Výběr svatebního prostoru: Tyto faktory byste měli zvážit

  • 14. čvc 2020

Při množství svatebních míst, které jsou aktuálně k dispozici, není výběr svatebního prostoru tak jednoduchý.

Při výběru místa, kde se bude konat svatební hostina, je třeba zvážit množství faktorů. Abyste se vyhnuli zklamání, přinášíme vám přehled několika bodů, na které byste měli mít odpovědi dříve, než si vyberete své vysněné místo svatby.

Výběr svatebního prostoru

Každé rozhodnutí týkající se svatby hraje důležitou roli při přípravě vašeho velkého dne. Jeden z nejdůležitějších faktorů je určitě svatební prostor.

Abychom vám pomohli při rozhodování, sestavili jsme seznam základních faktorů, které je třeba zvážit při výběru svatebního místa. Nezapomeňte, že ten správný prostor byste měli začít hledat alespoň rok dopředu. Plánujete klasickou, bohémskou nebo rustikální svatbu? I samotný styl svatby vám pomůže při výběru. Před jakoukoliv obhlídkou byste si měli zformulovat základní otázky a vytvořit si základní seznam požadavků.

V neposlední řadě je důležitý rozpočet. I když ne všechny prvky se točí kolem peněz, vždy je dobré ušetřit pár korun, například na vytouženou svatební cestu, však?

Náš tip: Poraď se v našem fóru – Místo svatby

svatební rozpočet

Výběr svatebního prostoru ovlivňuje i svatební harmonogram

Výběr místa bude jedním z prvních kroků při plánování svatby, které provedete, takže pravděpodobně budete chtít začít s hledáním hned po zásnubách. Vše samozřejmě záleží i od vašich osobních preferencí. Ty nejoblíbenější místa však obvykle bývají rezervovány již 12 až 18 měsíců předem, takže čím dříve začnete, tím lépe.

Buďte ochotni přizpůsobit datum svatby

Když už mluvíme o časovém harmonogramu, co je na prvním místě? Datum svatby nebo výběr místa konání? V konečném důsledku záleží na tom, co je pro vás důležitější. Výběr speciálního data svatby nebo místa svých snů. V tomto případě byste měli počítat s dvěma verzemi scénáře. Může se totiž stát, že místo, které jste našli a které splňuje všechny vaše požadavky, bude volné v jiný den. Zřejmě bude proto nutné obětovat magický datum, o kterém sníte už celé roky.

výběr data svatby

Mějte v záloze několik prostorů

Některé páry dokonce vyhledávají dva různé typy míst: jedno pro slavnostní obřad a druhé pro svatební hostinu. Z důvodu časového rozpětí či prostoru na přesun hosty, je proto vhodné mít k dispozici několik možností a na závěr vybrat nejen to nejkrásnější místo ale i nejpraktičtější.

Náš tip: Najdi svého dodavatele – Místa na svatbu

místo svatební hostiny

Kromě výzdoby či celkové atmosféry daného místa budete chtít určitě zvážit i jeho dostupnost. Mohou hosté přijet autem? Budete potřebovat autobus nebo jiný druh přepravy? Je snadno dostupné díky navigaci? Myslete na všechny hosty, kteří k vám přijdou například i z opačného konce země. Tyto faktory jsou zvláště důležité zejména v případě, pokud zvolíte dvě místa. Přechod z bodu A do bodu B musí být co nejplynulejší.

V případě plánování svatby je prioritou číslo jedna volba prostoru, který „zapadá do vaší vize“. V konečném důsledku se styl vašeho místa týká i vaší osobní preference. „Klasická“ nevěsta si často vybírá místa s jednoduchým a romantickým prostředím, jako jsou hotely, taneční sály či v některých případech kulturní domy. No co tak zvážit i květinovou zahradu nebo vinařství s panoramatickým výhledem? Možností je opravdu nekonečně mnoho.

svatební hostina venku

Nezapomeňte na kapacitu prostoru

Kapacitní limity mohou ovlivnit výběr místa konání svatby. Každému je jasné, že není možné vejít 300 lidí do prostoru, který je určen pouze pro 150 lidí. Někdy to však bývá i naopak. Největší chybou, kterou klienti při výběru prostoru dělají, je to, že si ve skutečnosti vybírají pro svůj počet hostů příliš velký prostor. Hosté se následně necítí tak útulně a prostor ztrácí na romantice a intimitě.

Rozpočet pro výběr svatebního prostoru a výhodné balíčky

Věřte nám, udělejte si ve svém rozpočtu i určitou rezervu. Občas se totiž stává, že výběr svatebního prostoru vás zavede k dokonalému místu, které však bude stát například i o tisíce korun více, než jste původně plánovali.

Co nás přivádí k výběru různých balíčků. Některé prostory totiž nabízejí kompletní balíček, od jídla, nápojů, až po personál. Pokud vaše místo takový balík nenabízí, očekává se, že na pokrytí všech požadavků vyskočí náklady io 40-50%. Nezapomeňte se zeptat i otázky, jako například: „Jaká je minimální cena jídla a nápojů, jaké jsou poplatky za vlastní nápoje či koláče a jaké další poplatky budete od nás vyžadovat?“

Náš tip: Zeptej se ve fóru – Svatební menu

jídlo na svatbě

Máte otázky, na které jste ještě nenašli odpověď, případně mají nevěsty ve vašem okolí zkušenosti, které jsme v našem přehledu neuvedli? Napište nám dolů do komentářů.

Zdroj foto: iStock

Autor článku: Michaela Recht

Komentáře

    Přidej příspěvek