Víte, jak vybrat dokonalé manžetové knoflíčky pro ženicha?

 • 2. čvn 2021
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

Vedle vybírání svatebních šatů a ostatních módních doplňků pro nevěstu nesmíme zapomenout ani na ženicha. Ženich také chce vypadat skvěle a elegantněji než ve všední dny. Odbýt ženicha jen oblekem, košilí a kravatou by byla škoda.

Módní průmysl nám nabízí mnohem více a i ženich může mít svůj svatební outfit propracovaný do posledních detailů. Jedním z působivých mužských doplňků a zároveň šperků jsou manžetové knoflíčky, které jsou vhodné právě i pro takovou významnou událost, jakou je svatba.

Trendy doplňky pro ženicha

Jedním z nejoblíbenějších pánských doplňků a zároveň šperků jsou manžetové knoflíčky. Ve společnosti je však nevídáte na pánech příliš často. Je to škoda, protože právě takový malý detail, jakým jsou manžetové knoflíčky, dokáže krásné dotvořit společenský outfit muže.

Stačí, když si muž, v našem případě ženich, pořídí košili s dvojitou, tzv. francouzskou manžetou, a vybere ty správné manžetové knoflíčky. Ale teď pěkně po pořádku. Jak vlastně vznikly manžetové knoflíčky?

Historie manžetových knoflíčků

Manžetové knoflíčky jsou součástí pánských šatníků již několik století. Samozřejmě ne v podobě, v jaké je známe dnes. Lety se jejich vzhled zlepšoval, a proto mohou dnes muži vylepšit své outfity do posledního puntíku. V minulosti byly manžetové knoflíčky výsadou královských rodin a šlechty, které dávaly najevo jejich společenské postavení. Nejčastěji byly vyrobeny ze zlata a jiných drahých kamenů. Můžeme zmínit například krále Ludvíka XIV, který miloval šperky a vlastnil až 150 kusů diamantových manžetových knoflíčků. V Evropě se manžetové knoflíčky začaly nosit již v 17. století.

První knižní písemná zmínka o ozdobení muže elegantními manžetami je z 19. století, najdeme ji v románu Hrabě Monte Christo od známého autora Alexandra Dumase. Právě tato myšlenka inspirovala francouzské návrháře a krejčí k ušití košile s tzv. francouzskou manžetou („French cuff“). Díky tomu jsou dnes košile s dvojitou manžetou charakteristickým prvkem moderního gentlemana, jakým by bezpochyby měl být i ženich.

Z čeho se manžetové knoflíčky vyrábějí?

Stejně jako i jiné pánské doplňky, tak i manžetové knoflíčky se vyrábějí z různých materiálů. Obvykle jde o mosaz, případně jinou kovovou slitinu s podobnými vlastnostmi, také z oceli či pevného titanu. Povrch manžetových knoflíčků bývá následně potažený různými drahými kovy. Nejčastěji jde o iridium, rhodium nebo také zlato, díky čemuž je zajištěn jejich dlouhotrvající krásný vzhled.

Opravdu luxusní a dražší manžetové knoflíčky jsou celé vyrobeny z masivního stříbra, zlata nebo platiny. Mosazné manžetové knoflíčky jsou obvykle levnější, protože právě mosaz je jednodušší na zpracování. Manžetové knoflíčky z oceli a titanu jsou pro jejich pracnější zhotovení o něco dražší.

Jak nosit manžetové knoflíčky?

Nošení manžetových knoflíčků není žádná věda. Pro dokonalou upravenost však musíte vědět jak na to. Manžetové knoflíčky se nosí vždy na speciální košili, která má rukávy uzpůsobené k jejich připnutí, jde o košili s dvojitou francouzskou manžetou. Tyto košile jsou určeny zejména pro společenské události, mezi které svatba rozhodně patří.

Stále častěji se s nimi můžeme setkat i v běžný den, zejména u mladých gentlemanů působících v byznys kruzích. Uznáváme, že mají něco do sebe. Jednoznačně dokáží krásně dotvořit pánský outfit, dodat mu pořádnou dávku elegance a luxusu.

V bazaru k tomuto tématu
Krátké svatební šaty
Prodám svatební šaty, délka po kolena, nádherná krajka, tříčtvrteční rukávy...
3500
120 kusů vývazků
Prodám 120 kusů vývazků. Cena za 1 kus při koupi celého množství. Možno kou...
8

Jaké manžetové knoflíčky vybrat pro ženicha?

Manžetové knoflíčky se vyrábějí v různých typech a provedeních. Jde o designérské skvosty, luxusní šperky, pestrobarevné „vychytávky“, ale také vtipné manžetové knoflíčky s různými nápisy nebo hand made manžetové knoflíčky vyrobené přesně podle vašich představ. I když jde o drobnou záležitost, jejich efekt je výrazný, a proto může jejich nesprávný výběr pokazit celý dojem z ženichovy vizáže.

Na svatbu k smokingu nebo fraku se hodí zejména manžetové knoflíčky s perletí, krystalem či onyx. Vhodné jsou také exkluzivní kousky manžetových knoflíčků doplněné o diamanty, safíry nebo perly. Díky těmto provedením působí na ženichových rukou jako skvostný šperk, který neujde žádnému pozornému oku svatebčana.

Jak zkombinovat manžetové knoflíčky pro ženicha?

Manžetové knoflíčky je bez debaty třeba kombinovat. Jak na to? Musíte si pořídit takové, které budou ladit s ostatními kousky ženichova outfitu. Jde zejména o důkladné sladění, tak často na špercích opakující se, zlaté a stříbrné barvy.

Manžetové knoflíčky je proto třeba sladit se svatebními prsteny, hodinkami, sponou na kravatu, s ostatními šperky ženicha, ale také s přezkou na opasku. Následně stačí vybrat správný tvar – obvykle se vyrábějí kulaté nebo hranaté manžetové knoflíčky.

Typy manžetových knoflíčků

Pozor – manžetové knoflíčky mají několik kategorií, o kterých se zde rovněž zmíníme. Jde o:

1. Cufflinks – jsou klasické a zároveň nejelegantnější a nejpreferovanější manžetové knoflíčky s vysokou kvalitou zpracování a s polohovým mechanismem, díky kterému jsou pevně osazeny na rukávech košile. Takové manžetové knoflíčky jsou nejčastěji součástí outfitů ženicha.

2. Double button – jsou dvojité či zdvojené manžetové knoflíky, které jsou vyrobeny ze dvou kusů spojených řetízkem nebo šňůrkou. Jde však o levnější variantu manžetových knoflíků, které se obvykle na outfitech ženichů nevyskytují.

3. Silk knot – tzv. hedvábná stužka je alternativou ke klasickým břitovým knoflíkům. Jde o hedvábnou nebo elastickou šňůrku, která je z obou stran zakončena uzlem, a ten nahrazuje funkci knoflíku. Tato jednoduchá náhrada manžetových knoflíčků je vhodná v případě, že ženich nenajde nebo si nestihne pořídit své vysněné manžetové knoflíčky včas.

Ještě stále máte pocit, že ženichovi stačí obyčejná košile s umělými knoflíky? Manžetové knoflíčky jsou opravdu trendy svatebním doplňkem, stačí si jen vybrat ty pravé.

Toužíte po něčem originálním? Nechte si vyrobit manžetové knoflíčky na míru:

CELÝ ALBUM
Kompletní album

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?