Jaká je symbolika barev svatební výzdoby?

 • 22. lis 2021
 • Michaela Forrová
 • Isifa / shutterstock.com

Výběr jedné barvy nebo kombinace více barev do svatební výzdoby je pro každou nevěstu složitým úkolem. Barvy jsou nejčastěji vybírány na základě pocitů, oblíbenosti nebo jejich symboliky.

Obliba jednotlivých barev úzce souvisí s temperamentem člověka. Preference jednotlivých barev ovlivňují i různé jiné faktory, jako například věk nebo aktuální nálada.

Kombinaci barev se sice meze nekladou, ovšem příliš extravagantní kombinace mohou na svatební hosty působit disharmonicky či dokonce chaoticky. Při kombinování barev byste proto měla dodržovat následující pravidla. Jedním z nich je, že nevěsty by neměly kombinovat více než dvě pestré barvy, přičemž mezi pestré barvy řadíme všechny barvy kromě bílé, černé a šedé.

Dalším optickým zákonem je fakt, že pestrá barva v kombinaci s některou z nepestrých barev působí mnohem výrazněji než v kombinaci s jinou pestrou barvou. Pokud tedy chcete osvěžit svatební výzdobu citronově žlutými doplňky, nezapomínejte na to, že v kombinaci s bílými květy a textiliemi bude žlutá barva působit opticky výrazněji.

V případě, že si na kombinaci dvou výrazných barev netroufáte, můžete kombinovat různé odstíny jedné barvy. Takzvaný ombre efekt je navíc hitem letošní svatební sezóny.

Ve výběru barvy svatební výzdoby se, kromě výše uvedených zákonů, nemusíte řídit žádnými jinými striktními pravidly.

Protože však jde o společenskou událost, měli byste volit spíše neutrální a jemné barvy s akcentem výrazné barvy v podobě doplňků.

Vliv a symbolika barev

Přestože nikdy se nedá vyhovět všem, a jednotlivé barvy mohou u různých lidí vyvolávat různé dojmy, vědci přišli empirickými výzkumy k výsledkům s obecnou platností. Na základě těchto zjištění můžeme předpokládat, jakou náladu a pocity zvolená barevná kombinace u svatebních hostů vyvolá. Jednotlivé barvy mají obecně takový vliv a symboliku:

Bílá barva

Bílá barva je symbolem čistoty, nevinnosti, dokonce naivity. Jelikož v bílé barvě jsou obsaženy všechny ostatní barvy, může tato barva symbolizovat i jednotu a ucelenost.

Bílá barva je typickou svatební barvou, která nádherně vynikne samostatně i v kombinaci s jakoukoliv jinou barvou. K svatební výzdobě různých barev neodmyslitelně patří bílé dekorace, jako například bílá srdíčka, motýlky, mašličky, květináče či svítilny.

Černá barva

Černá barva je symbolem tajemnosti nebo smutku. Černá barva je spojována i s negativními pocity, traumaty a depresemi.

Tato barva je však zároveň i symbolem elegance, a pokud je ve svatební výzdobě správně zkombinována, působí velmi půvabně, až luxusně.

Růžová barva

Smícháním bílé a červené barvy vznikne jemná růžová barva, která je symbolem něžnosti. Psychologové tvrdí, že nevěsty, které zvolí růžovou svatební výzdobu, jsou sentimentální a romantické.

Protože svatba by romantickou záležitostí rozhodně měla být, růžové květy, doplňky a textilie jsou nepochybně správnou volbou.

Fialová barva

V římskokatolickém náboženství je fialová barva symbolem pokání, skromnosti či pokory.

Fialovou svatební výzdobu nejčastěji volí odvážné nevěsty s nezávislými názory a uměleckými sklony. Příroda nám nabízí množství květů této výrazné barvy – například šeřík, levandule, tulipány či orchideje, které dotvoří fialovou svatební výzdobu.

Červená barva

V Číně a v Indii je červená barva typickou barvou svatební výzdoby. V těchto zemích je červená barva symbolem hojnosti a štěstí. V našich končinách je sice považována za barvu vášně, ale na některé lidi může působit příliš agresivně.

Červenou barvu je tedy do svatební výzdoby vhodné zakomponovat jen jako akcent, například v podobě červených růží nebo ubrousků.

Žlutá barva

Zářivá žlutá barva symbolizuje naději a touhu. Tato barva působí vesele a otevřeně, zároveň povzbuzuje a inspiruje. Žlutá svatební výzdoba se hodí především na barevnou jarní nebo podzimní svatbu.

Žluté dekorace můžete kombinovat s bílou, tmavě hnědou barvou nebo zelenou barvou.

Oranžová barva

Oranžová barva je symbolem optimismu, mládí a radosti. Oranžová barva, je označována za „sociální“ barvu, kterou mají v oblibě společenští lidé a extroverti. Díky tomuto faktu je oranžová svatební výzdoba rozhodně dobrou volbou.

Hnědá barva

Hnědá barva patří mezi teplé zemité barvy. Hnědá je symbolem střízlivosti, bezpečí a úcty k tradicím. Hnědou barvu můžete kombinovat s béžovou, smetanovou, žlutou, růžovou nebo tyrkysovou barvou.

Hnědá svatební výzdoba se hodí zejména k přírodním nebo venkovským svatbám.

Zelená barva

Symbolikou zelené barvy je především naději a klid. Zelenou barvu upřednostňují zejména konzervativní lidé. Zelené dekorace můžete kombinovat s neutrální bílou i béžovou nebo s výraznou cyklámenovou barvou.

Modrá barva

Modrá barva je symbolem klidu, takže svatební výzdobu v odstínech této krásné barvy většinou preferují klidné, rozvážné nevěsty s flegmatickou osobností. Modrá barva zároveň představuje tradici, věrnost a stálost.

Jelikož modrou barvu ve většině případů řadíme k chladným barvám, hodí se zejména k tematické zimní svatební výzdobě.

Zlatá barva

Zlatá barva je symbolem luxusu a blahobytu. Aby svatební výzdoba nepůsobila kýčovitě, můžete zlatou barvu zkombinovat s bílou, béžovou, hnědou či zelenou barvou. Zlatou barvu můžete do výzdoby zakomponovat pouze v podobě svícnů, ubrousků, štol, stuh a mašlí.

Stříbrná barva

Dalším metalickou barvou, která symbolizuje hojnost a bohatství, je chladná, stříbrná barva, která se výborně kombinuje s bílou, růžovou nebo s fialovou svatební výzdobou.

Při výběru barvy svatební výzdoby se sice můžete inspirovat aktuálními trendy, ale v první řadě vsaďte na svůj pocit. Nejdůležitější je, aby se svatební výzdoba líbila vám, a abyste se ve vyzdobené místnosti cítila během svého velkého dne příjemně.

Podle čeho jste vybírala barvu svou svatební výzdoby? Napište nám v komentářích!

Další originální inspirace pro svatební výzdobu:


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 31.8.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • v případě, že všichni přítomní (včetně snoubenců, matrikáře, oddávajícího atp.) doloží negativní test, potvrzení o očkováni nebo onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání obřadu, může se svatby konané venku účastnit 2000 osob, uvnitř je pak limit 1000 osob
  • svatební hostinu je možné pořádat v restauraci, pokud se hosté prokáží negativním testem na covid-19 nebo srovnatelným potvrzením.

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?