Jak zapojit ženicha do plánování svatby?

 • 22. led 2021
 • Natália Kúšiková
 • isifa / Shutterstock

Jako nevěsta jistě obětujete plánování svatby každou volnou chvíli, ale před oltář nekráčíte jen vy, ale i váš nastávající. Které předsvatební úlohy můžete svěřit do rukou ženicha? Poradíme vám, jak zapojit ženicha do plánování svatby.

Jak zapojit ženicha do plánování svatby

Nebuďte na svatební přípravy sama! Plánování svatby od začátku spolu s ženichem je skvělá příležitost, jak spolu strávit čas a těšit se ze svatebních příprav.

Zjistíte, jakým organizátorem je váš ženich, připomenete si, jaký je skvělý v tom, že se můžete na něj spolehnout, a společné plnění předsvatebních úkolů způsobí, že se budete cítit zamilovaná a šťastná jako v první den vašeho vztahu.

Pro lepší inspiraci jsme se zeptali reálných nevěst

„Plánování naší svatby bylo víceméně v mé režii. Manžel byl spíše v roli pozorovatele, protože kromě svatby stavíme domeček. Manžel mi v plánování nechal volnou ruku a musím říct, že mi to vyhovovalo.

Samozřejmě, základní věci jako je místo obřadu, hostina, fotografka, kapela či výběr prstýnků jsme absolvovali společně, ale se všemi ostatními detaily jsem si hrála já. Možná i proto jsme jedním z těch mála párů, kteří se během plánování svatby „nechytili“. Manžel o mnoha detailech, které chystám, ani netušil, o to lepší pocit jsem měla, když byl ze všeho překvapený a velmi spokojený.“ Erika, svatba byla 17. září 2016

„Považuji se za příšerně nerozhodnou ženu. Bez mého Petra bychom dodnes (půl roku po svatbě) určitě ještě neměli vybranou ani barvu výzdoby. Očko grafika se hodí každé nevěstě, o to lépe, pokud je to sám ženich.

Od prvního dne jsme vše plánovali spolu. Neměla jsem pocit, že by „pomáhal“. Spíše se mi zdálo, že to vyřizujeme, vybíráme, ladíme a tvoříme spolu. Já jsem hledala inspirace, nápady a tipy. Vybrali jsme koncept, téma a barvy (ty vybral ženich). V jeho režii byli i pozvánky, etikety na víno, jmenovky, menu a všechny tiskoviny.

V dárcích pro hosty, květech či šatech pro družičky jsem se vyžívala já. Výsledek byl tedy společnou prací a svatba byla dokonalou souhrou našich nápadů.“ Baška, svatba byla 3. září 2016

„Ženich mi pomáhal s přípravami na svatbu od samého začátku. Pokud mám pravdu říct, vyřizoval skoro všechno. Od kapely, stařešiny, cateringu, kameramana až po výzdobu.

Asi se vám to zdá divné, ale vdala jsem se za muže, který má k svatbám velmi blízko. Je totiž stařešina a muzikant na svatbách a za to všechno mu velmi děkuji.“ Michaela, svatba byla 15. října 2016

„Můj manžel mi velmi pomáhal hlavně s výběrem a výrobou tiskovin. Já jsem na takové kreativní věci antitalent a obdivuji nevěsty, které se pustí do výroby svatebních věcí.

Také mi pomohl při výběru mé vizáže, dokonce i svatebních šatů, vybíral místo na naše svatební focení a všechny dodavatele. Jelikož se sám pohybuje pracovně ve svatební sféře, myslím, že ho to i docela bavilo a užil si to.“ Daniela, svatba byla 23. září 2016

Jak začít?

Dříve, než začnete se svatebními přípravami, je dobré připravit si seznam věcí, které je třeba na svatbu vyřídit, vybrat, sjednat. Můžete se dohodnout, které úkoly zvládnete vy, které váš snoubenec a které vyřídíte spolu.

Dohoda

Pamatujte, že vše funguje na principu dohody mezi vámi a vaším snoubencem. Pokud se dohodnete, že svatbu pořádáte vy a on ji zaplatí, je to v pořádku, pokud vám to oběma vyhovuje. Nicméně, při plánování svatby mnoho nevěst ocení pomoc. Nejlepší je, když tato pomoc přichází právě ze strany ženicha. Ačkoli byste neměla očekávat zázraky, pokud se váš ženich nevyzná ve svatebním byznysu, s jednoduššími věcmi vám pomoci může.

Které úkoly můžete svěřit ženichovi?

 • Svatební cesta – pokud se vám jeho výběr destinace nelíbí, pokuste se využít kompromis a domluvte se, že příští dovolenou vybíráte vy.
 • Svatební oblek a boty – řekněte mu, jaké barvy si jeho oblek představujete, ale výběr nechte na něm. Abyste měla jistotu, že si vybere správně, můžete s ním poslat matku, družičku nebo svědkyni. Na svatbě bude tedy ženich i pro vás překvapením.
 • E-maily – pokud posíláte svatební oznámení mailem, napište ženichovi seznam pozvaných s jejich e-mailovými adresami a požádejte ho, aby oznámení rozeslal. V případě, že se rozhodujete mezi více dodavateli, můžete požádat ženicha, aby si vyžádal e-mailem například jejich ceník.
 • Doprava na svatbu – nechte ho zmapovat všechny dostupné možnosti svatební dopravy, kde se dá nejblíže zaparkovat v místě vaší svatby a hostiny.

Co byste měla konzultovat s ženichem?

Přestože výběr svatební výzdoby je většinou výsadou nevěsty, pokud se rozhodnete pro pohádkovou svatbu s množstvím třpytek a růžové, ženich by s tím měl souhlasit, protože jde i o jeho svatbu. Totéž platí také o výzdobě svatebního auta a místa obřadu. Nezapomeňte ho včas seznámit s celkovým stylem svatby nebo s vámi vybraným svatebním tématem.

Také s ženichem zkonzultujte a domluvte, které položky na svatbu platí jeho rodina a které vaše. Během příprav se snažte této dohody držet, předejdete mnohým neshodám.

Společné plnění úkolů?

Svatební přípravy nemusejí být nutně rozděleny na úlohy pro nevěstu a ženicha zvlášť. Během plánování svatby se vyskytuje mnoho situací, kdy je dobré poslechnout si názor druhého člověka. Existuje mnoho svatebních úkolů, které mohou ženich a nevěsta vyřizovat společně:

 • Výběr svatebního oznámení a ostatních tiskovin
 • Finanční rozpočet
 • Ochutnávka svatebního menu a dortu
 • Rozhodování při výběru místa hostiny
 • Jednoduché handmade aktivity
 • Svatební rozpočet
 • Seznam pozvaných a zasedací pořádek
 • Zvaní hostů osobně
 • Výběr a pozvání svatebních svědků
 • Výběr skladeb na zábavu a skladby na první tanec
 • Hodiny tance

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?