I vy uvažujete o snubních prstenech z chirurgické oceli?

 • 20. led 2017
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Snubní prsteny jsou povinnou součástí svatebního obřadu již od 9. století. Snoubencům, a později i novomanželům, má prsten připomínat jejich nekonečnou lásku.

V současnosti jsou šperky vyráběny z různých kovů, které se odlišují nejen cenou, odolností a pevností, ale i mnoha dalšími vlastnostmi. Každý šperk se liší především způsobem údržby, odolností vůči poškození a poškrábání, hmotností, ale i schopností vyvolávat alergické reakce. Nabídka zlatníků je bohatá, ale který materiál je ten nejlepší? V následujícím článku vám přiblížíme plusy a minusy snubních prstenů z chirurgické oceli.

Kromě prstenů ze žlutého, růžového nebo z bílého zlata jsou v současnosti populární i stříbrné nebo titanové prsteny či snubní prsteny z chirurgické oceli. Chirurgická ocel je v posledním období mimořádně populárním materiálem. Obrovskou výhodou je fakt, že prsteny z chirurgické oceli jsou ve srovnání se zlatými či platinovými šperky mnohem levnější.

Kromě přijatelné ceny nabízejí tyto prsteny i další výhody. Prsteny z chirurgické oceli jsou vzhledově srovnatelné s bílým zlatem. Co se týče materiálu, ze kterého jsou dané snubní prsteny vyrobeny, můžeme tvrdit, že chirurgická ocel je velmi odolná, pevná a barevně stálá. Na trhu můžete najít snubní prsteny z chirurgické oceli zdobené krásnými vzory či kamínky.

Bohužel, i tak pevný a odolný materiál, jakým je chirurgická ocel, časem podléhá opotřebení a poškrábání. Prsteny jsou zkrátka velmi exponovaným šperkem, a o snubních prstenech, které by měly vaše ruce zdobit do konce života, ani nemluvě.

Výhody prstenů z chirurgické oceli

Snad největší výhodou prstenů z chirurgické oceli je jejich nízká cena. Ve srovnání se zlatými nebo platinovými prsteny jejich koupí dozajista ušetříte několik desítek, ba dokonce několik stovek korun.

Prsteny z chirurgické oceli jsou na vnitřní straně zaoblené, což zaručuje příjemné nošení bez jakéhokoliv tlačení či odírání prstu.

Další výhodou je variabilita povrchové úpravy prstenu. Ať už se rozhodnete pro kombinaci vysokého lesku se saténovým matem nebo pro diamantový brus s jednoduchým, hladkým okrajem, své volby nebudete dozajista litovat.

V případě, že se vám zdá jednobarevný šperk fádní a toužíte po barvách, můžete sáhnout po prstenech „potažených“ tenkou vrstvou růžového rhodia nebo žlutého zlata.

Prsteny je možné vyrobit v různé šířce, takže snoubenci se mohou rozhodnout pro 3 mm, 5 mm nebo 6 milimetrovou šířku fazóny prstenu.

Ve srovnání se zlatem nebo stříbrem jsou šperky z chirurgické oceli tvrdší a odolnější vůči poškrábání. Podle Mohsovy stupnice tvrdosti minerálů, kde mastek, který se dá strouhat nehtem, patří mezi nejměkčí minerály a označujeme ho prvním stupněm, má zlato hodnotu 2,5 a chirurgická ocel 5,5 až 6,3. Nejtvrdším minerálem je diamant, který se nachází na vrcholu stupnice s číslem 10.

Na trhu můžete najít i prsteny z chirurgické oceli bez niklu, který je častým alergenem. Prsteny z chirurgické oceli si tak mohou dovolit i lidé, kteří jsou na zlato nebo stříbro alergičtí.

Prsteny z chirurgické oceli jsou nenáročné na údržbu a na rozdíl od stříbrných šperků nemají sklony k zčernání. Právě naopak, prsteny z chirurgické oceli zůstávají krásné a kovově lesklé i po delší době nošení. Tlumený kovový lesk vyhovuje především pánům, kteří po přílišném lesku stříbrných šperků netouží.

Nevýhody prstenů z chirurgické oceli

Vlastnosti, které jsme zařadili mezi hlavní výhody šperků z chirurgické oceli, však mají i svou odvrácenou stranu.

Například tvrdost, díky které jsou prsteny z chirurgické oceli odolnější vůči poškrábání, je problémem při úrazu nebo otoku prstu. Šperk z chirurgické oceli není možné přecvaknout tak jednoduše jako například zlatý nebo stříbrný prsten. V případě nehody a následného otoku proto budete muset hledat někoho, kdo má na vysvobození vašeho prstu dostatečně silný nástroj.

Další nevýhodou je fakt, že na rozdíl od zlatých šperků, prsten z chirurgické oceli si v budoucnu nebudete moci nechat zvětšit nebo zmenšit.

Pro milovníky zirkonů nebo dražších kamenů je snad největší nevýhodou vypadávání a ztráta třpytivých ozdob. Problém nastává především u levnějších prstenů, do kterých jsou syntetické kamínky vlepované. V případě, že se rozhodnete pro prsten z chirurgické oceli s kamenem, vyžadujte, aby byly kameny vsazeny přímo do prstenu. Doporučujeme vám, abyste oslovili zkušeného zlatníka, který sází kameny do prstenu ručně. Vzhledem k tomu, že jde o tvrdý materiál, který značně opotřebovává nástroje zlatníka či frézaře, počítejte s tím, že si za takovou službu připlatíte.

Problémem je i gravírování vybraného ornamentu, nápisu, iniciál nebo data svatby. Jelikož jde o tvrdý materiál, gravírování do takových prstenů je výzvou i pro zkušené zlatníky, což se samozřejmě odrazí i na ceně této služby.

Jelikož většina laserových přístrojů se dovnitř prstenu nedostane, zlatníci jsou nuceni vybraný motiv do prstenu vyrýt ručně, přičemž však nejednou dojde k porušení či dokonce ke zničení prstenu.

Doufáme, že vás náš článek inspiroval a že prstenem z chirurgické oceli dáte šanci. To, že jde o levně vypadající, nekvalitní šperky totiž už dávno neplatí.

Hledáte inspiraci pro vaše snubní prstýnky? Prohlédněte si i toto krásné album:

DALŠÍ INSPIRACE
Kompletní album

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?