Kategórie

Svatební plánovač (33): 7 způsobů, jak ušetřit na svatebním občerstvení

Naplánovat občerstvení pro desítky lidí na celý večer a noc není jednoduchý úkol, zvláště pokud máte omezený rozpočet a nechcete nikoho vyškrtnout ze seznamu hostů.

Pokud si lámete hlavu nad plánováním svatebního menu, zde je několik tipů, jak se na něm dá ušetřit.

1. Švédské stoly místo večeře

Pokud namísto tří chodů pro každého hosta připravíte jen švédské stoly s občerstvením, určitě snížíte náklady na svatbu.

V případě, že máte svatbu na místě, kde se jídlo nepodává, je to pro vás ideální možnost – stačí najmout catering, který to vše připraví, a jednoho člověka, který bude během večera jídlo průběžně doplňovat.

Pokud máte svatbu v restauraci, zkuste se dohodnout, aby vám místo klasické večeře připravili jen švédské stoly.

2. Studená pozdní večeře

Teplé jídlo kolem půlnoci je nedílnou součástí svatebního menu. Pokud jsou vaše prostředky omezené, místo guláše či kuřecích paliček můžete servírovat chlebíčky. Podstata je, aby lidé nebyli hladoví, a to zajistíte. O půlnoci nikdo určitě nebude řešit, zda dostal teplé jídlo nebo jen chlebíček. Konec konců, jednu teplou večeři už všichni měli.

3. Nepřehánějte to s koláči

Nemusíte každému hostu nabalit jako výslužku kus svatebního dortu a 20 koláčů. Připravte raději menší občerstvení, které se sní hned na svatbě.

4. Rozdělte hosty na skupiny

Ne každý musí být pozván ke svatebnímu stolu. Chcete-li strávit večer s přáteli, ale nemůžete si dovolit jídlo pro tolik lidí, uspořádejte po obřadu, řekněme v 18.00, večeři pro rodinu, a přátele pozvěte až na 19.00. Pro ně pak připravte pouze drobné občerstvení v podobě švédských stolů, slaného a sladkého pečiva.

.

5. Nápoje z velkoskladu

Abyste ušetřili na nápojích, objednejte pití z velkoskladu. V některých podnicích budete muset za vlastní nápoje zaplatit poplatek, může vás to však stále vyjít levněji než zakoupit všechny nápoje přímo z restaurace, proto zvažte i tuto možnost.

6. Přesné množství pití na osobu

Stanovte jen omezené množství pití, které je zdarma. Můžete například předplatit přípitek a k tomu láhev minerálky a láhev vína na osobu, a vše navíc si každý zaplatí u baru sám.

7. Připravte si jídlo sami

Můžete poprosit rodinu, aby vám pomohli a donesli nějaké občerstvení, nebo si ho připravte sami – nakrájejte pečivo, zeleninu, sýry, připravte ovoce, nějaké sladké a slané koláče, domácí pomazánky a podobně.

Pokud máte svatbu v prostorách, kde se nevaří, je to ideální řešení. Stačí najmout nějaké brigádníky jako obsluhu a cena za občerstvení půjde rychle dolů.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)