8 úkolů, které můžete svěřit svým družičkám

 • 18. čvc 2021

Při plánování své svatby je důležité vědět, že na to nejste sama. Kromě své maminky a nastávající tchyně je tu ještě pár důležitých osůbek, které jsou tu pro vás třeba i o půlnoci. Jsou to vaše svatební družičky, jejichž hlavním úkolem je tu být pro vás, ať už po psychické nebo fyzické stránce. Jejich úkol je jasný, pomoci vám se vším, co budete potřebovat. Proto si za družičky vyberte sestry, kamarádky nebo sestřenice, které jsou vám blízké a věříte jim. Pojďme se podívat, jaké nejčastěji úkoly na vaše družičky čekají.

1. Výběr a pomoc se svatebními šaty

Své družičky nikdy nenechte čekat v autě, toto je úkol právě pro ně. Kdo by vám uměl lépe poradit? Názor vaší maminky může být zkreslený, jste přece její malé děvčátko, které je krásné za všech okolností. Ale žádná z nás si přece nechce obléci svatební šaty, které nám moc nesluší. A nastávající tchyni nechte také raději doma. Přece jen, vaše maminky jsou o pár let starší než vy a jejich názor a vkus nemusí sedět s dobou. Přesně proto zde máte své drahé družičky, které řeknou na rovinu, které šaty vám nesluší, ale vězte, že pro vás chtějí jen to nejlepší. Během svatebního dne vás do nich i obléknou a celou svatbu budou dohlížet na vaše věci, make-up a účes.

2. Rozlučka se svobodou

Samozřejmě, kromě starostí a příprav na svatbu je třeba se trošku i odlehčit a zabavit. Rozloučení se svobodou pro vás vaše družičky jistě připraví i bez vašeho přání, vy si ale určete čas. A rada nad zlato je, že jistě ne večer před svatbou. Před svatbou je třeba si dostatečně odpočinout a relaxovat, proto se raději rozlučte předchozí víkend. Vyhnete se tak tomu, že jedné z družiček během obřadu bude nevolno, a i vy si rozlučku alespoň můžete pořádně užít.

3. Připínání voniček

Většinou tuto roli družičky vykonávají ještě před odebírkou, ale nic se nestane, když svou úlohu splní hned po ní. Důležité je, aby každý host měl na saku připnutou voničku (myrtu).

4. Kytice a dary

Pokud nastane čas gratulace, je nezbytné, aby vás vaše družičky obklopovaly, a vy jste jim tak mohla hned podávat přijaté kytice, dary či obálky s penězi, které vám gratulanti darují. Máte přece jen dvě ruce a jednu potřebujete na podávání ruky gratulantům, takže byste toho jistě moc neunesla. Na to ale máte své družičky, bezpochyby se o to dokonale postarají.

5. Nabízení zákusků před kostelem či úřadem

Po obřadu se s vámi před kostelem či úřadem budou chtít vyfotit vaši známí, kteří sice nejsou pozváni na hostinu, ale přišli se podívat na váš obřad, který je veřejný. Zatímco se vy usmíváte do fotoaparátu, vaše pracovité pomocnice – družičky nabízejí zákusky ostatním lidem, kteří se přišli na váš obřad podívat.

6. Usazování hostů

Při usazování je třeba, aby vaše družičky znaly vaše hosty, případně se rychle orientovaly a po zjištění, kdo právě přišel do sálu, ho uměly rychle usadit. Jelikož i váš partner má jistě nějakou blízkou osobu ženského pohlaví, ať už sestru, sestřenici či kamarádku, taková družička se vám jistě hodí, hlavně pokud jste na svou svatbu pozvala i partnerovu rodinu z větší dálky, kterou ani vy sama neznáte. V takovém případě je pomoc družičky neocenitelná, a zatímco vaše kamarádka bude usazovat vaši rodinu, družička z partnerovy strany si pod svá ochranná křídla vezme jeho rodinu. Nebudete tak muset narychlo zjišťovat, o koho jde, na seznámení bude ještě času dost. A co je nejhlavnější, nikdo z hostů nezůstane jen tak stát mezi dveřmi.

7. Čepení

Během celé hostiny jsou tam vaše družičky pro vás a cokoli budete potřebovat, rádi pro vás udělají. Hřebem celého večera je čepení, při kterém vám vaše milé družičky budou asistovat. Vymění vám závoj za čepec a celá tato událost bude doprovázena jejich básněmi.

8. Vyprovázení svatebních hostů a výslužka

Pokud nastane čas, kdy se pomalu budou vytrácet jedni svatební hosté za druhými, nesmíte při tom chybět nejen vy, ale i vaše družičky, které jim spolu s vámi poděkují za jejich účast a předají jim svatební výslužku.

A další menší úkoly..

Kromě těchto aktivit mohou pro vás družičky udělat mnohem více, je jen na vás, o co všechno je požádáte. Mohou vám asistovat na toaletě, lopotit se sama ve svatebních šatech na záchodě je trošku náročné, ony vám zajisté pomohou i s takovou maličkostí. A pokud je poprosíte, aby se na parketu postaraly o zábavu, vaší svatbě k dokonalosti už nebude nic chybět. Spokojení a zabavení hosté, co víc si můžete přát – jen, aby na vaši svatbu vzpomínali i ostatní s úsměvem. Nezapomeňte však na to, že to nejsou vaše služky, ale spíše jen pomocnice, a i ony mají právo se na vaší svatbě zabavit.


Autor: Jana Alušicová, Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 10.5.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • můžete se však v okruhu blízkých setkat např. doma, i zde však platí omezení počtu účastníků, tedy 30 osob
  • od pondělí 17. května 2021 se pro veřejnost otevřou zahrádky restaurací

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?