Fotobudka nebo Instax na svatbě? Radí náš Profesionál

 • 20. říj 2022
 • Profesionální DJ na svatbu – Ondra Seidl
 • iStock

V posledních letech se těší velké oblibě fotokoutky. Jsou takřka na každé svatbě a to v různých podobách. Někdy si fotokoutek připraví sami snoubenci, jindy tuto službu nabídne svatební koordinátorka, fotograf, svatební DJ, nebo specializovaná firma. Fotografické pozadí, rekvizity i další vybavení může být u každého fotokoutku stejné, ale srdce, tedy zařízení, které fotí a často také tiskne je ten hlavní rozdíl. Každá z variant má své výhody, které se pokusím v tomto článku rozepsat.

žlutý polaroid se svatebními fotkami na písku

Instax, Polaroid na svatbě

Velmi rozšířená varianta fotokoutku je zejména s Instaxem, který poslední roky zažíval doslova „boom“. Za pořizovací cenu nejběžnějších modelů od 2000 Kč (Instax mini) do cca 4000 pořídíte vskutku zajímavý přístroj, který umí vyfotit s bleskem a v relativně krátkém čase vytisknout fotografii. Jedná se o populární zařízení, které má i trocha toho retro zážitku.

Fotky z těchto zařízení jsou poměrně malé, díky malému a velmi směrovému blesku je v přítmí osvětlen pouze střed fotografie. Fotky přes den jsou sice poměrně použitelné, ale nemají takovou stálost barev (po čase celá fotografie tmavne). Při focení selfie se musíte spolehnout na miniaturní zrcátko, v kterým sotva poznáte směr focení, ale rozhodně ne zda nemá někdo zavřené oči nebo zda je vůbec vidět při hromadné fotce.

Tou negativní třešničkou na dortu je pak to, že většina fotoaparátů tohoto typu nemá náhledový displej a fotku tak musíte vytisknout za plnou cenu a pak se podíváte, zda všichni koukají do objektivu a zda jsou vůbec vidět. Cena jedné fotografie vychází na 20-25 Kč (podle velikosti zakoupeného balení). Papíry lze také zakoupit na eshopech typu Aliexpres za nižší cenu (kolem 18 Kč), avšak musíte papíry objednat s dostatečným předdstihem. Tisk fotografie je sice relativně rychlý, ale vždy musíte cca 3-6 minut počkat. Po celé ČR existuje řada půjčoven, které vám Instax zapůjčí již kolem cca 300 Kč/den.

Pokud si chcete pořídit trochu vybavenější přístroj, pak Instax Square SQ20 (kolem 4000Kč) už má menší displej na zobrazení fotek, má možnost fotky ukládat v el. podobě na SD kartu a nemusíte tak tisknout všechny fotky včetně špatných. Navíc ty dobré vytisknete třeba 5x. Stále ovšem i zde platí ostatní všeobecné nevýhody Instaxu jako málo výkonný a příliš směrový blesk (noční fotky jsou špatné), vysoká cena fotografie (balíček 10 papírů stojí 350 Kč = 35 Kč/1ks).

modrý polaroid s fotkou položený na stole

Výhody Instaxu

• Atraktivní vzhled (trochu retro)
• „Okamžitý tisk“
• Snadná možnost přenášení
• Nízká pořizovací cena

Nevýhody Instaxu

• Malé fotky
• Nemožnost prohlédnout před tiskem
• Chybí náhledový display (osoby se při focení nevidí)
• Relativně drahý tisk
• Málo výkonný a příliš směrový blesk
• Ne zrovna snadné ovládání (zejména pro seniory je to často zcela nepoužitelné)
• Nutnost měnit baterie (obvykle 2x AA tužkové alkalické články vydrží cca 50 fotek s bleskem)
• Aparát má nastaveno automatické vypnutí po 5 min.
• Stálá rychlost uzávěrky 1/60s – mávnutí ruky tak znamená rozmazání a v místnosti nelze fotit bez blesku nebo světla
• Fotopapíry (ani fotky) nesmíte nechat uvnitř rozehřátého auta
• Fotografie se neukládá a není možno vytisknout 2x stejnou ani jí poslat na email

Hledáš svatebního dodavatele? Najdi ho přes náš Poptávač! 

pár se fotí ve fotobudce na svatbě s rekvizitami

Profi fotobudka na svatbě

Fotobudka je dle mého názoru asi nejlepší řešení pro fotokoutek na svatbě. Zařízení je elegantní, kompaktní a na svatbu se velmi hodí. Většina provozovatelů v ČR má fotobudky v bílé barvě (jen několik jich je ze dřeva), což se na svatbu také hodí a nabízí službu komplet na klíč. Za obvyklou cenu kolem 10.000 Kč lze pořídit pronájem kompletního fotokoutku zpravidla na 3 hodiny neomezeného tisku.

Znamená to, že obsluha fotokoutku přijede, postaví si na stativy vámi předem vybrané fotopozadí, připraví fotobudku, na stoleček nachystá domluvené rekvizity a může začít fotit. Vyfocení jedné fotografie trvá obvykle cca 5 sekund (protože je tam odpočet), ale rychlost focení závisí samozřejmě na hostech (jak dlouho se „štelují“ před objektivem).

Na velkém náhledovém monitoru vpředu fotobudky se všechny osoby vidí (a kdo ne, ten nebude na fotce). Monitor funguje také jako dotykové ovládání – takže obsluha klikne, 3 – 2 – 1 – SÝR, CVAK+BLIK a fotografie je na monitoru. Po odsouhlasení fotky všemi zúčastněnými stačí stisknout tlačítko a za 10 sekund je krásná fotka na světě. Chcete fotek víc? Pro každého jednu? Žádný problém, do minutky je máte v ruce. Služba je sice dražší, ale pohodlností pro svatebčany i kvalitou vytištěných fotek je bezkonkurenční. Navíc v případě vyššího počtu vytištěných fotek se dostáváme na nejlevnější cenu za 1 kus.

Výhody fotobudky

• Kompletní služba na klíč – vy se o nic nestaráte
• Příprava max 30 minut
• Zkušená obsluha
• Vysokorychlostní tisk
• Profi kvalita fotek 600dpi, lesklé nebo matné
• Velké množství rekvizit a pozadí
• Vejde se na 3x3m
• Možnost dotisku jednotlivých fotek
• Okamžité zasílání na e-mail
• Po svatbě lze stáhnout všechny fotky v digitální kvalitě do svého PC

Nevýhody fotobudky

• Vyšší cena pronájmu v porovnání s Instaxem

rekvizitity na focení ve fotokoutku na svatbě

Místo, pozadí, tipy…

Pro všechny varianty fotokoutku pak platí, že je dobré mít připravené místo cca 3x3m se zásuvkou 230V, dostatečným světlem, ale také teplem. Pokud chcete zvýšit zájem o focení, mějte připravené hezké vtipné, ale i decentní rekvizity pro vaše hosty a ideálně koutek umístěte do stejné místnosti (nebo ven), kde sedí všichni hosté. Stejně jako u tanečního parketu zde platí, že pokud tam hosté nevidí ze své židle, bude se méně využívat. Proto se také těší velké oblibě svatební stodoly, kde je vše včetně baru, parketu i sezení v jedné velké místnosti.

Jako pozadí můžete použít hezký kus látky, záclony v kombinaci se světýlky (ale pozor, blesk foťáku efekt světýlek dost skryje), ale vždy nejlépe zapůsobí nějaké reálné pozadí v místě svatby (hezká, nebo naopak oprýskaná zeď, vyrovnané dřevo, vrata od stodoly atd…). Nejen, že dobře vypadá, ale při pohledu na fotku za 10 let vám to připomene svatební místo víc, než třeba textilní pozadí, nebo fotka pláže, přes klíčovací pozadí.

Autor článku: Profesionální DJ na svatbu – Ondra Seidl

Zdroj foto: iStock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?