Víte, jaké svatební dorty jsou v současnosti ty nejoblíbenější?

 • 17. lis 2016
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock, instagram.com

Svatební dort je považován za hlavní dezert, který by se měl na bohatě prostřeném svatebním stole náležitě vyjímat.

Snoubenci si mohou vybrat z množství typů čokoládových, vanilkových či ovocných dortů. Fantazii se meze nekladou a zkušené cukrářky dokážou v dnešní době upéct opravdu krásné, realistické dorty, přesně podle přání nevěsty a ženicha.

V současnosti patří mezi nejoblíbenější typy dortů následující druhy:

Nahé dorty

V aktuální svatební sezoně jednoznačně dominují nahé dorty. Přestože nahé dorty na první pohled působí nedokončeně, zkušené cukrářky dokážou i z dortu bez vrstvy fondánu vyčarovat slaďoučké umělecké dílo.

Nahé dorty sestávají z piškotových plátů natřených krémem, a zdobené jsou většinou jen ovocem nebo jedlými květy. Přestože se příprava nahého dortu může na první pohled zdát jednodušší, opak je pravdou. Jelikož případné nedostatky nemohou být maskovány vrstvou fondánu, dort musí být již od základů perfektní. Jednotlivé korpusy musejí mít dokonalý tvar a krém by měl být jemný, ale dostatečně tuhý, aby dort udržel po celou dobu pohromadě.

Krém může z dortu nedbale přetékat nebo může být rovnoměrně rozetřený a uhlazený. Dort může být ozdoben moučkovým cukrem, bobulovitým ovocem (ideální volbou jsou celé třásně rybízu, ostružiny, jahody nebo maliny) či květy.

Svatební dorty potažené fondánem

Češky stále patří ke konzervativnějším nevěstám, které preferují klasický svatební dort potažený modelovací hmotou. Samozřejmě, není dort jako dort, a i ten s fondánem nahoře může vypadat nádherně a originálně.

Hitem poslední svatební sezony jsou dorty mátové či duhové barvy. Out nejsou ani růžové, bílé či černobílé dorty. Ve výběru barvy se fantazii meze nekladou a nevěsta si může vybrat dort jakékoliv barvy. Vhodné je však dbát na to, aby dort svým stylem a barvou ladil se svatební výzdobou a se stylem svatební veselice.

Fondán je možné ozdobit například krajkou, květinami či nejrůznějšími jedlými nebo nejedlými dekoracemi.

V současnosti jsou velmi populární malované dorty. V tomto případě je motiv namalovaný jedlými gelovými barvami přímo na modelovací hmotu. Váš svatební dort tak může znázorňovat vaše společné záliby či příběh vaší lásky od chvíle seznámení až po váš svatební den.

Tradiční čokoládové dorty

Navzdory bohaté nabídce svatebních dortů mnohé nevěsty touží po tradičním ořechovém či čokoládovém dortu, jaké si pamatujeme z dětství. Tento typ dortů se většinou skládá z ořechového, vanilkového nebo kakaového piškotu pokropeného rumem, potřeného domácím džemem a čokoládovým nebo vanilkovým krémem. Vrch dortu je nejčastěji zdobený čokoládovou polevou, mletými ořechy a krémem.

Pokud toužíte svatební dort ozvláštnit, vyměňte klasický čokoládový krém na povrchu dortu za barevný krém, kterým na dortu vytvoříte moderní ombré efekt.

Kombinovat přitom můžete odstíny jedné nebo více barev. Populární jsou především dorty mátové, růžové, meruňkové, modré či žluté barvy.

Svatební dort z cupcaků

V případě, že vás tradiční svatební dorty příliš neoslovily, máme pro vás výborný tip. Překvapte své svatební hosty svatebním dortem sestávající z množství menších dortíků.

Samotné cupcakes vznikly v USA, přičemž jejich historie spadá až do roku 1796. Název cupcakes získaly proto, že v minulosti byly pečené v šálcích nebo v menších hrníčcích. V současnosti jsou cupcaky připravovány ve formách na muffiny, což způsobuje, že mnoho laiků si je s muffiny plete. Cupcakes jsou však podstatně sladší, sušší a bohatě zdobené. Právě díky dokonalému zdobení jim propadlo množství nevěst na celém světě.

Tyto mini dortíky mohou být zdobené polevou či krémem nejrůznějších barev, takže mohou dokonale ladit se svatební výzdobou či s nevěstinou kyticí. Kromě polevy je mohou zdobit různé dekorace ve tvaru srdíčka, květů, mašliček nebo motýlů.

Dort z těchto malých koláčků se skládá z mnoha bohatě zdobených cupcaků naaranžovaných ve tvaru dortu, na vícepodlažním podstavci, přičemž vrch dortu může tvořit menší dort zdobený stejně jako malé cupcakes.

Při krájení svatebního dortu dostane každý svatební host jeden cupcake a novomanželé rozkrájejí jen vrchní část dortu.

Extravagantní svatební dorty

Ve svatební sezoně 2016 se začaly objevovat svatební dorty inspirované minerálními kameny. Takzvané geodové dorty jsou zdobeny krystaly různých barev, takže výsledkem jsou luxusní a originální svatební dorty, na které budou všichni svatební hosté ještě dlouho vzpomínat.

Krystalky zdobící tyto netradiční dorty jsou vyráběny z cukrkandlu, z kvalitní belgické čokolády a z potravinářského barviva. Jelikož jde o samé dobré věci, chuť kamenného dortu za její okouzlujícím vzhledem nijak nezaostává. Výroba krystalové dekorace není vůbec jednoduchá a cukrářům zabere výroba takového dortu nejednou i celý den. Zbývající zdobení spočívá v ručním malování dortu jedlými barvami. Jelikož jde o výraznou dekoraci, doporučujeme vám tento motiv kombinovat s jednoduchým podkladem bílé, šedé, černé nebo zelené barvy.

https://www.instagram.com/p/BKmHz9phAnn

Věříme, že jsme vás naším článkem inspirovali a že vám pomůže při výběru i toho vašeho svatebního dortu.

Hledáte inspiraci pro váš svatební dort?

DALŠÍ INSPIRACE
Kompletní album

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?