Jak vybrat dokonalé květiny na svatbu podle ročního období?

 • 28. čvc 2021

Jen málokterá nevěsta umí odolat krásnému vzhledu květin, které jsou potěšením nejen pro oko, ale i pro srdce. Květiny dokážou úžasně dotvořit romantickou atmosféru, což jde ruku v ruce se svatbou už odnepaměti. Při výběru dokonalých květin na svatbu se setkáme s nespočetným množstvím různých květů. Kromě upřednostnění našich nejoblíbenějších se můžeme řídit i ročními obdobími, v němž se svatba uskuteční, a sezonností květin. Jaké květiny se hodí k jarní, letní, podzimní či zimní svatbě, to vám prozradíme v článku.

Květiny na jarní svatbu

Jaro – rozkvetlé a voňavé jako jarní květiny, tak jej známe. Přesně taková může být i každá jarní svatba. Stačí, když zvolíte květiny, které ji dokonale dotvoří. Na jarní svatbě nás láká zejména vykukující sluníčko po chladné zimě, delší dny a též lehčí oblečení. Nejedna z těchto věcí určitě bude mít váhu při výběru ročního období pro vysněnou svatbu.

K jarní svatbě se jednoznačně hodí tyto květiny:

Konvalinky – květ konvalinek je jemňoučký a jako stvořený pro něžnou jarní svatební kytici. Kromě toho symbolizují štěstí a dokážou navrátit pozitivní energii po pochmurné zimě.

Tulipány – jsou v současnosti velmi trendy. Bílý nebo jemně růžový květ tulipánů se velmi hodí do jednoduché svatební kytice. Tulipány symbolizují pozitivní myšlení a optimismus, který k svatbě určitě patří.

Pryskyřníky – květiny, které známe zejména ze zahraničních inspirací, ale jejich potenciál zatím nebyl umocněn na českých svatbách. Jde vlastně o květ pryskyřníku, který je běžný i u nás. Ve svatebních kyticích vypadá opravdu nádherně.

Frézie – květ frézií je typický zejména svou krásnou vůní, která dokáže provonět už i tak velmi příjemnou vůni jarní svatby. Frézie též symbolizuje nevinnost.

Pivoňky – květ pivoněk působí velmi bohatě, ale přitom něžně. Jsou oblíbené zejména pro svatby ve stylu vintage. Kromě toho jsou typickým svatebním květem v Japonsku. Zajímavé je také to, že v Číně je květ pivoňky královským květem a symbolizuje dokonalou krásu.

Květiny na letní svatbu

Léto – charakterizují ho slunce, voda, teplo či odpočinek. Sluneční počasí na letních svatbách dovoluje páru říci si své „ano“ pod oblohou. Pro léto je typická i pestrobarevnost a energie, takže ve výzdobě si můžete vyhrát s různými barvami.

Pro letní svatbu jsou vhodné i tyto květiny:

Růže – jsou jedny z nejoblíbenějších květin každé ženy. Vyskytují se téměř na každé svatbě díky nespočetnému množství jejich odrůd. Jsou sice k dispozici během celého roku, ale nejvíce se z hlediska ročního období hodí na letní svatbu, protože jsou letním květem. Růže symbolizují charakteristiky, které jednoznačně patří i ke svatbě a to: lásku, radost a krásu.

Vlčí máky – květy vlčího máku jsou velmi zajímavým oživením slunečních letních svateb. Kromě výrazně červené barvy jsou květy vlčího máku dostupné i v jemně bílé barvě.

Kaly – jsou symbolem krásy. Tento květ je díky svým jemným a zároveň pevným křivkám, typickým svatebním květem. Svatební kytičky z nich vypadají vkusně a jemně.

Hortenzie – jsou symbolem pochopení. Jsou půvabným, dobře kombinovatelným květem. Květy hortenzie jsou kromě tmavě fialové barvy dostupné i v modré, růžové, bílé či jiných odstínech těchto barev, které se hodí ke svatební bílé barvě.

Květiny na podzimní svatbu

Podzim – je spolu s létem nejžádanějším obdobím na svatbu. Příroda hraje různými barvami, které mohou sehrát velkou roli i při výběru svatební výzdoby. Svatbě se tím dodá dokonalý romantický akcent.

K podzimní svatbě se hodí zejména tyto květiny:

Slunečnice – květ slunečnice dokáže krásně oživit a prozářit podzimní svatbu. Kromě typické žluté barvy se slunečnice dají sehnat i v červené a oranžové barvě.

Lilie – květ lilie je ideálním pro výjimečnou příležitost, jakou bezpochyby svatba je. Květ lilie symbolizuje čistotu citů, lásku bez hranic a nevinnost. Zajímavostí je, že dokonce už staří Římané zdobili své nevěsty liliemi.

Orchideje – jsou symbolem lásky a krásy. Nejvíce se hodí k podzimním svatbám, ale díky svým různým barevným druhům jsou vhodné pro svatby během celého roku.

Gerbery – jsou díky své pestré paletě barev lehce kombinovatelné, s čímž souvisejí i víceré způsoby pro jejich naaranžování. Jsou tedy vhodné do svatební kytice, ale i do celé svatební výzdoby.

Přírodní plody – podzimní svatební výzdobu a zejména všechny květinové dekorace je vhodné dozdobit různými přírodními plody: kaštany, oříšky, žaludy, jeřabiny, barevné listy, dýně či ozdobné větvičky.

Květiny na zimní svatbu

Zima – třpytící se sníh, čarokrásné bílo, dlouhé zimní večery, svíčky. Zima jednoduše svatbě sluší.

Zimní atmosféra se dá umocnit, i s použitím těchto květin do svatební výzdoby:

Kosatce – dík své barevné škále, v níž jsou dostupné, tedy od bílé až po tmavě fialovou, se hodí k zimní svatbě. Tyto květy se dají krásně kombinovat s různými stříbřitými ozdobnými trávami.

Bílé růže, bílé lilie a gerbery – více o těchto květech si můžete přečíst u jiných ročních období, ale krásně se hodí i k zimní svatbě.

Jmelí – je typickou romantickou rostlinou zimního období, čímž se rozhodně hodí do zimní svatební výzdoby. Kromě jeho přirozené barvy je krásné i nabarvené zlatou či stříbrnou barvu.

Cesmína – je typická pro vánoční výzdobu koláčů či dortů. Ale rozhodně se hodí i do květinové výzdoby pro svatbu v zimním období.

Přírodní plody – zimní svatební výzdoba může být jiná a kreativně dozdobená i různými větvičkami jehličnanů, šiškami, jablky či skořicí.

Květiny, které se na svatbu nedoporučují

Nakonec máme i pár tipů pro pověrčivé nevěsty. Ty by se na svatbě měly vyhnout využití těchto květin:

• levandule (nedůvěra), • žlutá růže (žárlivost), • žlutá lilie (klam), • žlutá chryzantéma (opovrhovaná láska), • žlutý karafiát (pohrdání) • rododendron (nebezpečí), • vánoční hvězda (skandál) a • fík (neupřímnost).

Profesionálové
277
SVATEBNÍ DEKORACE
Výzdoba a dekorace
Objednávka nad 3000 Kč dopravné ZDARMA 🎈
Olomouc
2
Luxusní potahy na ži...
Výzdoba a dekorace
Chcete,aby vaše svatební tabule vypadala luxusně? Nabízím k zapůjčení elastické potahy na židle, hrubé saténové mašle, různé dekorace na svatbu.
Frýdek-Místek

A co vy? Jaké květiny upřednostníte na své svatbě? Budete je ladit k ročnímu období, nebo upřednostníte své oblíbené květiny? Podělte se s námi o své tipy a rady ohledně výběru květin do svatební kytice či výzdoby.

Hledáte inspiraci pro vaši vysněnou svatebnou kytici?

DALŠÍ SVATEBNÍ KYTICE
Kompletní album

Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: Isifa / shutterstock.com

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 31.8.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • v případě, že všichni přítomní (včetně snoubenců, matrikáře, oddávajícího atp.) doloží negativní test, potvrzení o očkováni nebo onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání obřadu, může se svatby konané venku účastnit 2000 osob, uvnitř je pak limit 1000 osob
  • svatební hostinu je možné pořádat v restauraci, pokud se hosté prokáží negativním testem na covid-19 nebo srovnatelným potvrzením.

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?