Kategórie

7 překvapivých tradic švédských svateb

I severské svatby mají své kouzlo. Například ty švédské odrážejí potenciál a povahu své země a místní jsou na své tradice pyšní.

Společně uličkou

Na rozdíl od našich svateb či svateb v Americe, existuje ve Švédsku zvyk, kde nevěsta a ženich kráčejí uličkou společně. Otec nevěsty předá ženichovi svou dceru a spolu s ženichem pak odejdou až k oltáři. Když měla svatbu korunní princezna Viktorie, chtěla, aby její otec Carl kráčel po uličce spolu s ní a s ženichem se setkala až u oltáře. Pro někoho může znamenat toto gesto drobnost, ale v této zemi byl z toho docela velký rozruch.

Dvě mince

Rodiče nevěsty dávají své dceři dvě mince. Jednu zlatou do pravé a druhou stříbrnou do levé boty.

Každý má svůj kousek

Svatební dort tradičně nekrájejí společně novomanželé, jak to je zvykem i u nás, ale každý z hostů popojde k dortu a vezme si svůj vlastní kousek. Všichni tak dostanou dost, ale zároveň ne příliš mnoho.

Dárky nejsou potřeba, ale...

Ve Švédsku se vám velmi jednoduše může stát, že dostanete pozvánku, kde místo darů budoucí nevěsta a ženich žádají, abyste si za své jídlo na svatbě zaplatili sami. Pokud tedy pár už dávno předtím žije společně, nepotřebují žádné dárky pro domácnost, proč jim tedy nepomoci ušetřit pár peněz z oslavy?

Tři kouzelné prsteny

V této zemi dostávají ženy namísto dvou prstenů tři. Jeden je pro zásnuby, další pro manželství a další je pro budoucí rodiče.

Sladké polibky

Není to jen ženich, který políbí nevěstu. Zvykem je, že pokud ženich někdy opustí místnost, pak je nevěsta otevřená k tomu, aby dostala další polibky (obvykle na obličej) od kohokoliv, kdo je odvážný a ochotný jí tento polibek předat. Totéž platí i opačně, když místnost opustí nevěsta.

Červená se nenosí

Další zvláštnost přichází při výběru šatů, co se týká zejména hostů. Snažte se, abyste si na svatbu neoblékla červené šaty – někteří si mohou myslet, že jste spala s ženichem.

Zvláštní svatební tradice v zemích jsou vždy něčím zajímavé a dokazují nám, že každý má svůj vlastní projev toho, jak oslavit lásku dvou lidí. Pokud se však chcete dozvědět ještě o něco málo více, v následujících řádcích najdete vybrané švédské svatební slovíčka:

  • Gifta sig – oženit se
  • Jag älskar dig – miluji tě
  • Bröllop – svatba
  • Brudne – nevěsta
  • Brudgum – ženich