Nejčastější chyby při najímání svatebních dodavatelů

 • 7. bře 2021
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Najít správné dodavatele na svatbu je jednou z nejdůležitějších věcí pro její plynulý průběh. Abyste si nezpůsobila zbytečné komplikace, přečtěte si, jaké jsou nejběžnější chyby při jejich výběru, a pokuste se jim vyhnout.

[vendors 6,9,15

Ukvapený výběr

Jednou z největších chyb při výběru dodavatelů na svatbu je ukvapený výběr. Tuto chybu můžete udělat, pokud si necháte výběr na poslední chvíli, nebo se hned po zásnubách pustíte bez rozmyslu do plánování svatby. Všechno má svůj čas. Po zásnubách si nechte dostatek času na to, abyste si vše dobře promyslela a udělala si přehled. Teprve pak se pusťte do shánění dodavatelů. Neodkládejte to však příliš dlouho, abyste pak nemusela rozhodovat narychlo a ve stresu.

Zanedbaný průzkum možností

Když se už pustíte do hledání dodavatelů na vaši svatbu, nezapomeňte si udělat v každé oblasti podrobný průzkum. Zjistěte si, jaké máte možnosti výběru, jaké ceny mají jednotliví dodavatelé a co za tuto cenu dostanete.

chyby při najímání svatebních dodavatelů

Neprozkoumané oblasti

Místa, kde můžete hledat dodavatele na svatbu, jsou různá, proto se neomezujte pouze na vyhledávání na internetu. Zeptejte se svých kolegů, rodiny či kamarádů nebo si nechte poradit od jiného dodavatele. Svatební dodavatelé mezi sebou často různé spolupracují, a tak vám bude jeden umět doporučit další. Nejjednodušší to budete mít, když se zeptáte přímo na místě, kde plánujete mít svatbu, zda vám neumějí doporučit nějaké ověřené dodavatele, s nimiž jsou zvyklí spolupracovat.

Nedostatek informací o dodavateli

Když už vyberete některé dodavatele do užšího výběru, zjistěte si o nich co nejvíce. Jako první věc byste si samozřejmě měla ověřit jejich dostupnost na váš termín, abyste neztrácela čas s někým, kdo i tak nebude moci přijít. Pak se zeptejte na ceny a služby, které poskytují, jak jsou zvyklí pracovat, postupovat, případně je poproste o ukázky jejich předchozí práce. Zkrátka, zjistěte si každý detail, aby vás později nečekala nepříjemné překvapení.

Recenze

Určitě je dobré prohlédnout si i nějaké recenze na jednotlivé dodavatele, pokud je umíte najít. Nenechte se však jimi příliš ovlivnit. To, že dodavatele někdo velmi vychválí, ještě neznamená, že to musí být ten pravý pro vás, a naopak. Špatná recenze neznamená vždy, že je dodavatel špatný, může to jen znamenat, že nebyl vyhovující pro konkrétního klienta, nebo se s konkrétním klientem nepohodli.

Recenze jsou dobrý způsob, jak si udělat přehled, nenechte však názory jiných lidí rozhodnout za vás. Nejlépe uděláte, když si dodavatele ověříte na vlastní kůži. Seznamte se s ním, promluvte si, zjistěte, co nabízí a jak pracuje, a pak sama uvidíte, zda vám bude vyhovovat nebo ne.

Vynechání osobního setkání

V dnešní době, kdy už téměř všechno můžete vyřídit přes internet, se zapomíná na osobní setkání. Při výběru dodavatelů na svatbu je to však velmi důležité, zejména pokud s nimi budete úzce spolupracovat (fotograf, kameraman, DJ, svatební agentura a podobně). Kromě kvality dodavatele je při plánování svatby důležité i to, abyste si s ním rozuměla a uměla se dohodnout. Bude se vám tak snadněji spolupracovat.

Neujasněný rozpočet

Obrovskou chybou, které se dopouští velmi mnoho párů, je výběr dodavatelů, aniž jste měli jasno v rozpočtu. Pokud nevíte, kolik můžete utratit například za kameramana, jak ho můžete vybrat? Než se pustíte do oslovování dodavatelů, mějte jasno v tom, kolik jim můžete zaplatit. Je také důležité, aby i dodavatelé znali váš rozpočet – například u dodavatelů, jako jsou floristé, neplatíte pouze za jejich práci, ale i za materiál, proto si to hned na začátku s každým ujasněte, aby věděli, čeho se mají držet, a při placení vás nečekalo nemilé překvapení.

Komunikační šum

Stejně velkou chybou jako neujasněný rozpočet je nejasná komunikace s dodavateli. Musíte si uvědomit, že nikdo vám neumí číst myšlenky a každý člověk je jiný a uvažuje jiným způsobem, tedy to, co vy pokládáte za samozřejmost, mohli vaši dodavatelé pochopit úplně jinak. Krásný příklad jsou barvy – vy si můžete pod názvem barvy představit jiný odstín než vaši dekoratéři a problém je na světě. Proto je třeba dodavatelům vše popsat do detailů, raději několikrát, a ujistit se, že druhá strana přesně ví, co chcete.

Autorku článku najdete i mezi našimi Profesionály jako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 10.5.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • můžete se však v okruhu blízkých setkat např. doma, i zde však platí omezení počtu účastníků, tedy 30 osob
  • od pondělí 17. května 2021 se pro veřejnost otevřou zahrádky restaurací

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?