Kravata nebo motýlek? Jak se správně rozhodnout?

 • 24. zář 2020
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Ve svatební den jsou nejdůležitější ženich s nevěstou a jejich láska, kterou se chystají zpečetit. Nevěsta dlouho vybírá ty pravé svatební šaty, účes, make-up, manikúru… U ženicha jde často jen o jednoduchou zkoušku dobře padnoucího obleku a více se tím nezabývá. Jedna otázka tady ale určitě je. Kravata nebo motýlek?

V dnešní době však mnozí páni dbají o to, jaké doplňky k oblečení správně zvolit, a ve svatební den je to o to důležitější. Kromě barvy obleku, či košile, opasku a bot, je třeba se zaměřit i na ozdobu krku. Někteří sahají po kravatě, jiní po motýlek a o nesčetných možnostech vázáni, barev a materiálů, ani nemluvíme.

Jak se však správně rozhodnout? Jednoznačnou odpověď vám neprozradíme, protože nejdůležitější při tomto rozhodování je právě ženich, jeho vkus či postava, a zejména preference. Na co si však dát pozor a mnohé jiné zajímavosti se dozvíte v následujících řádcích.

Správný výběr

Nejčastějším doplňkem pánského obleku bývá od nepaměti kravata. Ta se hodí jak na formální, tak i méně nebo neformální události. Musíte se jen zaměřit na vhodně zvolenou barvu a typ vázání.

Motýlek představuje v rámci historie spíše formálnější kousek, který se však postupem času dopracoval až k ležérnějším provedením. Určitě je také třeba dbát na vhodný výběr barvy, či materiálu a samozřejmě i upevňování.

Pro událost, jakou je svatba, je vhodná jak kravata, tak i motýlek. U svateb, které jsou laděny formálně, určitě sáhněte po klasické jednobarevné kravatě nebo klasickém motýlku. V případě svatby s uvolněnější atmosférou, či svatbě v přírodě, můžete sáhnout po výraznějších kouscích a zvolit si barevnější variantu kravaty nebo motýlka. Rozhodně tedy platí, že konkrétní výběr je na vás. Pokud nemáte svatbu nesoucí se ve velmi formálním dress code, jde zejména o vaše pohodlí a kreativitu.

Kravata

Kravata je rozhodně klasika, která bude moderní vždy, závisí však po jaké barvě, vzoru a materiálu sáhnete. Důležité je, aby vaše kravata ladila s košilí a hodila se k vašemu obleku.

Jde o tradiční prvek v mužské garderobě ale stejně podléhá trendům a její provedení a vzhled se mění. Kdysi byly moderní krátké kravaty, následně dlouhé a tlusté. Dnes jsou trendy úzké, jejichž špice po uvázání končí těsně nad sponou opasku. Základní etika určuje, že uzel by neměl být užší než kravata a po uvázání by neměl její konec zakrývat sponu opasku. Stejně ani příliš krátké uvázání není vhodné.

Existuje až okolo osmdesát způsobů, jak uvázat kravatu. Mezi nejrozšířenější vázání patří windsorský uzel, který u nás váže většina pánů, ale i manhattanský nebo takzvaný dlouhý uzel. Kravaty si páni zejména v předchozích letech zdobili sponami, které se dnes již často nevidí. Šlo o obdobu pánského šperku a muži, kteří po tomto kousku sáhli, ho ladili k manžetovým knoflíkům či sponě na opasku.

Motýlek

V rámci etikety se vždy váže k smokingu, či fraku. Jde o motýlka, který se váže, nikoli motýlka na gumičce, či přezce. Jeho vázání je hotová věda, ale výsledný efekt stojí za zvážení.

V dnešní době však páni často sahají po motýlku i mimo uvedených formálních událostí a tehdy sahají i po už těch zavázaných, upevněných na gumičce nebo přivazujících se přezkou. Platí však, že černý a bílý motýlek bychom si měli nechat k smokingu či fraku a v tomto případě sáhnout po kreativnějších barvách a provedeních.

Velmi trendy jsou v současnosti motýlky vyrobené ze dřeva. I v tomto sortimentu najdete různá provedení přes zvolené dřevo, či kombinaci s textiliemi nebo vypalováním, zda vyřezáváním různých tvarů.

Co takhle kompromis?

Zajímavou možností při výběru kravaty a motýlka je i možnost kombinace. Ženich může zvolit na formální část svatby kravatu a po půlnoci a převlečení se do pohodlnějšího ji změnit za motýlka. I v tomto případě můžete pustit uzdu své fantazii a zvolit pestrobarevnější provedení, či jiné materiály. Za úvahu stojí i možnosti jiných tvarů motýlků, například úzký motýlek nebo vyřezávaný s dřeva, který má vlastně pouze okraje.

Ani kravata ani motýlek

Další možností je neuvázat si na svatbu ani motýlka ani kravatu. Samozřejmě i tuto variantu je nutné sladit se stylem svatby. Pokud jde o bohémskou svatbu, či svatbu v přírodě nebo ležérní atmosféru, určitě nepřestřelíte. V případě formální události to však asi bude problém.

Velmi zajímavou alternativou jsou i různé spony na krk. Jsou však typické pro kovboje, a tudíž budou stejně zajímavé spíše na neformálních svatbách s uvolněnější atmosférou.

Nabídka našich profesionálů

I v našem „shopu“ od profesionálů najdete velmi rozmanitou nabídku doplňků pro ženichy, jako jsou kravata a motýlek. Zajímavé produkty ze dřeva nabízí andreah. V případě kombinace motýlka s šlemi nebo rozmanitých motýlků je tu pro vás připravena nabídka profesionálů Saluga.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 31.8.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • v případě, že všichni přítomní (včetně snoubenců, matrikáře, oddávajícího atp.) doloží negativní test, potvrzení o očkováni nebo onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání obřadu, může se svatby konané venku účastnit 2000 osob, uvnitř je pak limit 1000 osob
  • svatební hostinu je možné pořádat v restauraci, pokud se hosté prokáží negativním testem na covid-19 nebo srovnatelným potvrzením.

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?