Manžetové knoflíčky – co všechno byste o nich měla vědět?

 • 30. čvc 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Na události, jakou svatba, je jednoznačné, že nejen nevěsta chce být dokonalá, ale na svůj vzhled a oblečení, či doplňky si potrpí i mnozí ženichové. Jedním z tradičních doplňků pro pány jsou i manžetové knoflíčky. Odkud tato pánská ozdoba pochází, jak ji správně nosit, či jak vybrat ty správné pro vašeho snoubence, se dozvíte v následujících řádcích.

Původ manžetových knoflíčků

Manžetové knoflíčky jsou oboustranné knoflíky, které spojují dvě části – cípy – košile. Datují se až 800 let nazpátek, kdy sloužily zejména z praktického hlediska a zapsaly se prostřednictvím nich některé kusy oblečení. Oblíbeným ozdobným prvkem se staly až v renesanci, kdy bylo vše pompézní a zdobnost se nevyhnula ani tomuto prvku. V 17. století se staly ozdobou, kterou takříkajíc musel mít každý. Vyráběly se z nejdražších materiálů a vzácných kamenů.

V bazaru k tomuto tématu
120 kusů vývazků
Prodám 120 kusů vývazků. Cena za 1 kus při koupi celého množství. Možno kou...
8
Svatební panenka na auto
Starší, ale krásná panenka, délka panenky 45 cm. Má dvě malé vady na kráse ...
490

V 19. století zaplavily celý svět a nebyl džentlmen, který by jimi ve své garderobě nedisponoval. Původně představovaly dva zdobené knoflíky, které spojovalo pojivo, či jemný řetízek. Teprve po ukončení zlaté éry manžetových knoflíků získaly současný tvar – zdobený knoflík z jedné strany a otočný kolík na přichycení z druhé.

Koncem 20. století začali výrobci pánských košil vyrábět košile s našitými knoflíky na manžetách, což se projevilo na popularitě manžetových knoflíků. Košile se tedy začaly dělit na ty klasické na všední dny a formální, určené na společenské události, kde styl klasických košil se zapínáním na manžetové knoflíčky zůstal nedotčen. Manžetové knoflíčky se dodnes považují za klenot, který se může dědit z generace na generaci, a zároveň představují dokonalý dar pro ženicha před jeho velkým dnem.

Jak nosit manžetové knoflíčky?

Manžetové knoflíčky se nosí na košilích s francouzskou manžetou (tento název je odvozen od francouzských krejčích, kteří původní jednoduchou manžetu zdvojili inspirováni knižní předlohou románu od A. Dumase – Hrabě Monte Christo – postavou barona Danglarse, který podle precizního popisu autora tyto manžety nosil).

Knoflík se prostrčí přes obě dírky manžet tak, aby ozdobená část byla nahoře. Spodní částí manžety je otočný kolík, který manžetu spojí. Ke konci ho zatáhněte a zajistěte knoflík. Manžetový knoflíček by společně se spodní částí manžety měl vyčnívat zpod saka. Dejte si tedy záležet na správném výběru vhodného svršku svého partnera.

Jak vybrat ty správné manžetové knoflíčky?

V případě události, jakou je svatba, můžete u manžetových knoflíků vsadit na okázalost a vybírat z výrazných drahých kamenů, či vzácných kovů, na rozdíl od denního stylu, kdy by měly být více konzervativní a neměly by poutat příliš mnoho pozornosti. Barvu a tvar manžetových knoflíků byste měli přizpůsobit ostatním doplňkům ženicha. Máme na mysli zejména další šperky, jako jsou hodinky, přezka na opasku či snubní prsten a další doplňky, které bude ženich v svatební den mít na sobě.

Základním pravidlem je, že kovové části manžetových knoflíků by měly mít stejnou barvu jako všechny ostatní kovové části na ženicha outfitu. Oblíbenými materiály jsou zejména stříbro, zlato, či platina. Samozřejmě, v dnešní době tato pravidla nemusíte až tak striktně dodržovat a knoflíky si můžete vybrat podle svého vkusu, klidně i v barevných provedeních.

Samozřejmě závisí na stylu a tématu vaší svatby. Pokud plánujete svatbu v luxusním stylu někde v kostele, bude rozumnější sáhnout po drahých kovech, a naopak v případě uvolněnější atmosféry, mohou košili vašeho snoubence zdobit i pryskyřičné manžetové knoflíky s osobním vzkazem.

Vhodnými tvary jsou hlavně klasické kulaté, čtvercové, oválné a obdélníkové designy. Velmi oblíbenými prvky manžetových knoflíků bývají různé milé nápisy, či tvary, které mají pro svatební pár hlubší význam. Nevěsty často obdarovávají své otce manžetovými knoflíky s nápisy jako „Miloval jsem ji první“/ a „Otec nevěsty“.

Stejně zajímavé je i obdarovat podobnými personalizovanými manžetovými knoflíčky i své bratry, svědky, či družby. Pokud je váš nastávající pilot, určitě ho potěší knoflíky ve tvaru letadélek, nebo naopak, v případě, že váš snoubenec je vášnivý rybář, můžete se vydat i touto cestou. Vašim nápadům se meze nekladou. Oblíbeným motivem bývají i otisky prstů snoubenců, které spolu vytvoří znak srdce, nebo dřevěné knoflíky v setu s dřevěným motýlkem.

Manžetové knoflíčky od profesionálů

I mezi našimi profesionály na Beremese najdete bohatou nabídku manžetových knoflíků, kde si můžete vybrat vlastní zpracování, obrázek či nápis, datum nebo jakýkoli jiný personalizovaný prvek. Stejně si můžete vybrat ty, které jsou v dárkové krabičce, a připravit tak nejdůležitějším mužům na vaší svatbě krásný milý dárek a zanechat jim tak i drobný odkaz a památku na tento výjimečný den.

Více fotek manžetových knoflíků:

MANŽETOVÉ KNOFLÍČKY
Kompletní album

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?