Co symbolizuje podvazkový pás na nevěstě a jaké zvyky se k němu vážou?

 • 3. srp 2020
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Podvazkový pás jako doplněk nevěsty patří k nejstarším svatebním zvykům. Pro některé nevěsty jsou tradice, které se k tomuto kousku oblečení vážou, podstatné a chtějí je zařadit i ve svůj svatební den, pro jiné je to nepodstatný symbol a najdou se i nevěsty, které o tomto svatebním zvyku mnoho nevědí.

Odkud tedy tato tradice pochází? Co symbolizuje podvazkový pás? Jaké zvyky se vážou k tomuto svatebnímu doplňku? To vše a mnohem více se dočtete v následujícím článku.

Podvazkový pás a jeho historie

Podvazky odjakživa tvořily součást oděvu. Byly to textilní pásy, které se upevňovaly o nohy a sloužily k držení punčošek, případně ponožek. Vždy byly úzké jen pár centimetrů a původně se vyráběly z kůže. V současnosti se přednost dává materiálům jako krajka, satén, a zdobené jsou různými stužkami, perlami, srdíčky či jinými ozdobami dle libosti. Velmi oblíbené jsou svatební podvazky vyrobené na míru podle vašich požadavků.

V období před dvěma sty lety se podvazky uvazovaly pod kolena v místě, kde byla noha nejužší, aby se zabránilo padání punčošek. Dnes se podvazek právě naopak upevňuje na nejširší část stehna.

Ve třicátých a čtyřicátých letech byly podvazky u dam velmi populární i na přenos různých cenností, které si dámy schovávaly do malých taštiček upevněných pod podvazek. V současnosti tvoří podvazky spíše ozdobnou funkci a dámy je volí zejména v případě extravagantnějšího prádla. Velmi častým doplňkem však bývají podvazky na svatbách. Nevěsty je často dostávají darem od svých družiček na rozloučení se svobodou.

Svatební podvazek tehdy a dnes

V minulosti lidé věřili, že vlastnit kus svatebního oděvu nevěsty přináší štěstí, a mnohé nevěsty často při odchodu ze svatebního obřadu čelily „útokům“ na své šaty či ozdoby, které měly v tento velký den na sobě. Bylo tomu tak už v období středověku.

Nevěsty proto začaly, stejně jako svatební kytice, nosit i podvazkové pásy, které podobně jako kytici házely do davu, k čemuž se později připojily různé jiné pověry a tradice, a jen náhoda určovala, kdo z davu bude tím šťastným a část nevěstina oděvu si odnese domů. Svatební podvazek se vždy nosí na stehně levé nohy a má nevěstě přinášet šťastnou budoucnost a ochraňovat ji.

V současnosti je velmi populární odstraňování podvazku zpod nevěstiných šatů, kdy ženich, často i zuby, stáhne doplněk nevěstě z nohy a hodí ho mezi svobodné mládence. Kdo podvazek chytí, bude mít štěstí (mnozí lidé tento zvyk kritizují jako příliš odvážný a v takový velký den nevhodný, to však už necháme na vašem posouzení).

Tradice pokračuje tak, že svobodná dáma, která chytí kytici a svobodný pán, který chytí svatební podvazek, by si měli spolu zatancovat tanec, přičemž mládenec má chycený podvazek navléci na nohu dané slečně. A možná ta nadcházející svatba, kterou tyto chycené kousky symbolizují, bude patřit právě jim dvěma.

Kdysi byla osobou, která do davu házela podvazek, nevěsta, avšak často to končilo potyčkou, kdy se rozkurážení mladí družbové snažili nevěstě podvazek zpod šatů ukrást, což určitě nebyl dobrý nápad. Často musel situaci řešit ženich a postupem času tento zvyk připadl právě jemu.

Současný trh nabízí na výběr velké množství podvazků, ať už si zvolíte jednodušší, nebo náročnější, zdobený krajkou, iniciálami ženicha nebo rovnou jeho celým jménem, ​​určitě najdete to, co vyhovuje vašim představám a pokud ne, vždy se najde šikovný profesionál, který vaši představu zhmotní.

co symbolizuje podvazkový pás

Tradice

Zejména v západních zemích je tradicí mít na svatbě dva různé podvazky. Je to z důvodu, že jeden podvazek se často posouvá z generace na generaci a nevěsty si ho rády ponechávají.

Pokud se nevěsta rozhodne mít na svatbě dva podvazky, umísťuje si je na levou nohu nad sebe. Ten, který si chce ponechat, si dá výše, a podvazek určený na házení nosí níže – ten bývá častokrát užší než „rodinný klenot“ děděný z generace na generaci, případně méně zdobený a honosný.

svatební podvazkový pás

Něco starého, něco nového, něco půjčeného, něco modrého

Podvazek jako svatební doplněk je pro některé nevěsty klíčový, pro jiné nepodstatný. Mnohé nevěsty však podvazek využívají ke splnění další tradice. Mít na sobě ve svatební den něco starého, něco nového, něco půjčeného a v tomto případě něco modrého. Stará věc má nevěstě připomínat všechno, s čím se loučí, nová věc je symbolem nového začátku života. Půjčená věc připomíná přátelství, které je třeba dále pěstovat, a modrá je barva ochrany. Má ochraňovat nevěstu a přinést šťastnou budoucnost s manželem.

V tomto případě je třeba říci, že podvazkový pás je skutečně ideálním doplňkem v modré barvě. I když se vám tato nemusí právě k svatebnímu oděvu hodit. Skryjete ho jednoduše pod šaty a tradice zůstane zachována. Pokud se pro podvazkový pás rozhodnete, určitě vás osloví i nabídka našich profesionálů, kde určitě najdete i ten pravý, podle vašich preferencí.

podvazkový pás

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?