Víte, jak si vybrat ty pravé svatební šperky?

 • 13. čvn 2016
 • Veronika Červenská
 • Isifa / shutterstock.com

Kromě krásných svatebních šatů a líčení dotvářejí vzhled nevěsty i šperky. Proto je samozřejmé, že nevěsty věnují velkou pozornost tomu, aby si vybraly opravdu ty správné svatební šperky. Jak si je vybrat a na jaké šperky nesmíte zapomenout? Tak s tím vám pomůžeme právě my.

Jak si vybírat svatební šperky?

Šperky je nejvhodnější vybírat s kouskem látky ze svatebních šatů. Ten vám zajistí, že přesně odhalíte barevný odstín šatů. V případě, že zvolíte šperky bílé barvy, jejich výběr bude o něco jednodušší než výběr šperků jiných barevných odstínů.

K bílým svatebním šatům se hodí například pastelové barvy, jako jsou růžová, modrá, zlatá či měděná. Tyto barvy nevěsty nejčastěji upřednostňují na špercích z perliček. Pokud se vám líbí barevné šperky, můžete je sladit s barvou svatební kytice. Je-li vytvořena z květů tmavších barev, potom mohou být i šperky výraznější. Svatební šaty by v tom případě měly být ve světlejších odstínech.

V případě tmavých barev svatebních šatů je vhodné použít jemnější šperky ve světlých barevných odstínech.

Profesionálové
0
Ateliér Cubick - des...
Zásnubní prsteny a prstýnky
AtelierCubick.cz se zabývá autorskou tvorbou . Specializuje se na výrobu snubních, zásnubních a designových prstenů a šperkařských setů z DAMASTEELU.
Celá ČR
2
Eppi.cz - SNUBNÍ PRS...
Zásnubní prsteny a prstýnky
Snubní prsteny v tradičních i netradičních designech. Šperky vyrábí zkušený tým zlatníků přímo v Praze. Gravírování na prsten, a doprava zdarma.
Celá ČR

Na jaké šperky se zaměřit?

Obecně platí, že čím třpytivější a propracovanější svatební šaty nevěsta má, tím jednodušší by měly být šperky a jiné doplňky. Bude-li nevěsta mít oblečené jednodušší svatební šaty, ty mohou vhodně oživit zajímavější a výraznější šperky.

Dále je třeba si uvědomit, o jakou svatbu půjde, zda bude formálnější, anebo naopak méně formální. V případě formálnější svatby, například na zámku, je vhodné použít dražší a propracovanější šperky. Půjde-li o méně formální svatbu pod širým nebem, je vhodné zvolit jednodušší šperky.

Nevěsty mají v oblibě zejména šperky z perel, které symbolizují čistotu a dokonalost. V šperkovnicích současných nevěst se většinou objevují šperky z bílého zlata, polodrahokamy, či dokonce i diamanty. Žlutému zlatu se raději vyhněte, v kombinaci s bílými svatebními šaty není příliš dobrou volbou. Všechno samozřejmě závisí na vkusu nevěsty, stylu, v němž bude svatba, a též rozpočtu.

Náušnice

Náušnice patří mezi nejoblíbenější šperky každé ženy. Při výběru náušnic k svatebním šatům je nutné si uvědomit, jaký typ obličeje máte.

Ke kulatému obličeji se nejvíce hodí náušnice různých geometrických tvarů, které obličej opticky zeštíhlí. Na druhé straně dlouhé visící náušnice pěkně rozšíří úzký obličej. K oválnému, tedy podlouhlému obličeji se hodí různé druhy náušnic. Drobnější náušnice takovýto typ tváře mírně zaokrouhlí a visící náušnice zase působí velmi elegantně. K srdcovému typu obličeje se hodí oválné, nebo kruhové náušnice, rovněž náušnice ve tvaru kapky či trojúhelníku. K hranatému obličeji se hodí téměř všechny druhy náušnic, s výjimkou geometrických tvarů.

V případě, že nevěsta bude mít svatební korunku, je vhodné použít úplně jemné náušnice, například perlové. Když náhodou nevěsta nechce náhrdelník, potom je vhodné zvolit náušnice. Naopak, k honosným náhrdelníkům je vhodnější použít jednodušší náušnice.

Náhrdelník

Náhrdelníky ženy nejčastěji nosí ve spojení se společenskou událostí, a tou svatba rozhodně je. Vybírají si ho především podle typu šatů. Mnohé svatební šaty jsou bez ramínek a mají hladký výstřih, což je vynikající příležitost, jak vystavit na obdiv svatební šperky, zejména náhrdelník, ale i náušnice.

Náhrdelníky se vyrábějí v různých délkách. Těsný náhrdelník, který obepíná nevěstin krk, se hodí k lodičkovému výstřihu svatebních šatů, protože u hlubokého výstřihu by tak nevynikl. Límcový náhrdelník, který se skládá z vícero například řetízků, je krásný k šatům s hlubokým výstřihem anebo bez ramínek. Královský náhrdelník, jehož délka sahá přibližně pod jamku na krku, krásně vynikne u svatebních šatů každého střihu, s výjimkou šatů bez výstřihu.

Náramky

Mezi šperky na svatbu patří i náramky na ruky. Náramky jsou vhodným elegantním doplňkem hlavně ke svatebním šatům bez rukávů nebo k šatům s tříčtvrtečními rukávy. Extravagantnější nevěsty rády kombinují náramky i s přiléhavými hedvábnými rukavicemi.

Svatební korunka

Mezi nejoblíbenější šperky do vlasů pro nevěsty patří svatební korunky. Chcete-li se i vy cítit jako princezna, tak určitě svůj svatební outfit doplňte o svatební korunku. Potom však zvolte všechny ostatní šperky jemnější.

Prstýnky

Když si budete vybírat své vysněné šperky na svatbu, s prstýnky si vůbec hlavu nelamte. Ve svatební den byste měla všechny prstýnky odložit, aby dostatečně vynikl váš snubní prsten. Trváte-li i na jiném prstýnku na svých prstech, přípustný je ještě zásnubní prsten.

Snubní prsten

Mezi šperky, které jsou neodmyslitelnou součástí každé svatby, patří samozřejmě snubní prsteny. Patří k tradičním symbolům svatebních obřadů už od středověku. To, jak si správně vybrat snubní prsteny, se můžete dočíst v našem článku Jak vybrat správné snubní prsteny.

Myslete na to, že šperky nestačí vybírat jen podle toho, aby se vám líbily, ale aby byly sladěny i se stylem svatebních šatů a jiných doplňků. Správně vybrané šperky dokážou oživit nejen celkový vzhled šatů, ale i zvýraznit osobnost nevěsty. Nechejte si poradit v diskusích od našich uživatelek a ostatních nevěst, kde našly i ony své vysněné šperky.

Hledáte další inspiraci pro vaše svatební šperky?

[blog-album /blog/tedrezka/album/sperky-inspirace-j8l2la“ „DALŠÍ KRÁSNÉ ŠPERKY…“


Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: Isifa / shutterstock.com

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?