Kategórie

Jak vybrat ten správný pánský oblek na svatbu?

Předsvatební přípravy se netýkají jen nevěst, ale i jejich drahých poloviček, ženichů. Přestože během svatebního dne jsou téměř všechny oči na nevěstě, i pánové chtějí být dokonale oblečeni a upraveni.

Abyste se během svého velkého dne cítili sebevědomě a komfortně zároveň, doporučujeme vám poohlédnout se po kvalitním obleku v dostatečném časovém předstihu. Ne každý muž má totiž tabulkové míry a oblek je proto někdy třeba na míru upravit, což samozřejmě netrvá jeden den.

Oblek pro ženicha

Pánský oblek by měl ladit s barvou a stylem nevěstiných šatů. K bílým, máslovým nebo krémovým svatebním šatům je nejvhodnější černý, tmavě šedý nebo hnědý svatební oblek.

Dbejte na to, abyste nekombinovali příliš mnoho barev. Dvě dominantní barvy (svatební šaty nevěsty a oblek ženicha) můžete kombinovat s vhodně zvolenou třetí barvou pánské kravaty, košile či vesty. Doporučujeme vám vyhnout se čtvrté barvě, která by mohla způsobit, že outfit obou novomanželů bude působit chaoticky a překombinovaně.

Sako by mělo být o 5 cm delší, než je délka zad od ramen po kostrč. Sako by tedy mělo být dostatečně dlouhé na to, aby zahalilo zadní kapsy kalhot i poklopec. Aktuálně jsou mimořádně populární saka tmavošedá nebo tmavě modré barvy, se dvěma rozparky a s úzkými klopami.

Rukáv saka by měl sahat po kost zápěstí. Rukávy, které sahají do poloviny dlaně, nejsou přípustné!

Pokud jste se rozhodli pro sako a kalhoty stejné barvy, doporučujeme vám zakoupit oba kousky najednou, ve stejném obchodě. Svatební outfit je sice možné vyskládat postupně, avšak nemusíte trefit přesný odstín či vzor a malé módní faux pas je na světě.

Pokud toužíte po saku a kalhotách odlišné barvy, pak byste se měli držet pravidla, že kalhoty by měly být vždy tmavší než sako. V současnosti je však oblíbená i kombinace světlých kalhot a tmavě modrého saka. Tato kombinace je vhodná spíše pro méně formální svatby, například pro svatbu v zahradě.

Kalhoty by měly sahat po paty bot, nejsou přípustné ani krátké, ani příliš dlouhé kalhoty. Kalhoty by měly být samozřejmě vyžehlené a bez vytahaných kolen.

Vesta

Přestože většina mužů vestu z počátku odmítá, nezapomínejte na fakt, že díky vestě bude i obyčejný tmavý oblek působit slavnostněji a elegantněji. Vesta by měla barevně i vzorově ladit s ostatními částmi outfitu. Spodní knoflík na vestě zůstává vždy rozepnutý.

Na společenské události, kde jsou pánové neustále v pohybu a tančí, je vesta ideální volbou, protože i po odložení saka působí váš outfit stále velmi slavnostně a ve srovnání s ostatními svatebčany odlišně. Její další výhodou je i fakt, že ve vestě vám bude dozajista méně horko než v saku s dlouhými rukávy.

Košile

Košile je stejně důležitou součástí svatebního outfitu jako sako či kalhoty. Svatební košile by měla mít skryté zapínání a měla by být ušita z kvalitního přírodního materiálu.

Při jejím výběru byste měli věnovat dostatečnou pozornost i délce rukávů, které musejí přibližně o 1,5 cm přesahovat délku rukávů na saku. Pánská košile by měla mít stejný odstín jako nevěstiny šaty. Důležité je, aby nevěsta a ženich spolu stylově i barevně ladili a působili jako jeden celek.

Nepodceňte ani výběr manžetových knoflíčků. Na trhu najdete množství typů a tvarů, a tak si můžete vybrat čtvercové matné knoflíky nebo kulaté manžetové knoflíčky s krystalky. Manžetové knoflíčky by měly být v souladu s fyzickými proporcemi ženicha. Vyšší pánové si mohou dovolit větší knoflíky a doplňky, naopak menší pánové by měli sáhnout spíše po menších a méně výrazných knoflících.

Měli by také ladit s doplňky nevěsty i s ostatními doplňky ženicha, jakými jsou například hodinky či spona na opasku.

Doplňky

Přestože většina z nás si spojuje módní doplňky především s nevěstou, pár jich můžeme najít i na pánech. Kromě manžetových knoflíčků jsou vhodným doplňkem i kvalitní hodinky či s ostatními doplňky sladěná spona na opasku. Řemen opasku by měl být tenký, vyrobený z kvalitní kůže, a měl by ladit s botami.

Snad nejvýraznějším doplňkem je motýlek nebo vázanka. Vázanka by měla být přibližně stejně široká, jako jsou široké klopy na saku, měla by sahat po sponu na opasku (případně těsně nad sponu) a měla by být vždy tmavší barvy, než je barva saka či košile. Vázanka a kapesník v náprsní kapse spolu nemusejí ladit svými barvami ani vzory.
V některých případech je vhodným doplňkem i klobouk.

Boty

Svatební pánské boty by měly být v první řadě kvalitní a pohodlné. Měly by být vyrobeny z kůže černé nebo hnědé barvy. V botách nesmějí chybět dostatečně vysoké tmavé ponožky.

Přestože v současnosti stále více mladých párů odchází od klasické módní etikety a volí obleky a doplňky pestrých barev, klasickým tmavě šedým oblekem, kvalitní košilí a moderní vázankou dozajista neuděláte krok vedle.