Svatební závoj z vás udělá dokonalou nevěstu!

 • 29. dub 2016

Pokud jste si již na svou svatbu vybrala vysněné dokonalé svatební šaty, potřebujete k nim i svatební závoj, který z vás udělá neodolatelnou a okouzlující nevěstu. Svatební závoj vám nesmí chybět, je jakýmsi neodmyslitelným doplňkem svatebních šatů.

Symbolika svatebního závoje

Původ svatebního závoje není zcela jednoznačný a existuje několik skutečností, které stojí za vznikem této tradice. V minulosti velmi dodržovanou tradicí bylo, že ženich nesměl vidět nevěstu dříve než před oltářem a její tvář směl vidět až po prohlášení snoubenců za novomanžele. Teprve potom mohl ženich odkrýt nevěstě z tváře závoj a políbit ji. Tato tradice měla podstatný význam. Ženich nesměl vidět nevěstu dříve, než si ji vzal za ženu, protože mu nevěstu vybírali rodiče, a pokud by se mu nevěsta nelíbila, mohl by svatbu zrušit.

Další význam dával závoj v minulosti únosu. Muž unesl ženu, kterou si chtěl vzít za ženu, a závoj měla až do obřadu, aby ji někdo nepoznal a nemohl zachránit.

Obě tyto tradice jsou spíše těmi špatnými, ale i kvůli něčemu dobrému nevěsty nosily závoj. Měl je totiž chránit proti zlým silám a duchům, které by mohly překazit jejich štěstí.

Výběr závoje

Vyberte si závoj ke svým svatebním šatům, který se vám bude hodit, a budete se v něm cítit dobře. Na výběr máte mnoho možností. Závoje rozdělujeme v první řadě na krátké a dlouhé, pak jednovrstvé, dvouvrstvé a třívrstvé.

Krátké závoje

Krátké závoje mají délku po ramena, lokty nebo konečky prstů nevěsty. Mohou být s vyztuženým lemem, obšívané, lemované, řasené, s organzou, blusher, s květinou, s benátskou krajkou, se Swarovskiho zirkony či perlami, nařasené, s krajkou a mnohé jiné. Cena těchto závojů se pohybuje v rozmezí od 300 Kč až do 1 600 Kč, záleží na preciznosti a provedení.

Dlouhé závoje

Dlouhé závoje mají délku až po zem. Jejich druhů je méně, můžete si vybrat z takovéto nabídky dlouhých závojů: s vlečkou, lemovaný, obšívaný, s krajkou, španělský, se Swarovskiho zirkony či perlami. Ceny těchto závojů jsou o trošku vyšší, pohybují se mezi 1 000 Kč až 4 800 Kč.

Na co dbát při výberu svatebního závoje

Při výběru svatebního závoje dbejte na to, aby vám závoj ladil se svatebními šaty a abyste nevypadala příliš přezdobeně, nebo naopak, nudně a nevýrazně.

Pokud jsou vaše šaty výrazné, s perličkami či kamínky, vyberte si raději jednoduchý závoj, hladký a jemný. Pokud máte naopak šaty jednoduché, můžete si dovolit se závojem více experimentovat a vybrat si závoj bohatý, španělsky či s krajkou.

I vaše postava je velmi rozhodující při výběru závoje. Pokud jste drobná, zkuste svoji postavu prodloužit pomocí středně dlouhého závoje po lokty či konečky prstů. Pokud jste štíhlá, můžete sáhnout i po tom nejdelším závoji, závoji s vlečkou, ale i po krátkých závojích s řasením. Plnoštíhlé nevěsty by měly sáhnout po jednodušších a hlavně jednovrstvých závojích, boubelky by se měly vyhnout olemovaným závojům či středně dlouhým závojům, sluší jim spíše krátké.

Pokud si vyberete ten správný závoj ke své postavě a ke svým svatebním šatům, vyčaruje z vás neodolatelnou princeznu z pohádky. Vhodně zvolený závoj podtrhne nejen vaše svatební šaty, ale i váš svatební účes či make-up.

Inspirace pro svatební závoje a ozdoby do vlasů:

DALŠÍ INSPIRACE
Kompletní album

Autor článku: Jana Alušicová / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?