Výročí svatby – jak se nazývají a jaká symbolika se v nich ukrývá?

 • 14. čvn 2020
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Přestože v dnešní době se často s pojmem svatba skloňuje i slovní spojení „pouze papír“, stále se najdou vztahy a manželství, kde jde rozhodně o víc. O tom je i naše stránka, o lásce na celý život.

Když už si se svou láskou řeknete své „ANO“, určitě nebude k zahození mít přehled o tom, jak se nazývají jednotlivá výročí svatby, kterými budete každým rokem procházet. Mnohé páry se na základě těchto názvů výročí i obdarovávají, případně si dají nafotit tematické fotografie. Nechte se námi inspirovat i vy :-).

Den svatby – bílá nebo zelená svatba

Jde o název dne, kdy se oficiálně stanete manželi. Ať chcete, nebo ne, tento mezník určitě oslavíte.

Oslí nebo pivní svatba

Jde o mezník devíti měsíců od svatby. Tento název a termín vznikl zejména z důvodu trvání těhotenství, kdy se ukázalo, zda se manželům podařilo zplodit potomka ve svatební noc (zda tomu bylo na základě alkoholu, necháme na vás).

1. výročí svatby – bavlněná svatba

Po uplynutí prvních 365 dní manželství, by se manželé měli stále cítit jako v bavlnce, z toho bylo odůvodněno i toto pojmenování.

2. výročí svatby – papírová svatba

Jde o symbol tabula rasa, tedy váš manželský život je stále nepopsaným listem papíru, a vše, co spolu zažijete, tyto papíry postupně zaplní.

3. výročí svatby – kožená svatba

Jak se říká, po třech letech manželství přichází první krize. Pokud ji manželé ustojí, jejich vztah by měl být pevnější než nejtlustší kůže.

4. výročí svatby – květinová svatba

Toto výročí je typické velkým množstvím květin, které ženy dostávají. Jde také o upevnění vztahu po předchozí krizi a udobřování.

5. výročí – dřevěná svatba

Dřevo je pevný, dlouhověký a trvanlivý materiál. První významný mezník manželství představuje právě dřevo, látka, která mimo jiné symbolizuje i teplo domova.

6. výročí – železná nebo plechová svatba

Železo symbolizuje tvrdý materiál, a tedy představuje pevné manželské pouto. Musíme však myslet na to, že železo může zrezivět, pokud se o něj nestaráme.

7. výročí – měděná svatba

Další rok manželství označován jako krizový. Rovněž tento název s sebou přináší symboliku v podobě materiálu, o který když se nestaráme, chátrá, ale pokud mu věnujeme dostatek pozornosti a péče, je unikátní.

8. výročí – bronzová svatba

Tento název v sobě nese spíše praktickou informaci. Po překonání další náročné zkoušky vztahu přichází zvelebování domácnosti a její rozšíření o nové zařízení jako například nádobí.

9. výročí – hliněná svatba

Stejně jako u předchozího výročí, jde o další zkrášlování o rozšiřování domácnosti, tentokrát o jídelní servis.

10. výročí – růžová svatba (případně cínová)

První velké kulaté výročí nese pojmenování podle růží, kterými bývají většinou manželky obdarovány, a v minulosti páni dostávali upomínkové předměty z cínu.

11. výročí – ocelová svatba

Jde o poslední výročí s názvem kovu. Manželství je po několika úskalích pevné a je třeba si ho dál hýčkat. Obvyklými dary bývaly další doplňky a pomůcky do kuchyně.

12. výročí – hedvábná svatba

Jde o vzácný a zároveň velmi příjemný materiál. Stejně i manželství je po tolika letech kvalitní. Manželky obvykle dostávají v tento den hedvábné šátky&*.

13. výročí – krajková svatba

Jelikož se třináctka obecně často skloňuje jako nešťastné číslo, v tento rok je třeba vsadit na luxus v podobě krajky a potěšit svou polovičku.

14. výročí – slonovinová svatba

Jak jistě tušíte, na toto výročí se manželé obvykle obdarovávali upomínkovými předměty ze slonoviny. Mimo jiné však tento název skrývá i symboliku v podobě tvrdého materiálu, který je mimo jiné i velmi vzácný.

15. výročí – křišťálová svatba

Toto výročí je poslední z těch, které se oslavují po letech. Traduje se, že manželství po 15 letech je čisté jako křišťál a není třeba ho oslavovat každým rokem.

20. výročí – porcelánová svatba

Stejně jako porcelán, je i manželství po dvaceti letech vzácné a zároveň představuje slavnostní stolování, které k oslavě tohoto velkého mezníku určitě patří.

25. výročí – stříbrná svatba

Čtvrt století manželství. Představuje první výročí drahých kovů. Manželé si obvykle opakují své manželské sliby a zpečeťují je svými novými prsteny, často ze stříbra.

30. výročí – perlová svatba

Tak, jako jsou vzácné perly, je stejně cenné i manželství po třiceti letech. Dámy bývají obdarovávány perlovými náhrdelníky.

35. výročí – lněná svatba

Lněná svatba prezentuje vztah pevný jako len. Jde o materiál, který se vyznačuje svou výjimečnou pevností.

40. výročí – rubínová svatba

Rubín v manželství zpodobňuje oheň, vášeň a lásku. Při tomto výročí si mnohé páry dávají do svých snubních prstenů sázet tyto červené kameny.

45. výročí – safírová svatba

Safír je kamenem štěstí, víry a duchovního života. Stejně tak ve vztahu po tolika letech jde o vřelý a čistý cit. I při toto výročí si některé páry do svých obrouček dávají sázet modré kamínky.

50. výročí – zlatá svatba

Půl století manželství představuje velký mezník a jeho dosažení se bohužel nepodaří všem. Manželé si často opakují své sliby a vyměňují si nové prsteny – zlaté.

55. výročí – smaragdová svatba

Smaragd je kamenem lásky a moudrosti, stejně se mu však připisuje i ​​symbol trpělivosti. Manželé si v toto výročí dávají vsadit do prstenů zelený kámen.

60. výročí – diamantová svatba

Jde o nejtvrdší minerál a charakterizuje ho zejména jeho vybroušení. Stejně i manželství je po tolika společných letech vybroušené do dokonalosti.

65. výročí – kamenná svatba

Manželství je už pevné jako kámen. Po letech společného žití ním už nepohne vůbec nic.

70. výročí – platinová svatba

Platina jako nejcennější kov symbolizuje manželství, které je po tolika letech neskutečně vzácné.

75. výročí – nebeská nebo korunovační svatba

Sedmdesátá páté výročí svatby je úplný vrchol společného manželství. Je vysoce nepravděpodobné, že manželé dosáhnou ještě další pětiletku společného žití, a proto je toto výročí poslední.

Přejeme vám co nejvíce společných let manželství. Nezapomínejte, že váš vztah bude přesně takový, jak se o něj budete starat.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?