Průvodce svatebními styly: Shabby chic svatba

 • 9. čvn 2021
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

Nevěsty už dávno nepreferují jen tradiční svatby, stále více se stávají oblíbenými i méně typické svatební styly. Je jich mnoho a každý jeden má něco do sebe. Po těžkých rozhodnutích o datu svatby či výběru místa přichází na řadu další plánování svatby, do něhož spadá právě i výběr svatebního stylu.

My vám dnes přiblížíme svatbu ve stylu shabby chic a možná právě tento styl vám natolik učaruje, že i vaše svatba se bude nést v jeho duchu.

Vintage není shabby chic

Určitě jste stihla zaznamenat, že v poslední době na nás číhá z každé strany krásný vintage styl. Jde o něžný venkovský styl dekorací či oblékání. Častokrát ho však lidé zaměňují i s shabby chic stylem. Vintage styl je však starší. Jako první jej zavedli vinaři, kteří tímto slovem označovali sezony sběru nebo druh hroznové úrody. Později se začal používat i v jiných souvislostech.

Dnes platí, že kousky, které se datují do 60 –150 let zpátky, nebo kousky, které už byly nošeny a není jich mnoho, mají přívlastek vintage. Samotný vintage styl se vyvinul v letech 1940–1950.

Styl shabby chic se vyvinul později, v roce 1980 a začal se používat zejména v interiérovém designu. Oblíbený byl u vyšší střední vrstvy obyvatelstva. Dámy si zdobily své domácnosti různými polštářky, lustry, přikrývkami, které byly zpravidla v pastelových barvách nebo zdobené růžičkovými vzory. Už to nám napovídá, že shabby chic styl představuje ženskost, romantiku a značnou dávku vkusné dekorativnosti.

Styl shabby chic však používá mnohé prvky aj z vintage stylu, a právě proto je lidé zaměňují.

Shabby chic svatba

Shabby chic svatba je vhodná zejména pro ty nevěsty, které mají rády závan historie, jemné pastelové barvy, květinkové vzory a jsou romantické. Pokud jste se našla v tomto popisu, tak je shabby chic svatební styl právě pro vás. Shabby chic svatba a i samotný styl se pojí se skoro zapomenutými příběhy dávných dob, s jednoduchostí, krásou v detailech, nedokonalosti a též jemné ženskosti.

Shabby chic svatba nespojuje jen staré s novým, ale kromě toho i kombinuje několik prvků, jakými jsou skandinávské orientální malby z 18. století, prvky z dob prvních amerických přistěhovalců, motivy francouzských chateau a též středomořský styl z Toskánska. Proto, rozhodnete-li se pro shabby chic svatbu, bude v našich končinách stále velmi originální.

Shabby chic svatební dekorace

Na shabby chic svatbě si můžete do sytosti vyhrát s aranžováním doplňků a různých dekorací. Shabby chic styl totiž spojuje staré s novým. Kromě toho, že dnes koupíte nové věci, které jsou vyrobeny ve style shabby chic, vaši shabby chic svatbu mohou zdobit i staré předměty, které jsou díky malým úpravám znovu použitelné a originální.

Určitě stojí za povšimnutí technika patinování, která je velmi oblíbená při předělávání starých věcí právě v tomto stylu.

Na shabby chic svatbě by neměla chybět různé polštáře, historické lustry a doplňky zdobené jemnými romantickými růžičkami.

Shabby chic atmosféru dokáže dokonale podtrhnout starožitný nábytek, jakými jsou židle či stoly na svatbě. Na svatbě by neměly chybět ani svíčky, které můžete osadit do stříbrných či mosazných svícnů. Určitě jsou na místěi různě paličkované nebo háčkované dekorace, porcelán a keramika.

Shabby chic materiály

Je hned několik rozličných materiálů, které spolu vytvářejí atmosféru shabby chic stylu. Shabby chic svatba by měla obsahovat kromě už zmiňovaných stříbrných či mosazných doplňků i doplňky z porcelánu, keramiky či z jiných materiálů.

K historickému stylu také patří dřevo, sklo, kov, různé časem poznamenané kůže, samet, hedvábí či přírodní bavlna. Vhodnou kombinací těchto materiálů můžete i vy dosáhnout nezaměnitelného svatebního stylu.

Shabby chic svatební barevná paleta

Mezi barevné odstíny, které se nejvíce hodí do stylu shabby chic, patří zejména jemné pastelové tlumené barevné odstíny, hlavně růžové, tyrkysové, světle modré, fialové a také žluté barvy.

Aby byla vaše shabby chic svatba dokonale sladěná, tyto barvy je vhodné zkombinovat s jemnou šedou a také s odstíny bílé či béžové barvy.

Svatební outfit ve stylu shabby chic

Shabby-chic svatební šaty

Svatební šaty ve stylu shabby chic jsou obvykle v máslové či krémové barvě, jemné a padavé.

Krajka, stužky či jemné volánky jsou vítány nejen na svatebních šatech. Takovéto šaty jsou maximálně pohodlné, takže nehrozí, že by se v nich nevěsta cítila nepříjemně či sklíčeně.

Shabby-chic svatební doplňky

Co se týká doplňků, nejvhodnější jsou náušnice, náhrdelník či náramek z perliček, které vhodně doplňují jemnost nevěsty. Kromě perliček jsou vhodné i různé měděné doplňky, které působí méně nablýskaně než stříbrné či zlaté.

Nevěstin svatební shabby chic outfit dokáže krásně dotvořit i závoj ve vlasech, fascinátor nebo čelenka, klidně i z květin, které jsou použity ve svatební kytičce či výzdobě.

Ženichovi by neměla chybět vesta a stylový motýlek. Barva ženichova obleku nemusí být striktně černá, jak to bývá zvykem. Do stylu shabby chic zapadne zejména s hnědou barvou obleku, případně jinými zemitými odstíny. Dobově může vypadat i díky kloboučku nebo baretu.

Co říkáte, také vás tak oslovil shabby chic svatební styl?

Profesionálové
277
SVATEBNÍ DEKORACE
Výzdoba a dekorace
Objednávka nad 3000 Kč dopravné ZDARMA 🎈
Olomouc
10
GregorEvent
Výzdoba a dekorace
Půjčujeme slavnostní potahy na židle, ubrusy, stuhy, koberce, výzdobu na auta, vázy, světelné řetězy a zástěny, party nábytek, chiavari židle, atd.
Uherské Hradiště

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 31.8.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • v případě, že všichni přítomní (včetně snoubenců, matrikáře, oddávajícího atp.) doloží negativní test, potvrzení o očkováni nebo onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání obřadu, může se svatby konané venku účastnit 2000 osob, uvnitř je pak limit 1000 osob
  • svatební hostinu je možné pořádat v restauraci, pokud se hosté prokáží negativním testem na covid-19 nebo srovnatelným potvrzením.

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?