Za co by vaše družičky měly platit a za co rozhodně ne?

 • 3. led 2019
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Svatba, velký den, který v sobě ukrývá velké množství skrytých poplatků, které vám na mysl hned tak nepřijdou. Jak to však je, co se týče družiček? Má nevěsta zaplatit svým nejlepším přítelkyním komplet svatební outfit včetně vizáže, nebo si to mají hradit družička samy? Co všechno by si vaše přítelkyně měly hradit samy, případně, co se od nich očekává také v souvislosti s vámi, se dozvíte v následujícím článku.

Šaty dělají družičku

Pokud od svých dívek nevyžadujete konkrétní šaty, které by si měly na váš velký den obléci, popřípadě jim jen navrhnete škálu barev a zbytek necháte na nich, měly by si družičky za šaty samozřejmě zaplatit samy. Jiná písnička však je, pokud trváte na konkrétních šatech tak, aby družičky mezi sebou ladily. V tomto případě byste se měla vážně zamyslet nad tím, že jde o vaše požadavky, a tedy byste je měla i uhradit.

Vždyť svatba není levná zábava ani pro vaše dívky, kromě daru a zmíněných oděvů budou mít v tento den i ony mnoho dalších výdajů, a řekněme si narovinu, ne všichni mají volné finance na šaty, které si lze obléknou pouze jedenkrát (a to nemluvíme o tom, jakým směrem se může váš výběr šatů ubírat, a v jakých cenových relacích se mohou tyto šaty pohybovat).

Pokud však máte k dispozici větší rozpočet, proč své přítelkyně nepotěšit a dané šaty včetně bot a doplňků jim nekoupit? Vždyť kterou ženu nepotěší šaty? Samozřejmě, toto platí i v případě, že jim určujete pouze škálu barev. Proč byste se společně nemohly vydat na nákupy a sladit všechny družičky tón v tónu a odít je do šatů, které budou střihem i barvou lichotit jejich postavě i vzezření?

Velmi zajímavou možností je i takzvaný pronájem šatů, kdy jim stejně jako sobě své svatební šaty (pokud tak plánujete učinit), šaty na svatbu půjčíte ze svatebního salonu.

Rozlučka se svobodou

V tomto případě rozlišujeme, zda jde o standardní rozlučku se svobodou nebo posezení se ženským osazenstvem. Stále častěji se také v Česku setkáváme s tím, že nevěsty mívají kromě rozlučky se svobodou i americkou „wedding shower", kde nevěsta dostává od pozvaných žen různé dary, povídají si historky a zážitky ze starších svateb a kromě kamarádek jsou mezi pozvanými i všechny ženy z rodiny, včetně babiček a tet.

Náklady na takové posezení nese nevěsta a družičky by jí s přípravou měly rozhodně pomoci. Očekává se také, že přinesou nějaké občerstvení ve formě personalizovaných a svatebně orientovaných dobrot. V případě klasické rozlučky se svobodou se náklady na její realizaci rozpočítají výlučně mezi družičky a nevěsta by v tento den neměla utratit ani korunu. Samozřejmě, pokud se chce dát upravit, dát si udělat účes, případně make-up, příprava jde na její účet.

Družičky by měly zajistit pro nevěstu speciální identifikační prvky, aby bylo všem jasné, kdo je nevěsta. Tedy šerpu, čelenku, závoj, podvazek, či speciální tričko nebo šaty – představivosti a rozpustilosti se meze nekladou. Pokud se chystáte na rozlučku se svobodou spojenou s výletem či dovolenou, v tomto případě (pokud o tom nevěsta ví a souhlasí, protože pokud se ji chystáte unést na dovolenou bez jejího vědomí, tak toto pravidlo rozhodně neplatí), si každá z družiček, ale i nevěsta hradí svou část.

Vyražení z kopýtka, včetně nápojů a pokrmů, by už mohly zajistit družičky, ale stejně záleží, zda je plán táhnout šňůru celou dobu trvání výletu nebo třeba v rámci týdenní dovolené určíte jeden den, kdy to půjdete pořádně oslavit. Tedy v zásadě platí, že ta slavná velká noc s velkým N je pro nevěstu gratis a hradí ji družičky, zbytek by měl přerozdělit mezi všechny. Pokud však máte k dispozici větší rozpočet, určitě nevěstu potěšíte, když pro ni zorganizujete i nad rámec.

Vlasy a make-up

Opět se dostáváme k rozhodujícímu bodu, a to, co chce nevěsta. Není to pravidlem, ale i u nás se najdou nevěsty, které chtějí, aby byly všechny její dívky nalíčené a učesané konkrétním vizážistou či kadeřníkem. A tedy v tomto případě platí, že pokud chce nevěsta něco navíc, rozhodně by měla za to zaplatit.

Pokud nechává nevěsta družičkám volnou ruku, tak si přirozeně za všechny služby, pro které se rozhodnou, i samy zaplatí.

Ubytování a doprava

U ubytování a dopravy závisí na typu vaší svatby. Pokud máte svatbu nedaleko místa bydliště, vaše hosty, dopravu na místo svatby a případné ubytování v místě konání (nad rámec), by si měly družičky uhradit samy. Doprava z místa konání je však již jiná situace a tu byste, stejně jako i ostatním hostům, měly zajistit vy.

Pokud plánujete, že s vašimi družičkami přijdete na místo konání o den dříve, uděláte si babský večer a ráno vás přijde společně nalíčit a upravit vizážista, opět byste měla za to platit vy. Pokud se svatba koná mimo bydliště vašich hostů, je jen na vás, jak se rozhodnete, ale určitě byste měla zvážit vašim hostům, a v tomto případě zejména vašim družičkám, zajistit ubytování na své náklady.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 1.1.2021:

  • na svatbě může být maximálně 15 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • svatební hostinu není možné pořádat v restauraci
  • účastnit se svatby se lze pouze na území okresu, kde má osoba bydliště.

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?