25 věcí, které by svatební hosté neměli za žádných okolností udělat, ale dělají…

 • 24. říj 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Pokud jde o takovou významnou a velkou událost, jakou je svatba, platí jistá nepsaná pravidla, kterých by se měli svatební hosté držet, aby neurazili své hostitele, nebo jim nezkazili zážitek ze svatby. Přesto se téměř na každé svatbě objeví někdo, kdo neví, co se patří, a co ne. Toto je 25 věcí, které svatební hosté občas dělají přesto, že by neměli.

1. Zvednout telefon během obřadu, respektive dovolit, aby zazvonil

Telefon má být během svatebního obřadu vypnutý, ne každý to však respektuje. Rušit obřad zvoněním nebo nedejbože telefonováním, je vrchol drzosti. Bohužel, občas se stává i to. Proto raději před obřadní síň umístěte značku „zákaz používání mobilních telefonů“ nebo „během obřadu, prosíme, vypněte a odložte svůj mobilní telefon“.

2. Mít „vtipné“ poznámky během obřadu

Možná máte i vy mezi přáteli někoho, kdo si nemůže odpustit vtipné poznámky, a má je vždy a ke všemu. Jeho humor ve volném čase sice milujete, ale určitě byste nechtěla, aby svými poznámkami rušil během obřadu. Raději ho dopředu poproste, aby všechny vtipy šetřil, dokud nezačne volná zábava.

3. Gratulovat nevěstě se slovy: „Tak se to konečně podařilo.“ nebo „To nejlepší už máš za sebou!“, či „Manželství není med lízat.“

Tato a podobná vyjádření opravdu nepatří mezi gratulace v den svatby, bohužel, někteří hosté, zejména členové rodiny, si to zkrátka neumějí odpustit. S tím ale zřejmě nic neuděláte, proto se jen připravte, že se může někdo takový najít, a vůbec si tuto nevhodnou „gratulaci“ neberte k srdci.

4. Požádat novomanžele o odvoz ve svatebním autě

Svatební auto patří jen novomanželům a hosté by to měli respektovat. Může se však stát, že si někdo nevyřídí odvoz, a pak se nebude mít jak dostat z obřadu na hostinu. Abyste předešla této situaci, raději si ještě před svatbou prověřte, zda má každý host zajištěnou dopravu z jednoho místa na druhé.

5. Přehnat to s alkoholem

Toto je asi ta nejběžnější ze všech nevhodných věcí, které hosté na svatbách dělají. Pokud jste pozvala někoho, o kom máte podezření, že by se mohl přestat kontrolovat, požádejte někoho z jeho blízkých, aby na něj dávali pozor a krotili ho.

6. Hlasitě se chlubit svými novinkami

Svatební den je o nevěstě a ženichovi. To však některým hostům nebrání v tom, aby hlasitě se všemi sdíleli své novinky a úspěchy – ať už jsou to zásnuby, povýšení nebo očekávaný přírůstek do rodiny. Pokud se vám něco takového stane a bude vám to kazit náladu, požádejte slušně daného hosta, aby s tím přestal, případně se chlubil potichu a nerušil tím průběh vaší svatby.

7. Požádat o ruku svou partnerku / partnera

Ještě horší, než se chlubit zasnoubením, je zasnoubit se na svatbě někoho jiného. Není to sice velmi běžné, ale i to se už stalo. Pokud máte pocit, že u někoho z vašich hostů se schyluje k zásnubám, pro jistotu je předem upozorněte, aby je nenapadlo dělat to na vaší svatbě. Něco takového pokazí náladu nejen vám, ale zřejmě by to pokazilo výjimečný okamžik i pro ten druhý pár.

8. Stěžovat si nevěstě na své místo u stolu

Ať se se zasedacím pořádkem budete trápit jakkoli, je velká šance, že vždy se najde někdo, kdo nebude se svým místem spokojený. S tím se ale nedá nic dělat. Pokud víte, že jste někoho posadila špatně, ale lépe to udělat neumíte, oznamte mu to dopředu a případně mu věnujte malou pozornost (například čokoládu či láhev vína) jako odškodné. Pokud máte pocit, že nikdo by si neměl stěžovat, ale přesto někdo za vámi během svatby přijde, prostě řekněte, že jste zasedací pořádek sestavila nejlépe, jak to šlo, a dále to neřešte. Nenecháte si přece takovou hloupostí zkazit večer.

9. Ohrnovat nos nad občerstvením

Na svatbu se nechodí najíst, ale oslavit lásku dvou lidí. Jídlo samozřejmě k takové velké oslavě patří, někteří hosté však zapomínají, proč na svatbu přišli, a až přehnaně řeší, co dostanou na talíř. Jediné, co můžete udělat, abyste předešla stížnostem na svatební menu, je předem si zjistit, jestli někdo nemá nějaké alergie nebo speciální stravovací návyky, kterým přizpůsobíte jídlo pro tohoto hosta, případně dát hostům na výběr z několika možností. Už s pozvánkou pošlete nabídku jídla, aby si každý mohl vybrat, co chce, a podle toho jídlo v restauraci pak objednáte.

10. Hledat nedostatky

Jednou z nejhorších věcí, které může svatební host dělat, je neustále vyhledávat na všem nedostatky. To platí zejména pro starší členy rodiny. Ať už se jim nelíbí výzdoba, prostor, program nebo hudba, nedokážou si to nechat pro sebe. Pokud víte o někom, kdo má tendence všechno kritizovat, zkuste, stejně jako u hostů, kteří se rádi napijí, požádat někoho, aby dával na tohoto kritika pozor a mírnil ho.

Pokud si bude někdo stěžovat přímo vám, slušně odpovězte, že vás mrzí, že se jim to nebo ono nelíbí, ale vám se to tak líbilo a je to vaše svatba. Pokud si myslíte, že taková odpověď by byla nevhodná, můžete reagovat diplomaticky a říci, že i když jste se snažila, aby se všechno všem líbilo, při plánování svatby se jednoduše nedá vyhovět každému. Pak raději rychle změňte téma a zeptejte se hosta, zda si něco nedá, nebo jej požádejte o společnou fotografii či tanec. V případě, že by si někdo neuměl přestat na něco stěžovat a kazil by vám tím večer, poproste někoho z rodiny, ať se o něj postará (požádá ho, aby s tím přestal, protože je to nevhodné) a dále se tím netrapte.

11. Přinést si vlastní alkohol

K svatbě samozřejmě patří i množství alkoholu, pro někoho ale toto množství nemusí být dostatečné. Občas se stane, že si některý host přinese vlastní domácí alkohol, případně nějaké jiné oblíbené pití. To může způsobit problém, pokud máte svatbu v restauraci nebo hotelu, kde jste se nedohodli, že si přinesete své nápoje. Aby náhodou nevznikly zbytečné problémy, raději si ověřte v zařízení, ve kterém se koná oslava, zda si můžete přinést i vlastní alkohol, a také upozorněte hosty, aby vám předem nahlásili, pokud plánují donést nějaké své pití, abyste to případně mohli vyřídit.

12. Jít na toaletu během proslovů

Svatební projevy obvykle bývají krátké a vtipné, proto sedět během nich na místě by neměl být pro nikoho problém, ale přesto se někteří lidé mohou rozhodnout jít na toaletu právě tehdy. Pokud chcete mít během proslovů všechny na místě, můžete požádat dýdžeje nebo moderátora, aby pět minut předtím ohlásil, že budou projevy, a aby si hosté odskočili na toaletu.

13. Kritizovat svatební šaty

Každá nevěsta zbožňuje své svatební šaty a nedá na ně dopustit. Pro vás jsou vaše šaty sice ty nejkrásnější i nejúžasnější, nemusejí se však líbit každému. A některé dámy si neumějí odpustit nevhodné poznámky na šaty nevěsty už během svatby. Pokud náhodou uslyšíte, že někdo kritizuje vaše šaty, nebo bude dokonce přímo vám vysvětlovat, co se mu na šatech nelíbí, prostě to ignorujte. S tím se bohužel nedá nic udělat. Pouze se připravte, že se to může stát, protože ne každý má stejný vkus jako vy, a někdo si své názory neumí nechat pro sebe. Určitě se tím netrapte a nenechte si zkazit náladu. Hlavní je, že se šaty líbí vám a cítíte se v nich příjemně.

14. Obléknout si bílé šaty

I když bílé svatební šaty nejsou nezbytností, bílá stále zůstává výsadou nevěsty, pokud si ona sama vyloženě nepřeje něco jiného. Pokud nechcete, aby se některá z pozvaných dam na svatbě oblékla do bílých šatů, prostě to napište do pozvánky.

15. Přivést na svatbu nezvané hosty

Občas se stává, že při zvaní hostů dojde k malému nedorozumění a host si myslí, že je pozván s partnerem nebo rodinou, přesto, že pozvání platilo jen pro něj. Pokud se toto nedorozumění nevysvětlí, na svatbě může vzniknout velmi nepříjemná situace. Aby se to nestalo, při posílání pozvánky buďte opravdu konkrétní, a při ověřování účasti si raději ověřte i to, zda každý pozvánku správně pochopil.

16. Přinést na svatbu zvíře bez zeptání

Určitě znáte ty rozkošné svatební fotky s pejsky či jinými domácími mazlíčky, a určitě je znají i vaši blízcí. Někoho proto může napadnout, že vás překvapí, a přinese na svatbu i svého čtyřnohého kamaráda. Pokud máte mezi kamarády či rodinou někoho, kdo své zvířátko nosí téměř všude, a byla byste ráda, aby ho na svatbu nepřinesl, stačí, když ho na to před svatbou upozorníte. Pokud jste milovníci zvířat a naopak zvíře na svatbě vám nevadí, či dokonce byste nějaké chtěli (například jako nosiče prstýnků), napište to do pozvánky.

17. Flirtovat se ženichem nebo nevěstou

Alkohol uvolňuje mravy a dodává lidem sebejistotu, to je známý fakt. I když to ten host nemusí vůbec myslet špatně, flirtování s některým z manželů může vyvolat velmi nepříjemnou situaci.

Proto, pokud má někdo z pozvaných sklony k flirtování, předem ho (ji) upozorněte, aby si na to na svatbě dával pozor. Pokud k něčemu takovému náhodou přece dojde, nenechte si tím zkazit večer. Nestojí to za to. Zkrátka danému hostu řekněte, aby s tím přestal, a bavte se dále.

18. Tančit během prvního tance novomanželů

Během tance novomanželů mohou hosté maximálně vytvořit kolem nich kruh a pohupovat se do rytmu, někteří hosté (zejména starší členové rodiny) se však nemohou dočkat zábavy, a tak na parket vběhnou i během prvního tance novomanželů a začnou k tanci vyzývat i ostatní. Chcete-li mít jistotu, že váš první tanec bude jen váš, poproste dýdžeje, aby prohlásil, že následuje první tanec novomanželů a aby vám hosté dali prostor. Může také dodat, že hosty vyzve na parket, až nastane správný čas.

19. Chodit každou chvíli za DJem a objednávat si písničky na přání

DJ velmi rád zahraje hostům i písničky na přání, aby si každý našel něco pro sebe. Občas se však stane, že se některý host nebo skupinka hostů začne až příliš dobře bavit a udělá si z vaší svatby party s vlastním playlistem. Pokud máte nějaký seznam písní, které chcete, aby DJ hrál, a naopak nehrál, upozorněte ho, aby ho příliš neměnil písničkami na přání. Hrát písničky na přání je vhodné až později během večera, kdy už probíhá volná zábava.

20. Nahlas a falešně zpívat

Určitě máte mezi blízkými lidi, kteří si rádi po několika skleničkách s chutí zazpívají. Vaše svatba zřejmě nebude výjimkou. Pokud o těchto samozvaných zpěvácích víte, raději je předem upozorněte, aby na svatbě nezpívali, pokud si to nepřejete, případně upozorněte DJ, aby nedával hostům mikrofon, a pokud bude třeba, aby slušně poprosil hlasitě zpívajících, aby si dali od vystoupení přestávku a nechali hrát hudbu.

21. Příliš se odhalovat

Je běžné, že na svatbě během večera pánové postupně shazují saka a kravaty a dámy vyzouvají nepohodlné boty na podpatcích. To samozřejmě nikomu nepřekáží. Někteří hosté se však nechají unést proudem zábavy (a alkoholu) a začnou na parketu předvádět drobný striptýz. Jediné, co proti tomu můžete udělat, je opět využít DJ nebo moderátora, aby sledoval parket, a případné odhalování včas zastavil. Pokud máte mezi kamarády lidi, o kterých víte, že se na party rádi odhalují, upozorněte je, aby si dali pozor a na svatbě se toho zdrželi.

22. Vytrvale prosazovat tradici, kterou manželé na svatbě nechtěli

Tento bod platí zejména pro členy rodiny, kteří mají o svatbě obvykle vlastní představu. Pokud se rozhodnete nějakou tradici vynechat, ujistěte se, že to budou všichni respektovat. Ať už jde o rozbíjení a zametání talíře, společné pojídání polévky nebo únos nevěsty. Na stoly nachystejte program svatby, případně ho pošlete hostům, aby věděli, co se na vaší svatbě bude a nebude dít. Abyste měla úplnou jistotu, můžete do programu vypsat i tradice, které jste se rozhodla vynechat, aby s tím hosté počítali a nezačala jejich sami iniciovat.

23. Začít rozhovor na téma „Já se nikdy nevdám“

Svatby jsou obvykle velmi emotivní a pod vlivem alkoholu se někteří svobodní hosté mohou cítit osaměle. Pokud se stane, že vám některý z vašich svobodných kamarádů začne plakat na rameni, zkuste ho rozptýlit změnou tématu nebo nějakou aktivitou. Povzbuďte ho, ale určitě s ním nezacházejte do dlouhé debaty. Pokud máte podezření, že někoho by mohla popadnout tato deprese, vymyslete pro něj nějakou roli, aby se na svatbě neměl čas zamýšlet nad „svým neštěstím“, nebo ho posaďte k někomu, kdo mu určitě zlepší náladu, případně k někomu jinému svobodnému, s kým by si mohl rozumět.

24. Při rozhovoru s manžely vzpomínat na jejich bývalé partnery

Možná máte příjemné vzpomínky nebo veselé příhody, v nichž figurují vaši bývalí partneři. Určitě ale nechcete, aby je někdo vytahoval právě na vaší svatbě. Pokud máte s bývalými partnery dobrý vztah, hosty nemusí napadnout, že vám bude vadit, pokud je vzpomenou na svatbě. Týká se to zejména proslovů. Abyste se vyhnuli nepříjemné situaci, prostě poproste kamarády, aby na svatbě o vašich bývalých nemluvili.

25. Povídat si o nepříjemných či smutných tématech

Svatba je radostná událost a negativní řeči jakéhokoli typu na ní nemají co dělat. Hostům samozřejmě nemůžete nadiktovat, o čem mají mezi sebou mluvit, ale můžete je zastavit, pokud začnou tato témata při rozhovoru s vámi. Nenechávejte je ze slušnosti se vypovídat a pokazit vám tak náladu. Negativní témata hned zastavte. Jednoduše řekněte hostu, že nechcete takové témata řešit na svatbě, a hned změňte téma.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?