Proč se zimní svatba Terezky uskutečnila hned dvakrát?

 • 30. pro 2020
 • Daniela Malá
 • Tomáš Nguyen

Tereza první návrh zimní svatby rezolutně zamítla. Když si pak následně prohlédla fotky ze zasněžených svateb, začala po takových také toužit. No a díky tomu se jejich zimní svatba s Martinem uskutečnila hned dvakrát.


Milí čtenáři, děkuji, že jste si našli čas na přečtení dnešního rozhovoru a přeji vám do roku 2021 jenom to dobré.

zimní svatba

Kdy jste si uvědomila, že Martin je TEN pravý? A jak jste se zasnoubili?

S manželem jsem se seznámila už v září 2008, to mi bylo 19 let, jemu skoro 30. Za sebou jsem měla pár krátkodobých a nevýznamných vztahů, které vždy po pár týdnech skončily, neboť jsem si s dotyčnými neměla co říct a vlastně jsme ani neměli nic společného.

Martin mě však zaujal na první pohled, ostatně to nejspíš bylo vzájemné. Vypomáhala jsem tehdy v hospodě, Martin tam jednou zašel a od té doby, co mě tam viděl, tam pak chodil každý den, dokud jsem se s ním nezačala bavit. Sice mi začal sám do sebe tykat, což nemám ráda a usměrnila jsem ho, ale ten drzoun mě zaujal a pak už to šlo.😊

Nejspíš jsem si tu pravost uvědomila hned tenkrát, dá se s ním bavit o čemkoliv, má rozhled, je inteligentní, vtipný, se smyslem pro humor, nikdy mě nenechal ve štychu, navíc když mi psal SMS zprávy, byly bez gramatických chyb, čehož si stále velmi cením :-D. A byť jsme si také prošli všemi různými peripetiemi, včetně jeho 6letého pobytu v Norsku, vše jsme ustáli a máme v sobě navzájem podporu.

Zásnuby proběhly již v roce 2009, rok po seznámení, jak jinak než na Vánoce.😊 V dubnu 2010 ale Martin odcestoval pracovně do Norska, zůstal tam až do června 2016, a svatba stále nějak nebyla na pořadu dne. Když se vrátil, tak jsme se potřebovali na sebe readaptovat, každý jsme si navykli žít sám a nebyli zvyklí na stálé sdílení domácnosti s dalším členem. Naštěstí se to podařilo, a nakonec jsme si někdy na začátku roku 2019 řekli „a co teď?“.

svatební ozdoba do vlasu

veselé svatební focení

tipy na svatební focení v čechách

Proč jste se rozhodli pro svatbu v zimě?

Pro svatbu v zimě jsme se nerozhodli hned na první dobrou. Původně jsme chtěli léto 2019, jenže to neklaplo kvůli práci, podzim jsme nechtěli a rovněž jsme už nechtěli čekat další léto. Když Martin poprvé nadhodil, že bychom svatbu mohli mít v zimě, tak jsem to odmítla. Sníh, mráz, zima.

Ale nedalo mi to a po pár dnech jsem se podívala na net na fotky ze zimních svateb a úplně jsem otočila. Byly krásné, pohádkové a úplně jiné než svatby na jaře a v létě a už jsem jinou, než zimní nechtěla 😀 Svatební šaty jsem si vybrala jednoduché, ale zároveň podtrhující ženskost, k tomu výrazný účes a květiny, které nebyly pravé, ač tak vypadaly, sladěné s házecí kyticí, kyticemi pro maminky, ozdobou do vlasů a do klopy saka ženicha.

zimní svatební doplňky

Měli jste úžasnou výzdobu. Jaké byly její hlavní prvky a kdo vám s ní pomáhal?

Plánovat svatbu jsme začali už v březnu 2019. Nejdříve jsme si zařídili úžasného fotografa z Ústí nad Labem a podle toho, jak měl volno, jsme vybrali termín svatby :-D. Takže to vyšlo na 1. 2. 2020, na matrice jsme zkoušeli i 2. 2. 2020, ale to bohužel nešlo. Následně jsme sháněli místo, chtěli jsme něco v přírodním stylu, hodně dřeva, kámen, žádné bílé ubrusy a bílé potahy na židlích. Navštívili jsme 3 místa, a nakonec vybrali Černodolský mlýn. Jakmile nám majitelka ukázala zrenovovanou budovu, věděli jsme, že přesně tohle je ono.

Co se týče výzdoby, inspiraci jsem čerpala na vašem webu a na Googlu. Chtěli jsme ponechat zimní prvky – zejména vločky, ale zároveň máme s manželem rádi přírodu a dřevo, takže barevně jsme vše ladili do modré, zelené a hnědé. Spoustu věcí jsem v průběhu roku 2019 objednávala na eBay. Když si člověk dá práci, dají se tam sehnat úžasné věci, např. sáčky s vločkami, dřevěné vločky, kraftové kartičky s vylamovacími vločkami, stuhy s motivem vloček…

Zbytek jsem hledala v galanteriích, v NanuNana, Pepco apod., na Facebooku ve svatebních skupinách a něco je domácí výroby. Během těch cca 11 měsíců se mi toho doma nakupilo tolik, že už jsme to skoro neměli kam dávat. Např. dřevěné stojany na sladký bar vyráběl manžel s mým bratrem asi týden před svatbou.

Původně jsme svatebčanům ani nechtěli dávat vývazky, ale máma je chtěla, takže jsem ve městě sehnala zelenou stuhu s bílými vločkami, na eBay malé bílé dřevěné vločky a už jsme doma s Martinem vyráběli :-D. Jelikož jsme ale lidem nechtěli propichovat oblečení, vývazky spolu s bublifuky a kapesníčky pro dámy jsme rozdělili do malých sáčků se vzorem vloček, každý svatebčan po příchodu jeden sáček obdržel a mohl si s věcmi uvnitř dělat, co chtěl.

zimní svatební výzdoba

svatební dort na zimní svatbu

Během roku jsme také sbírali borové šišky všech možných velikostí, některé jsem jen tak na sále dali k oknům, jiné na sladký bar a do váz s umělým sněhem, některé přivázali na židle (což byl momentální nápad během zdobení) a na jiné jsme připevnili kraftové kartičky s vylomenými vločkami, na ty jsme pak napsali jména hostů. Hodně lidí se nás během večera ptalo, zda si je také mohou odnést domů na památku.😊

Motiv vloček se promítl též do dárečků pro hosty (každý dostal sáček se solí do koupele a k tomu mýdlo ve tvaru vločky), do výzdoby z balónků, na podvazek – tam jsem připevnila přívěsek ve tvaru vločky, rovněž zakoupený na eBay. Na svatbu jsme ponechali kouzlo Vánoc, napeklo se cukroví. Podařily se nám na svatbu sehnat i staré dřevěné lyže a dřevěné sáňky, které se kolem půlnoci ukázaly být vděčnou rekvizitou při focení ve fotokoutku.

Dort jsme zvolili bílý s motivem lesa a vlků, nahoru jsme umístili figurky sněhuláků z fimo hmoty. Jelikož tam měly být i děti, objednala jsem svatební omalovánky. Jak pro děti, tak i pro dospělé jsme s manželem vytvořili svatební dotazníky, které jsme vytiskli na kraftový papír, opět s motivem vloček. Nechyběl ani svatební strom na otisky prstů. Vyzdobit celý sál nám v 8 lidech zabralo cca 9 hodin, ale myslím, že to stálo za to. Promýšlení výzdoby mě velmi bavilo a zaměstnávalo po celý rok, nechtěla jsem nic opomenout, manželovi se o vločkách pak snad už i zdálo 😀

krabička na svatební prsteny

candy bar na zimní svatbu

Ty zasněžené fotografie mají neuvěřitelné kouzlo. Jak jste si focení ve sněhu užili?

Ve svatební den, byť jsme si přáli sníh a námrazu, nemrzlo. Odpoledne svítilo sluníčko a bylo kolem 12 stupňů. Protože jsme ale chtěli mít svatební fotografie se sněhem, dohodli jsme se s fotografem, že si svatební den „zopakujeme“, až napadne sníh. Cca po 3 týdnech mě proto skvělá Daniela Jiráková opět učesala a nalíčila. S Martinem jsme oblékli svatební šaty a oblek a vyrazili s fotografem směrem do Krupky, kde den předtím nasněžilo.

Byla pěkná zima, tipla bych to na několik stupňů pod nulou. Navíc jsem si zapomněla rukavice, ale cca hodinku jsme tam vydrželi, přestože po asi půl hodině jsem měla kvůli mlze úplně zplihlé vlasy. Martin si ještě přál fotografie s autem, což se mu splnilo. Navíc jsme se tam zkoulovali, a i z toho vznikly krásné svatební fotografie.

zasněžené svatební fotografie

svatební focení ve sněhu

svatební focení se zvířaty

Který moment ze svatby si v hlavě nejčastěji přehráváte?

Jde-li o nej moment ze svatby, nedokážu vybrat nějaký konkrétní. Celý ten den uběhl strašně rychle, ale už od rána mezi všemi panovala skvělá nálada. Obřad proběhl bez problémů, dokonce jsme se tam opakovaně nasmáli. Když např. ženich ono „ano“ vyslovil dost potichu a byl jak oddávajícím, tak i některými hosty vyzván slovem „Nahlas!“ k zopakování, případně mu poté nešel nasadit mi prstýnek.

Vždy, když si na to vzpomenu, tak se začnu usmívat. Nepřipouštěli jsme si, že by se něco mohlo pokazit, a i kdyby náhodou ano, tak co? Nenechali jsme si den ničím zkazit, ačkoli jeden mrak se ukázal, ale je jen nepatrnou částí onoho dne. Velmi nás spíš těšilo, že se všem hostům na svatbě líbilo (přinejmenším to tvrdili 😊)

svatební obřad venku

svatební obřad v exteriéru

Neremcali svatební hosté, že bude svatební obřad venku, když svatba proběhla 1. Února ?

Je pravdou, že svatba v zimě není častým jevem. Takřka všichni, které známe, se brali v rozmezí červen – říjen, my sami termín všem sdělili až někdy v listopadu. Většině přátel to bylo v zásadě jedno. Řešily to pouze naše drahé maminky, které samozřejmě podle svého vyjádření neměly co na sebe. Ale jak už jsem psala výše, zima nakonec nebyla, spíš skoro jaro.

Výhodou zimní svatby bylo, že se všichni, když se ochladilo, zdržovali buď uvnitř. Případně u venkovního krbu, a nerozprchli se nikam do širého okolí. Tudíž když se odehrávala nějaká tradice nebo vyhlašovala tombola, nikdo o to nepřišel a všichni se zúčastnili.

romantické svatební focení v zimě

Chcete cokoliv dodat?

Budoucím nevěstám bych chtěla vzkázat, ať se zimní svatby zcela určitě neobávají. Má své úžasné kouzlo a budete mít vzpomínky na den, který každá druhá nevěsta zcela jistě nemá.

Více fotografií ze svatby Terazy a Martina najdete v jejím svatebním albu.

Děkujeme Tereze za rozhovor a přejeme jí do manželského života jen to nejlepší!


Autor článku: Daniela Malá / Fotografie: Tomáš Nguyen

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 1.1.2021:

  • na svatbě může být maximálně 15 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • svatební hostinu není možné pořádat v restauraci
  • pro snoubence v průběhu sňatečného obřadu platí výjimka z povinnosti mít roušku

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Přečtěte si diskusi o tom, jak nová opatření vnímají nevěsty

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Nevíte, čím překvapit nevěstu na rozlučce se svobodou? Připravte jí originální hru a bavte se!
  Nevíte, čím překvapit nevěstu na rozlučce se svobodou? Připravte jí originální hru a bavte se!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?