3 věci, o kterých se nejčastěji hádají zasnoubené páry

 • 20. čvn 2018
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Plánování svatby přináší množství emocí různého druhu a rozhodnutí, která musíte udělat, a proto občas mezi partnery vyvstává napětí a hádky. Aby vás to nezaskočilo, podívejte se na nejběžnější věci, které k hádce přispívají.

Zapojení nebo nezapojení se do procesu

Asi nejčastějším vyvolávačem sporů je zapojení nebo nezapojení se do procesu plánování. To se nemusí nutně týkat pouze nevěsty a ženicha, ale i rodinných příslušníků, či známých, kteří by vám nejraději naplánovali celou svatbu podle vlastních představ. Plánování svatby samo o sobě dá dost zabrat a problémy vyvolává jednak to, pokud se ženich do plánování nezapojuje a vše je na nevěstě, jednak když se do procesu zapojuje až příliš mnoho lidí.

Řešení

V případě, že se váš partner do svatebních příprav příliš nehrne a nechává všechno na vás, můžete udělat dvě věci. Pokud chcete, aby se zapojoval a vyjadřoval svůj názor, promluvte si s ním o tom v klidu dříve, než na vás dolehnou všechny emoce spojené s „přepracovaností" a vysvětlete mu, že je to i jeho svatba a že je pro vás důležité, aby se na ní podílel. Dohodněte se, které úlohy si vezme na starost on a které vy, můžete si také dohodnout pravidelné setkání, na kterých se budete věnovat jen svatbě, a řeknete si, co kdo zatím vyřídil a jak věci pokračují.

V případě, že nutně netrváte na tom, aby se zapojoval váš partner (a jeho názor je, že máte ve všem volnou ruku), ale potřebovala byste pomoc, zapojte do plánování kamarádku, sestru, kolegyni – zkrátka kohokoli, kdo bude ochoten vám pomáhat a na koho se můžete spolehnout. Když se do plánování svatby zapojuje příliš mnoho lidí, není to také nejlepší, zejména pokud jste je o pomoc nežádala. V některých rodinách se zkrátka najdou rození organizátoři, kteří by vám naplánovali vše od obřadu, přes svatební šaty až po svatební cestu. Pokud si takovou pomoc nepřejete, musíte s tím skoncovat.

Nemá význam, abyste s partnerem hádali, protože jeho matka vám násilím nutí koláče od kolegyně, nebo naopak, vaše babička ví přesně, co musí být součástí programu a v jakém pořadí. Jednoduše rodinu poproste, aby nechali plánování na vás a na svatbu se přišli jen pobavit. Pokud to není možné, alespoň se snažte nedávat to za vinu jeden druhému. Vy dva přece musíte držet spolu!

Peníze

Peníze jsou častým původcem hádek nejen při plánování svatby, ale i později v manželství, či jakémkoliv jiném vztahu. Vy si možná myslíte, že vaše vysněné svatební šaty si zaslouží investici alespoň 20 000 Kč, zatímco váš nastávající je toho názoru, že za věc, kterou si obléknete jednou v životě, byste tolik peněz neměla vyhodit, a raději byste je měli utratit na občerstvení. Rovněž může být problémem, pokud rodiče jednoho z partnerů na svatbu přispívají a ti druzí ne.

Řešení

Než se pustíte do samotného plánování a vybírání konkrétních dodavatelů a položek, udělejte si podrobný rozpočet. Sepište si, co všechno budete muset vyřídit a kolik jste za to ochotni utratit (nejdříve si udělejte alespoň stručný přehled o cenách, abyste věděli, z čeho vycházet). V případě, že se nebudete umět dohodnout na ceně za nějakou položku, vyslechněte si vzájemně argumenty a zkuste se na věc podívat z pohledu toho druhého.

Pokud to nepomůže, dohodněte se na kompromisu – jedna věc bude podle vás, v jiné zas ustoupíte partnerovi. Pak se už jen dohodnutého rozpočtu držte a vyhnete se hádkám.

Pokud je problémem to, že jedna rodina na svatbu přispívá a druhá ne, je to složitější. Ta rodina, která něco platí, může mít tendence zasahovat do plánování a klást si požadavky, což může být stresující, zejména pokud i druhá rodina má k svatbě co říct a jejich názory se s těmi druhými neshodují.

Tehdy si musíte dát dobrý pozor, aby tyto spory nezasáhly i vás. Vy s partnerem se nemůžete nechat ovlivnit tím, čí rodina vám něco přispěla (nebo zaplatila celou svatbu) a používat to jako argument, když se na něčem neshodnete. Musíte mít stále na paměti, že svatba je o vás dvou, a proto by měla být podle představ vás obou, a ne o tom, kdo dal více peněz. Rodinu poproste, aby na vás netlačili, pokud vám chtějí se svatbou opravdu pomoci, přispějí vám na ni nezištně.

Seznam hostů

Seznam hostů může být problematickou otázkou, zejména pokud má někdo z vás delší seznam než ten druhý, respektive, má na seznamu někoho, koho ten druhý na svatbě nechce.

Řešení

V tomto případě neexistuje jiné řešení, jen dělat kompromisy. Někdo z vás bude muset v nějaké věci ustoupit, aby mu ten druhý zase v něčem jiném vyhověl, ať už se to týká počtu hostů nebo konkrétních jmen na seznamu. Nejsnáze tím projdete tak, že si sepíšete nejdříve seznam hostů, na kterých se shodnete, a pak si každý připravíte vlastní seznam, se kterým ten druhý už není až tak ztotožněn.

Vysvětlete si navzájem, proč chcete tyto lidi zvát, a zamyslete se, co by se stalo, kdybyste je nepozvali (Umíte si svatbu představit i bez nich? Urazili byste někoho?). Nakonec postupně dospějete k nějakému kompromisu, i když to možná déle potrvá.

Hlavní je, a to platí u všech sporů, abyste nedopustili, aby emoce převážily, a snažili se vždy vidět věc i z druhé strany. Zkuste si představit tu alternativu, kterou navrhuje váš partner, a případně vymyslet nějakou další třetí možnost, která bude vyhovovat vám oběma.

Autorku článku najdete i mezi našimi Profesionály jako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?