Nejoblíbenější svatební styly aneb svatba 10x jinak!

 • 12. srp 2021

Svatba je událost, která se koná jen jedenkrát za život. V některých případech i 2–3krát, ale raději zůstaňme u romantické myšlenky, že jde jen o jednorázovou záležitost :). Pro budoucí nevěsty znamená jejich svatba něco výjimečného, něco, kde mohou přeměnit své dávné sny ve skutečnost. Vždyť přiznejme si, která z nás pomyslela na „den D“ poprvé až tehdy, když to bylo aktuální?

V minulosti byly svatby velmi jednotvárné. Dodržovaly se tradice a zvyky, a proto průběh svatebního dne byl téměř vždy stejný. V současnosti je to jinak. Každá svatba je specifická. V dnešních dobách existuje několik desítek stylů, kterými se mohou inspirovat nevěsty při přípravě svatby.

Představujeme vám 10 nejoblíbenějších svatebních stylů – od vintage až po klasiku..

1. Svatba v stylu vintage a shabby-chic

Vintage svatba patří mezi nejoblíbenější mezi současnými trendy. Srdce nevěst si tento styl získal díky své jemnosti vyjádřené prostřednictvím ošoupaných retro doplňků, ptačích klícek, starých kufrů a zejména květinové výzdoby, v níž dominují pivoňky a růže.

Šaty nevěsty mají nádech minulého staletí a důležitým prvkem je krajka. Kromě bílé barvy mohou být šaty též jemně růžové nebo béžové barvy. Ženich může mít na sobě vestu a na hlavě baret. V podobném duchu se nese i styl shabby chic.

2. Retro svatba

Retro svatba se inspiruje módou začínající od 50. let minulého staletí. Když si vyberete například 70. léta, jemnost nahradí výrazné barvy, krajku puntíky a šaty nevěsty budou dlouhé maximálně po kotníky. Nevěsta na retro svatbě vyniká výrazným účesem doplněným síťkou nebo čelenkou.

3. Svatba v rustikálním stylu

Svatba v rustikálním stylu (venkovském stylu) se rovněž těší velké oblibě v našich končinách. V tomto směru se využívají materiály, jako jsou dřevo, sláma, sušené luční květy a ovoce. V mnoha případech se tento druh svatby koná v malebném prostředí vinic.

Stejný princip má též natural svatba, která využívá k dekoraci dary přírody. Vhodným místem pro obřad a hostinu by mohla být i louka za vaší vesnicí, kde si rovnou můžete natrhat květiny pro váš věneček do vlasů. Tento typ svatby se může orientovat podle ročního období, během kterého se slavnost koná, a podle toho se přizpůsobí celý styl (květiny, šaty pro nevěstu, místo konání..).

4. Zahradní svatba

Romantická svatba v zahradě nebo v třešňovém sadu má své výhody i nevýhody. Jedna z výhod je pohádkově krásné prostředí, v němž se bude svatba odehrávat. Bílé velké stany, na stromech rozvěšené lampiony a vůně květin určitě dodají šmrnc každému svatebnímu dni. Nevýhoda je pravděpodobně každému jasná. Co když bude pršet?

5. Svatba na pláži

Pod širým nebem se odehrává i plážová svatba. Během obřadu se svatební hosté (budou-li nějací) mohou kochat výhledem na moře. V ideálním případě jsou novomanželé bosí, nevěsta má na sobě jednoduché bílé šaty a ve vlasech jí ševelí přímořský větřík. Na sněhobílém písku mohou být poházené okvětní lístky a zapíchnuté hořící pochodně.

6. DIY svatba

Na DIY svatbu (do it yourself) si nevěsty všechno chystají samy. Netýká se to jen svatební dekorace, ale i jídla. Místnost bývá obvykle vyzdobena dekoracemi, které nevěsta ručně vytváří už dlouhou dobu před svatbou – krepové pampony, krabičky na ubrousky, papírové srandičky do fotokoutku… Budoucí nevěsta si na přípravě pořádně mákne, ale výsledek zpravidla stojí za to a finální pocit je k nezaplacení.

7. Svatba v stylu glamour

Svatby v tomto stylu jsou honosné, třpytivé, kamínkové, perličkové, ale hlavně na úrovni. Těmto kritériím se přizpůsobují i barvy, které vyjadřují luxus – zlatá, bordová, fialová. Šaty nevěsty jsou mohutné, takové ty princeznovské.. Nesmíte zapomenout ani na luxusní auto, které budoucí manžele doveze na obřad.

8. Tradiční aneb folklorní svatba

V duchu českých a moravských tradic se v poslední době opět rozmáhají tradiční svatby. Nevěsta a ženich jsou oblečeni v krojích, a hlavním pilířem svatebního dne je dodržení zvyklostí našich předků. Svatební výzdoba je v tomto případě často výsledkem šikovnosti mladé nevěsty.

9. Klasická svatba

Nesmíme zapomínat ani na klasickou svatbu, která může být zdánlivě fádní. Někdy však jednoduchost a decentnost je to jediné, co je lásce potřebné, aby byla zpečetěna. Před deseti lety byla drtivá většina svateb organizována v tomto klasickém stylu, a přesto svatby měly svou jedinečnou atmosféru.

10. Alternativní svatba

Kdo si neumí vybrat z daných stylů, může svůj svatební obřad a hostinu udělat diametrálně odlišnou a zorganizovat si alternativní svatbu. Pod tímto pojmem rozumíme svatby, které nejsou běžné, jako například svatba pod vodou, na štítech hor, v letadle a v jiných zajímavých provedeních.

Všechny zmiňované svatby mají jeden společný atribut – romantiku. V jednom style vyniká více, v jiném méně, ale je přítomna u všech. Vždyť přeci láska a romantika (v různých podobách) jdou ruka v ruce.

Stačí si jen vybrat

Internet je zdrojem nekonečného množství inspirací. Najdete na něm návody, fotografie, články a tipy pro jednotlivé svatební styly. Stačí si jen vybrat k vašemu srdci nejbližší. Nebo si vytvořte vlastní styl, který se možná jednou stane celosvětovou inspirací pro budoucí nevěsty :).

Profesionálové
277
SVATEBNÍ DEKORACE s....
Výzdoba a dekorace
Nabízíme svatební dekorace a výzdobu na klíč po celé ČR https://www.svatebnidekoracesro.cz/
Celá ČR
10
GregorEvent
Výzdoba a dekorace
Půjčujeme potahy na židle, ubrusy, světelné řetězy, svatební chiavari a další druhy židlí, stoly, slavobrány, Klubové talíře, zlaté příbory atd.
Celá ČR

Autor článku: Miroslava Píšová / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?