Skvělé tipy, jak si zvolit ten pravý svatební náhrdelník

 • 8. dub 2016

Šperky hrají podstatnou roli v životě téměř každé ženy. Šperky se rády zdobíme a jsme jimi obdarovávány už roky. Náhrdelníky jsou jedním z nejoblíbenějších doplňků ženského světa. Oblíbené jsou hlavně pro svou výraznost a tím, že poutají největší pozornost. Náhrdelník je ozdobou ženského krku a určitě přitáhne pozornost mužského oka k pěknému dekoltu. Náhrdelníky mohou být buď součástí image, nebo jsou módním doplňkem. Hlavně u pěkných výstřihů jsou perličkou k dokonalosti krásného ženského dekoltu.

Různé délky náhrdelníků

Při výběru správného náhrdelníku je důležitá právě jeho délka. Délku náhrdelníku vybíráme na základě oblečení, které máme na sobě, ale i podle celkového typu postavy.

Známe tzv. obojkový náhrdelník. Jde o klasický druh náhrdelníku, který těsně obepíná krk. Náhrdelníky tohoto typu bývají většinou masivnější a elegantní. Hodí se zejména ke korzetovým šatům, které odhalují celou šíji a holá ramena. Určitě se nehodí k šatům s „véčkovým“ výstřihem. Většinou bývají vyrobeny z pohodlných materiálů, aby na krku neškrábaly. Může jít o trojřadé náhrdelníky nebo štrasové kameny a ozdůbky na látkovém podkladu. Obojkový náhrdelník se hodí spíše pro mladé ženy. Dnes jsou velmi oblíbené i vybíjené obojky, které preferují rockové nebo punkové děvy.

Dalším druhem je límcový náhrdelník, který je trošku delší než obojkový. Vypíná se okolo spodní části krku.

V případě, že je náhrdelník mohutnější, hodí se spíše pro ženy s delší šíjí, aby krk zbytečně nezkracoval. Límcový náhrdelník může být například z perel a působí velmi elegantně v kulatém výstřihu na šatech.

Do „véčkového“ výstřihu se nejlépe hodí náhrdelník s přívěskem. Jde o nejdelší typ náhrdelníku, který má převážně nad 40 centimetrů. Oblíbený je hlavně z důvodu, že se hodí každé ženě a je vhodný pro každou příležitost, a to i pro každodenní nošení.

Výběr správného náhrdelníku

Výběr toho pravého náhrdelníku je individuální záležitost. Každému se líbí něco jiného a každý nejlépe ví, co mu sluší, a především, v čem se cítí pohodlně. Výběr vhodného náhrdelníku může být problémem, když chceme potěšit někoho z našich blízkých. Měli bychom se držet základního pravidla, že pro „mohutnější“ ženy se hodí i mohutnější šperky, a naopak, pro útlé ženy se hodí jemnější náhrdelníky. Například u náhrdelníků z perel se pro mladší ženy více hodí menší perly o průměru 6–7 mm a zralejším a extravagantnějším ženám více sluší větší perly nad 9 mm.

Materiály pro výrobu náhrdelníků

Jedním z nejoblíbenějších materiálů při výrobě náhrdelníků je zlato. Zlaté šperky mají dlouhou historii už z období starého Egypta. Zlato je populární dodnes a mnoho žen mu dává stále přednost před jinými materiály. Patří k nejdražším materiálům při výrobě šperků, a proto je i určitou prestiží. Výhoda zlatých řetízků a náhrdelníků je jejich lehká kombinovatelnost s oblečením. Jednoduchý zlatý řetízek se hodí ke každodennímu nošení.

Ale pokud hledáme vhodný šperk i k večerní róbě, můžeme sáhnout po mohutnějších náhrdelnících, ale jejich cena už není dostupná každé ženě. Zlato je nenáročné na údržbu, vypadá dobře a má lesk. Vyrábějí se i pozlacené šperky, jejichž cena je už přijatelná, ale odpovídá to i kvalitě. Pozlacený náhrdelník vám už nevydrží roky, ale možná jednu sezonu. Hlavně mladší ženy mají v oblibě i bílé zlato, které působí svěžeji a moderněji. Od bílého zlata můžeme přejít ke stříbru, které je už levnější, a proto i dostupnější.

Výhodou stříbrných náhrdelníků je jejich cena, i když přesto se řadí k drahým kovům. Stříbrný náhrdelník se hodí na každou příležitost, ale je důležité se o něj náležitě starat, protože stříbro může zoxidovat. Toužíme-li po náhrdelníku, o který se nemusíme přehnaně starat, měli bychom sáhnou po chirurgické oceli. Je podobná stříbru, ale nemá sklony k zčernání. K jedním z nejsilnějších kovů při výrobě šperků je titan, který je dostupný v různých barvách. Je nenáročný na údržbu a lehký. Jde o novinku ve šperkařství, která má dlouhou životnost.

Náhrdelníky k oblečení

Ženy nosí nejraději náhrdelníky ve spojení s nějakou událostí, na kterou se náležitě připravují. K tvorbě dokonalého „outfitu“ patří i volba správného náhrdelníku v závislosti na výstřihu šatů. U větších výstřihů volíme i výraznější náhrdelník.

Barevnost náhrdelníku bychom měli přizpůsobit kromě oblečení i typu naší pleti. Tmavé náhrdelníky se více hodí pro tmavší typy, a naopak blondýnkám více sluší světlejší náhrdelníky. Univerzální jsou náhrdelníky z bílých perel, kterými nemůžeme nic pokazit.

Profesionálové
2
Eppi.cz - SNUBNÍ PRS...
Zásnubní prsteny a prstýnky
Snubní prsteny v tradičních i netradičních designech. Šperky vyrábí zkušený tým zlatníků přímo v Praze. Gravírování na prsten, a doprava zdarma.
Celá ČR
31
Snubní prsteny - Jan...
Zásnubní prsteny a prstýnky
Rady k výběru prstýnků pro vás. Zakázková řemeslná výroba snubních prstenů ze zlata a palladia.
Brno

I na typu výstřihu záleží!

Pamatujte na to, že při nošení náhrdelníku na výstřihu opravdu záleží. U výstřihu do tvaru písmene „V“ máme dvě možnosti. Jednou z nich je vyplnit celý prostor dekoltu větším náhrdelníkem nebo druhou možností je jemnější řetízek s přívěskem ve špičce výstřihu.

U hranatého výstřihu bychom měli sáhnout po náhrdelnících podobného tvaru a nejlepší jsou náhrdelníky s vodorovnými pruhy.

Ke kulatému výstřihu musíme ladit náhrdelníky s oblými tvary, které obepínají spodek krku. Můžeme zvolit pestrobarevné, nebo i jednoduché zlaté náhrdelníky.

K obojkovým náhrdelníkům saháme v případě, že máme blůzku či košili, které nám neposkytují mnoho prostoru pro nošení šperků.

V případě tzv. lodičkového výstřihu, který je vykrojený těsně pod linií krku a trošku odhaluje ramena, se výborně hodí delší náhrdelníky, korále nebo perlové náhrdelníky.

Vhodný náhrdelník pro nevěstu

Při výběru šperků je nejdůležitější, aby se šperky hodily ke svatebním šatům. Proto je lepší vybírat šperky, až když máme vybrané šaty, a následně je k nim doladíme. Taktéž bychom se měly přidržet celkového stylu naší svatby, pokud tedy máme svatbu v romantickém duchu, měly bychom i výběr šatů a šperků ladit romanticky a něžně. Nejdůležitější je držet se zlatého pravidla, že nic není dobré přehánět a méně je někdy více.

Proto pokud máme výraznější a přezdobené šaty a závoj, se šperky bychom to neměly přehánět. A naopak, u jednodušších šatů máme prostor pro výrazný šperk. Nesmíme zapomínat, že náhrdelník vybíráme i podle typu a střihu šatů. Pamatujte, že nejdůležitější však je, abychom se vždy cítily pohodlně.

Další inspirace pro vás:

[blog-album /blog/tedrezka/album/sperky-inspirace-j8l2la“ „DALŠÍ SVATEBNÍ ŠPERKY“


Autor článku: Katarína Zábojníková / Fotografie: Isifa / shutterstock.com

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?