Užitečné rady pro výběr toho správného svatebního fotografa

 • 14. dub 2016

Mým oblíbeným mottem je „Lépe 1x vidět než 100x slyšet“. Ptáte-li se, co má toto motto společné se svatební problematikou, tak hlavně to, že svatba je jednou z nejdůležitějších událostí v životě každé ženy. I vy, jako budoucí šťastná nevěsta, určitě chcete na svůj velký den vzpomínat s úsměvem na tváři a vracet se k němu ve vzpomínkách při ještě mnoha příležitostech.

Bohužel, i ta nejsilnější vzpomínka jednou může vyblednout, a proto musíte do svatebního plánovače zahrnouti položku „fotograf“. On bude nevyhnutelnou součástí svatebního dne, on zachytí všechny podstatné detaily i milé drobnosti. Jsem si jista, že i vy při svém radostném plánování uvažujete nad fotografem – kdo by jím měl být (v případě, že půjde o vašeho známého), z jaké agentury je nejlepší si vybrat (v případě, že uvažujete nad profesionálem) a kolik vás bude stát času a peněz.

Když je svatebním fotografem váš známý

Ať už jste se rozhodla svěřit fotografování v den svatby svému známému proto, že vás to vyjde levněji, nebo proto, že víte, že fotografování rozumí a jeho fotky jsou vždy profesionální, případně jsou to oba tyto důvody, pamatujte na jedno – jde o váš jedinečný den a fotografie, které z něho vzniknou, vám zůstanou navždy. Dbejte na to, aby osoba, jíž svěříte fotografování, byla spolehlivá, tedy aby se dostavila včas na „místo činu“ (umělecké fotografování před obřadem, fotografování během obřadu, fotografování svatební hostiny a zábavy). Rovněž musí jít o člověka, o němž víte, že fotografování rozumí – žádné „useknuté hlavy či nohy“ na fotografií nepotřebujete. Váš dvorní fotograf nemusí vlastnit nejmodernější „zrcadlovku“, aby vám vytvořil krásné fotografie, hlavní je nápad a dobře zvolený uhel.

Navíc je třeba umět zacházet se světlem a atmosférou okolí, přičemž všechny tyto atributy se dají zvládnouti s běžným digitálním fotoaparátem. Výhodou je, že na digitálním fotoaparátu si můžete všechny snímky zkontrolovat, a pokud nejste s výsledkem spokojena, můžete konkrétní pózu či situaci zopakovat.

V případě, že je váš známý zároveň profesionálním fotografem, čtěte dále, následující řádky se týkají i jeho.

Když si vybíráte profesionálního svatebního fotografa

Určitě máte mnoho přátel, kteří už svatební obřad mají za sebou. Všímejte si, jak vypadají jejich svatební alba a na autory těch, které vás nejvíce zaujmou, si vyžádejte kontakt. Berte v úvahu názory svých známých – fotografie sice mohly vyjít pěkně, ale důležitá je i cena, fotografův přístup, délka trvání vytvoření a dodání fotografií apod. Nebojte se udělat si menší průzkum a zainvestovat do toho, který nakonec nejvíce vyhoví vašim požadavkům.

Svůj průzkum můžete obohatit i návštěvou doporučených agentur, případně můžete i zariskovat – dejte šanci novým agenturám nebo začátečnickým fotografům, každý nějak začínal a váš zájem určitě patřičně ocení. Nezanedbávejte však prohlédnutí si fotografického portfolia. Každý správný fotograf nebo agentura by měli portfolio vlastnit – ať už jde o začátečníka nebo ostříleného profesionála, vždy by měl být ochoten pochlubit se svou dosavadní prací. Vy si zároveň budete moci udělat názor a bude se vám snáze vybírat.

Jak spolupracovat se svatebním fotografem

Množství svatebních agentur spolupracuje s fotografy a nabízí různé portfolio tzv. svatebních témat. Můžete se nechat zvěčnit v prostorách romantického zámečku, doladit svou svatbu „retro“ doplňky nebo využít kouzlo české přírody. Svatební agentury mají tu výhodu, že mnohokrát poskytují konkrétní rekvizity, kterými si můžete své fotografie vyzdobit (staromódní auta, neobvyklé oblečení, případně vás mohou i s fotografem dopravit na vámi vybrané místo). Když jste svěřila fotografování svému známému, můžete využít prostředky, jaké se vám naskytnou – vraťte se na milovaná místa, které jste rádi navštěvovali v dobách, kdy jste se svou polovičkou pouze začínali randit, nebo se poptejte přátel, zda by vám nemohli půjčit na svatební fotografování svůj dvůr, zahradu, terasu…

Důležitou položkou je i cena. Protože vícero agentur neuvádí z důvodu konkurence ceník svých služeb, znovu se odvolávám na průzkum a porovnání si zkušeností svých známých. Rovněž vám nic nebrání zkontaktovat se s agenturami a e-mailem, telefonicky nebo osobně prodiskutovat cenu služeb.

Mezi nejoblíbenější témata patří zachycení budoucích novomanželů v přírodě, u rybníka (jezírka, řeky, moře…), na venkově nebo na jiném otevřeném prostranství. Přírodní světlo dodá vašim fotografiím přirozeně romantický nádech, navíc, když budete mít štěstí a v den fotografování bude svítit sluníčko, přímé sluneční světlo dodá vaší pleti svěží odstín.

Není třeba se bát ani zamračených dní, profesionální fotograf bude mít všechno zařízení na práci se světlem určitě s sebou. V případě, že se obáváte toho, že přirozené světlo odhalí případné nedostatky pleti, možnost úprav a retušování fotografií by měla být součástí vaší dohody s fotografem.

Pokud upřednostňujete uzavřenější prostory a místa na focení, výbornou volbou je návštěva starodávného zámečku či prostorného sálu se staromódními lustry. Oblíbené jsou fotografie na schodech nebo ve střede tanečního sálu. Samozřejmě, fantazii se meze nekladou, našimi radami se můžete inspirovat nebo si udělat celé fotografování podle svých představ. Já osobně mám velmi ráda netradiční fotografie novomanželů, které je zachycují v různých situacích – ženich sedí za volantem auta a nevěsta tlačí celý vůz nebo naopak (nevěsta za volantem, ženich v kufru auta apod.)

Profesionálové
0
Svatební fotografka ...
Fotograf na svatbu
Myslím, že jedna z důležitých vlastností svatebního fotografa je empatie, cit, pokora a láska k práci. To vše se snažím do focení přinášet.
Děčín
3
Jan Fiala Fotograf
Fotograf na svatbu
Svatební reportážní fotograf. Na fotografiích se snažím zachytit hlavně emoce a atmosféru Vašeho svatebního dne. Domluva po celé ČR :)
Celá ČR

Spolupráce s fotografem během svatebního obřadu a po něm

Dalším důležitým bodem je spolupráce s fotografem během svatebního obřadu a po něm. Chcete-li předejít nedorozuměním, dohodněte se předem, kde chcete, aby fotograf stál, a jak byste byla ráda zachycena, když přijmete snubní prsten, nebo když ženich bude moci poprvé políbit nevěstu. Všechny tyto situace, které jsem právě zmínila, jsou však součástí každé svatby a fotograf, který skutečně rozumí svému řemeslu, by automaticky měl vědět, kde stát, kdy co zachytit a také jak v těchto situacích pracovat se světlem. Větší volnost budete fotografovi moci přenechat v průběhu svatební hostiny a zábavy. Proto se dopředu dohodněte na tom, aby byl přítomen u každého momentu, který provází svatební hostinu – krájení dortu, čepení, tanec novomanželů a v neposlední řadě „skupinkové“ i „momentkové“ fotografie.

Hlavním účelem svatebních fotografií je vystihnout atmosféru svatby a vaší vzájemné lásky. Abyste se i po mnohaletech, když vezmete své svatební fotografie do ruky, mohla usmát a zavzpomínat si, jaký krásný den to byl.

Inspirujte se těmito svatebními fotografiemi:

DALŠÍ INSPIRACE NA FOCENÍ
Kompletní album

Autor článku: Jana Červenková / Fotografie: thinkstock.com, isifa / Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?