Nový začátek: Top 5 energeticky úsporných tipů pro novomanžele

 • 12. úno 2024

Řada novomanželských párů se po sňatku pouští do opravdové zkoušky vztahu. Stavba nového domova nebo jeho rekonstrukce. Zatímco cenu stavebního materiálu ovlivnit nemůžete, to, kolik budete v budoucnu platit za energie, částečně ano. Myslete dopředu a vybavte své bydlení chytrými a úspornými řešeními a nezatěžujte se později vysokými náklady na energie.

stavba nového domu

Myslete na teplo domova

Zatímco útulné prostředí zařídí vkusné dekorace, skutečně komfortní bydlení zajišťuje příjemná pokojová teplota. V prvé řadě se zaměřte na pořízení kvalitních oken s trojskly a dveří s izolací. Zejména u starších nemovitostí teplo doslova „uniká komínem“, proto se zajímejte i o zateplení střechy nebo stropů. Následné zateplení obvodových zdí domu by mělo být samozřejmostí . Klíčové zůstává řešení systému vytápění, mezi nejúspornější zařízení patří tepelné čerpadlo, případně kondenzační plynový kotel.

Vodu ohřívejte chytře

Při ohřevu vody můžete využít snadno dostupný a obnovitelný zdroj energie – slunce. Ohřev vody sluncem prostřednictvím solárních kolektorů není žádnou novinkou. Ve slunečných dnech ohřívá vodu prakticky zadarmo. V porovnání s fotovoltaickými panely vás solární kolektory vyjdou levněji a zaberou menší plochu střechy. Také snižují vaši závislost na ohřevu vody tradičními zdroji. Problematika získávání energií z obnovitelných zdrojů je velmi obsáhlá. Další chytrá doporučení, jak ušetřit, přináší projekt ČEZ Akademie, kde naleznete více rad a tipů z různých oblastí energetiky.

Pořiďte energeticky úsporné spotřebiče

I přes vyšší pořizovací náklady se úsporné spotřebiče rozhodně vyplatí. Jsou vybaveny moderními technologiemi, aby spotřebovávaly méně elektřiny a zároveň zachovávaly vysoký výkon. Při zařizování domácnosti kupujete velké množství spotřebičů a modely spadající do energetické třídy A představují velký zásah do rozpočtu. Zaměřte se proto na výběr úsporných variant zejména u spotřebičů, které budete používat nejčastěji. Samozřejmostí by měla být úsporná chladnička, ale dlouhodobě se vyplatí i energeticky nenáročná myčka nádobí, pračka nebo sušička prádla.

Sviťte úsporně

Vneste do svého domova světlo s moderním LED osvětlením a LED žárovkami. Jejich využití je efektivní cestou, jak snížit spotřebu energie. Oproti klasickým žárovkám totiž spotřebují až o 90 % méně energie. LED technologie navíc poskytuje širokou škálu barevných efektů a možností nastavení intenzity světla. Navoďte si příjemnou atmosféru v každé místnosti a neomezujte se pouze na odstíny bílé.

Vytvořte si návyky

Neméně důležité je vaše vědomé chování v domácnosti. Vypínejte spotřebiče, které nepoužíváte. Vytahujte ze zásuvek nabíječky a adaptéry, které zrovna nic nenabíjejí. Nesviťte v místnostech, kde nikdo není. Větrejte krátkodobě a intenzivně. Snižte teplotu vody na sprchování. Při odjezdu na dovolenou vypněte všechny nepotřebné spotřebiče a snižte teplotu vytápění. Vytvoření vědomých návyků vede k významným úsporám energie i vašeho bankovního konta.

PR článek: ČEZ Akademie

Zdroj foto: Freepik

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?