Svatební prstýnky – na co si dát pozor?

 • 15. čvc 2021

Prstýnky jsou jedním ze základních atributů zpečetění lásky na svatebním obřadu. Snoubenci si prsteny vyměňují na důkaz věrnosti, oddanosti a spřízněnosti duší. Samotný tvar kruhu ztvárňuje nekonečnost. Snubní prstýnky jsou symbolem nekonečné lásky svou navzájem se milujících lidí.

Prstýnky a jejich historická pouť

Historie rituálu prstenů sahá podle archeologických nálezů a historických pramenů až do antického Řecka. Avšak jejich rozmach byl zaznamenán až v období středověku a novověku.

V určitých částech světa prsteny symbolizovaly především přátelství. Význam, který známe v současnosti, tedy znak manželství, se prosadil především v křesťanském světě. Zlaté a honosně zdobené svatební prstýnky byly výsadou bohaté šlechty, později měšťanů. Vývoj podob a stylu prstenů se měnil celá staletí. Jednotlivé světové události podnítily celkový vzhled prstenů. Dlouhá desetiletí převládal jednoduchý styl prstenů převážně ze zlata. Prsteny během dvou světových válek plnily nenahraditelnou roli podpory vojáků, kteří bojovali v zákopech a v krutých bojích odloučení od svých milovaných poloviček. Prsten byla jediná přímá věc, díky které si mohli ženatí vojáci zavzpomínat na idylické chvíle a své manželky, a tak najít vnitřní sílu a odolnost v těžkých bojových stavech.

Sedmdesátá léta představovala epochu prosazování míru a lásky. Toto období bylo známé jako hippies a podnítilo podobu prstenů v takzvané nematerialistické podobě. Pro éru hippies byly charakteristické atypické a zároveň originální prstýnky například z pleteného drátku, kopretin, nebo dokonce prsteny vytetované.

Jaký je současný výběr prstenů?

V čem se liší výběr prstenů novodobých snoubenců od našich prarodičů a rodičů? Období jednoduchosti a stereotypu zlatých prstenů je dávno minulostí. V současnosti se meze v kreativitě nekladou a prstýnky v sobě nesou osobitost každého páru. Široká škála spočívá nejen v materiálu, ale i povrchových úpravách. Kombinací zlata, stříbra, bílého zlata, diamantů, briliantů až po gravírování data svatby si může každý budoucí manželský pár vybrat prstýnky podle vlastního vkusu.

V roce 2016 pokračuje trend kombinace bílého a žlutého zlata s detailem vygravírovaného data svatby, případně jiného romantického motivu. Není ojedinělým jevem, že partneři nemají totožné prsteny. Něžnější pohlaví si potrpí na takzvanou kamínkovou ozdobu v podobě malých diamantů, briliantů nebo levnější formy krystalů, jako jsou zirkony a swarovského krystaly.

V bazaru k tomuto tématu
Krátké svatební šaty
Prodám svatební šaty, délka po kolena, nádherná krajka, tříčtvrteční rukávy...
3500
120 kusů vývazků
Prodám 120 kusů vývazků. Cena za 1 kus při koupi celého množství. Možno kou...
8

Na co je třeba si dávat pozor při výběru prstenů?

Rozhodujícím faktorem při výběru prstýnků je materiál, z něhož jsou vyrobeny. V ojedinělých případech však mohou nastat nechtěné komplikace. Původní vlastnosti, jako je barva, lesk, odolnost tvaru, se časem mohou změnit. Nejčastější vadou snubních prstenů je změna barvy. Tato chybička se nejčastěji vyskytuje u prstenů z bílého zlata, ty mají tendenci žloutnout.

U prstenů s kamínkovou ozdobou se může stát, že vám nějaké kamínky vypadnou. Nejméně vhodným kovem na výrobu prstenů je stříbro. Prsteny, jak už bylo zmíněno, jsou symbolem trvalosti, a právě stříbrné prstýnky jsou nejnáchylnější na deformaci. Naopak nejodolnější jsou wolframové prsteny.

Samozřejmě, že zmíněným chybičkám se dá vyhnout důkladným výběrem kvalitního zlatnictví, zlatníka a vyslechnutím referencí. Budoucí manželé by neměli přihlížet jen k ceně a kráse prstenů, ale měli by se informovat o podmínkách servisu. Tento servis může být omezený na stanovený počet let, v nejlepším případě je v nabídce i doživotní servis.

Profesionálové
5
Zlatnický ateliér Cr...
Zásnubní prsteny a prstýnky
V našem zlatnickém ateliéru vyrábíme především originální precizně zpracované snubní a zásnubní prsteny.
Praha
31
Snubní prsteny - Jan...
Zásnubní prsteny a prstýnky
Rady k výběru prstýnků pro vás. Zakázková řemeslná výroba snubních prstenů ze zlata a palladia.
Brno

Výběr prstenů je v některých případech hotovou alchymií, ale oba partneři by neměli zapomínat, že prstýnky jsou pýchu jejich lásky a znakem vzájemného sepětí.

Hledáte inspirace pro svatební prstýnky?

DALŠÍ INSPIRACE ZDE
Kompletní album

Autor článku: Jana Václavová / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?