Rozlučka se svobodou – nezapomenutelný program

 • 10. čvc 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Rozlučka se svobodou, rozlučka s příjmením nebo jen poslední party, či vyražení si před svatbou s kamarády, bývají stále populárnější a málokdy se najde budoucí nevěsta, či ženich, kteří ji neabsolvují.

Dnes se zaměříme na rozlučku se svobodou něžného pohlaví. Jak probíhají, kdo je organizuje, co všechno je povoleno, co se patří, a co naopak ne?

Jak probíhá rozlučka se svobodou?

Podle amerických tradic, organizuje rozlučku se svobodou hlavní družička, ale v našich končinách, kde ne každé svatbě „účinkují“ i družičky, to může být i několik kamarádek nebo jedna aktivnější.

Organizátorky se buď přímo, nebo nepřímo, přes nastávajícího nevěsty zeptají, jaký termín by jí vyhovoval. Obvolají se navzájem a začnou plánovat program. Problém nastává tehdy, když se kamarádky mezi sebou neznají, případně nevědí, koho by nevěsta ráda na své rozlučce se svobodou chtěla mít. Opět nastává čas se jí přímo zeptat, nebo to nechat na jejím partnerovi. Možná se mu to podaří zjistit nenápadně nebo bude přesně vědět, které kamarádky jsou pro tuto akci ty pravé.

Stejně je důležité vědět, jaký typ zábavy nevěsta preferuje. V případě, že je puritánka, určitě nepřichází v úvahu striptýz a podobné typy dárků jako brčka ve tvaru penisů či dort v podobném duchu. Pokud je však pro každou legraci, směle do toho. Některé kamarádky, organizátorky rozlučky se svobodou, pracují také s různými druhy kvízů, úkolů nebo otázek, kde cílem je zejména opít nevěstu a dobře se pobavit.

Většinou bývá tento večer organizovaný týden, někdy dva před svatbou. Vždyť loučit se se svobodou několik měsíců dopředu by asi velký smysl nemělo. Je však zohlednit zaneprázdněnost kamarádek nevěsty a zejména nevěsty samotné. Hlavně v letních měsících je vhodné na tomto večeru začít pracovat dříve, aby s ním počítali všechny, pro tento večer podstatné osoby.

Organizátorky, kamarádky nevěsty, se obvykle oblékají do černých oděvů a nevěstě je ponechána bílá barva, ale samozřejmě nemusí to být podmínkou. Můžete sáhnout po různých kostýmech, tutu sukních či tričkách se stejným nadpisem jako například „Tým nevěsty“ nebo zažité anglické „Brides bitches“.

Kamarádky většinou nevěstu obdarovávají různými drobnostmi, zejména zvýrazňujícími, že jde o její večer, jako například šerpu Bride to be, případně podvazek, či odznak, závoj nebo korunku do vlasů.

Nevěsta stejně (pokud o rozlučce ví) zpravidla svým dívkám daruje nějaký dárek. Nejčastěji jde o drobný šperk či krabičku s kosmetickými drobnostmi nebo družičkovský náramek, který by si přítelkyně samozřejmě měly vzít i na svatbu. Platí, že rozlučku se svobodou platí kamarádky nevěsty, která si to má řádně užít.

Tradiční rozlučka se svobodou

V případě klasické rozlučky se svobodou chodí dámy většinou nejprve do některého z podniků se najíst (například na oblíbené jídlo nevěsty), něco vypít a připravit se na další program. Následně obvykle skončí na nějaké party či diskotéce, často i s pánským striptýzem.

Některé kamarádky řeší rozlučku se svobodou opravdu stylově a objednají limuzínu, uzavřenou společnost či box v nějakém podniku a soukromého tanečníka. Nejdůležitější však je, aby se všechny shodly v tom, že touto cestou při organizování půjdou, protože to může být finančně značně nákladné, a ne každá chce do rozlučky tolik investovat.

Rozlučka se svobodou v zahraničí

Velmi oblíbeným typem rozlučky se svobodou se v poslední době stává oslava v zahraničí. Zejména v letních měsících je fajn spojit tento večer rovnou s dovolenou u moře, či výletem do jedné z metropolí.

V tomto případě je ale zainteresování nevěsty nezbytností. Tedy, pokud nemá organizačně velmi schopného snoubence, který dokáže zorganizovat s jejími kamarádkami vše za jejími zády tak, aby svým odchodem nic nezmeškala, nechyběla v práci a nebyla ve stresu, že tím ztrácí drahocenný čas příprav před svatbou.

Smíšená rozlučka se svobodou

Nejde sice o typickou rozlučku se svobodou, ale některé páry se rozhodnou oslavit tento večer spolu se všemi svými kamarády. V tomto případě jde většinou o víkend na chatě, kde se sejde celá parta a oslaví to společně. Určitě však nepůjde o takový typ odvázání se, jako když oslavují samostatně ženy a samostatně muži.

Adrenalinová rozlučka se svobodou

Tento druh rozlučky se svobodou vyhledávají spíše muži, avšak určitě se najdou i dobrodružné povahy mezi nevěstami, kdy na rozlučce se svobodou skáčou z letadla, či raftem splavují nějakou divokou řeku. Důležité je tento typ rozlučky naplánovat o trošku dříve než jiné, neboť hrozí různá poranění, Vždyť nevěsta s modřinou na oku není nic moc, že?

Tvůrčí dílničky jako rozlučka se svobodou

Další možností, jak strávit večer během rozlučky se svobodou, jsou tvůrčí dílničky. Tento typ rozlučky má V Čechách a na Moravě tradici i ve folkloru, kdy nevěsta se svými družičkami strávila noc před svatbou přípravou posledních dekorací a přitom si zpívaly různé písně smutečního charakteru. Vždyť rozlučka se svobodou byla přece rozlučka, a tedy proč truchlit. V dnešní době je to však spíše o zábavě a oslavě.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?