Svatební dorty – není dort jako dort

 • 19. led 2016

Obecně známý pojem čehosi sladkého a dobrého, za co by si nejeden diabetik dal koleno vrtat. Všemožných tvarů, barev a velikostí. Jenže které z toho množství cukrářských děl jsou vhodné pro svatební hostinu, nebudou příliš kýčové, případně okolo nich nebudou lidé chodit, jako kdyby byly neviditelné?

Svatební dort může být jakkoliv chutný, rozplývat se na jazyku a rozeznít ve vás zvony štěstí, ale pokud vypadá, jako by jej právě poslepovalo sedm trpaslíků krumpáči a lopatami, potom je třeba počítat i s možností, že se jej hosté i přes chuť na sladké příliš nedotknou a vás zachvátí pocit zbytečně vyhozených peněz. Případně vás přepadnou menší deprese, když jste dort dělala sama, nebo s rodinnými příslušníky, a vložila jste do něj kus svého srdce a vybraných nadávek, když se těsto lepilo, poleva roztékala a cukrové květy absolutně odmítaly držet na místě. Podobně zoufale se můžete cítit i v případě, kdy jste zaplatila mastnou sumičku za předtuchu kulinářského skvostu, a dostala cosi, co stěží připomíná poživatelný kus koláče. Oceníte-li pár dobrých tipů i na toto téma, čtěte dále.

Není dort jako dort

Svatební dorty s několika poschodími, které si nevěsta se ženichem společným rituálním aktem krájejí, jsou jen špičkou ledovce. Většinou bývají nejkrásnější a nejhonosnější, představují takový ten ústřední bod všech lahodných zákusků a koláčů. Nemusejí však být jediným dortem, který se během svatební hostiny ukazuje na obdiv. Záleží na velikosti události a počtu hostí, ale dortů může být hned několik. Bývají menší, možná trochu méně zdobené, ale stejně důležité.

K objednávce svatebního dortu můžete připsat i pár menších kousků, svatební koláče, které mohou v každém případě sloužit jako výslužka. Je na rozhodnutí páru, zda se budou lišit, nebo zda budou spolu tvořit jakýsi harmonický celek – podobným stylem zdobení, barvami, nebo dekoracemi. Nic však není podmínkou a v konečném důsledku může i více dortů tvořit jeden velký.

V bazaru k tomuto tématu
120 kusů vývazků
Prodám 120 kusů vývazků. Cena za 1 kus při koupi celého množství. Možno kou...
11
Svatební panenka na auto
Starší, ale krásná panenka, délka panenky 45 cm. Má dvě malé vady na kráse ...
490

Jak to bylo s dorty a zákusky kdysi?

Několik let dozadu byly svatební přípravy z určitého hlediska jednodušší a v některých vesnicích se tento zvyk zachovává dodnes. Tety, babky a kamarádky, z lásky k bližnímu svému, kromě klasických zákusků napekly dorty a všechno to sladké se nakonec shromáždilo na svatební hostině, případně štědře nadělilo do výslužek – když zůstalo. Byla to milá pozornost a snaha alespoň částečně odlehčit už i tak zaměstnanou rodinu, která po týdnu pečení měla chuť plakat – ze zoufalství. Ještě i z vlastní zkušenosti mi některé starší ročníky prozradily, že nepoznaly luxus cateringových firem a všechno si musely zařídit samy. Týden před svatbou se houfně braly dovolené a šlo se péct, což byla vzhledem k velikosti svateb a počtu pozvaných (téměř celá vesnice), práce na plný úvazek.

Ne že bychom dostatečně nedůvěřovali firmám, které se pečení zákusků a cukrovinek v dnešní době intenzívně věnují, ale přeci jen – domácí dorty jsou domácí dorty. Stálo to nemálo úsilí, potu a krve, ale ženy měly jistotu, že se používaly kvalitní suroviny a ne nějaké levné náhrady, z nichž by se nejednomu výživovému poradci zatočila hlava. Pekly a tvořily podle svého zdravého úsudku a chuti – samozřejmě se snažily i proto, aby před ostatními ukázaly své cukrářské nadání. Není nad lepší pohlazení ženské duše než zjištění, že můj dort komusi chutná lepší, než ten od sestřenice Isabely z opačného konce ulice.

Příbytek rodin novomanželů ožil návštěvníky, pomocníky při pečení, případně mudrlanty, kteří jen lomili rukama a z pohodlí lavice komentovali dění v kuchyni. „Ve dvou se to lépe táhne“, a když je vás ještě více, potom práce jde od ruky a po těžké dřině nakonec přišla vytoužená odměna v podobě sladkého ráje a pyšně vzedmutých hrudních košů. Začínáte uvažovat, že to zkusíte také?

Profesionálové
0
Cetering Rossi
Občerstvení - dorty, koláče, nápoje
Jsme malá cateringová firma z Moravského krasu, která svou práci miluje. :-)
Celá ČR

Ten nejlepší na světě

Chcete slyšet tajemství? Zaručený návod na nejlepší dort vlastně neexistuje. Ne nadarmo se říká, že: „Sto lidí, sto chutí.“ A tak to má být. To, co se líbí jednomu, se nemusí líbit druhému a ani chuťové pohárky nemáme všichni stejně intenzivně vyvinuté. Někomu chutná marcipán a jinému se už jen z pomyšlení na tu hladkou hmotu může zdvihat žaludek. Základem úspěchu je vybrat si to, co se líbí a vyhovuje vám. Realizovat nějaký sáhodlouhý výzkum o oblíbenosti konkrétního ovoce, nebo té konkrétní polevy, nemá žádný význam.

Vždy se totiž najde nějaký nespokojený strýček, který vidličkou vybere všechen ananas, nebo po pár soustech odsune odkrojený kousek na stranu, s výrazem boha pomsty. Z takových maličkostí si nemusíte dělat těžkou hlavu a musíte brát věci s nadhledem. Líbí se vám fialová? Dejte si upéct fialový dort s levandulovými květy. Patříte mezi věčné děti a milovníky Harryho Pottera? Dejte si upéct třeba i dort, který se bude podobat Bradavicím. Budete mít minimálně jistotu v tom, že se na vaši svatbu jen tak brzo nezapomene a vy budete spokojená sama se sebou, že jste se nedala ovlivnit žádným prudérním názorem, a dělala jste si to podle svého.

Inspirace pro vás:

DALŠÍ ÚŽASNÉ SVATEBNÍ DORTY
Kompletní album

Autor článku: Klaudia Podolcová / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?