Květinová výzdoba na svatbě – užitečné rady

 • 26. čvc 2022
 • Michaela Debnárová @its1mishell
 • iStock

Výzdoby z květin se v posledních letech staly neodmyslitelnou součástí každé svatby. Jakákoliv místnost pro svatební hostinu se díky slavnostním květinovým dekoracím promění v prostor vašich snů jako z pohádky.

Možností je víc. Některé kreativní a tvůrčí nevěsty si dokážou květinovou výzdobu sálu vytvořit i samy, jiné zase tento úkol raději přenechají profesionálům. Bez ohledu na to, jak se rozhodnete vy, rádi vám poskytneme pár užitečných rad a tipů. Jaké květiny vybírat, kam je umisťovat či jak na květinové výzdobě ušetřit, se dozvíte v následujících řádcích.

Hledáš svatebního dodavatele? Najdi ho přes náš Poptávač!

ovoce v květinové výzdobě na svatbě v zeleno oranžové barvě

Ať všechno spolu ladí

Důležité je brát ohled na to, že květinová výzdoba by měla být dokonale sladěná a harmonizovaná. V ideálním případě byste měli volit stejné nebo podobné květiny nejen pro výzdobu sálu, ale také svatební vývazky (jsou-li jejich součástí květiny), kytici nevěsty a družiček (případně náramky nebo čelenky) či výzdobu aut. Velice příjemně působí také květiny na svatebním dortu sladěné do stylu výzdoby. Pokud jste detailistky, sladit můžete dokonce i motivy svatebních oznámení.

Podle čeho vybírat květiny do svatební výzdoby

Místo svatby: Lámete si hlavu nad tím, jaké květiny zvolit? Rozhodně berte v úvahu místo svatby. Ať dané květiny vyniknou v zahradě, na zámku či v běžném sále restaurace tak, aby spolu s prostorem pěkně ladily.

Styl svatby: Zohlednit byste určitě měli také styl, v jakém se svatba nese. Přírodně laděné svatby s dřevěnými doplňky snesou i luční květiny, zároveň se však dají pěkně zkombinovat také s elegantními bílými pivoňkami, růžemi či gypsomilkami. Jiné květiny se zase hodí na svatby v retro stylu či honosnější elegantní svatby na zámcích.

Osobní preference: Důležité je určitě dát i na svůj osobní pocit. Když jsou vám sympatické hortenzie a cítíte, že by měly být těmi vašimi květinami ve svatební den, směle jděte do toho. Zakomponujte je do kytice i výzdoby nebo tento úkol přenechejte na dekoratéry či květináře. Určitě velmi rádi zohlední všechny vaše požadavky.

bílo modrá květinová výzdoba na stole

Barvy: Různé barvy mají různou symboliku, ale opět je třeba zohlednit i styl svatby a vaše osobní představy. U svateb, kde si nevěsty zvolí jeden či dva výraznější odstíny, které mají dominovat výzdobě, často není tak mnoho prostoru pro experimentování, zatímco u elegantních, jednoduchých barevných kombinací máte mnohdy i na výběr květin podstatně větší možnosti.

Význam a symbolika: V návaznosti na předchozí zmíněné, i květiny mají svou symboliku. Ať už jde o vůně nebo fakt, že pro vás některé květiny mají osobní, hlubší význam.

Červené květy symbolizují city, energii a sílu, modré důvěru a věrnost, růžové něžnost, bílou čistotu či fialovou vzájemnost. Ze samotných druhů květin můžeme zmínit například slunečnici a její pozitivitu, pomněnku s odkazem na věčnou lásku či chrpa a doživotní věrnost.

Jsou zde ale také druhy květin, kterým byste se na svatbě podle symboliky měli raději vyhnout. Ostružky jsou symboly nevěry a levandule značí nedůvěryhodnost. Za symbol zármutku se považuje měsíček lékařský.
Nezapomínejte však opět ani na vaše vnitřní cítění. Pokud je vám některý z těchto květin příliš blízký, symboliku raději hoďte za hlavu a užijte si váš vysněný den u květin.

SOUTĚŽ s Bereme se! Zapoj se i ty!

pryskyřník ve vázách na stole

Když hraje roli oblíbenost

Pokud při vašem výběru zaváží i oblíbenost konkrétních druhů květin při svatbách celkově, máme pro vás pár tipů na ty nejpoužívanější.

Růže: Snad nejznámější a nejpoužívanější květ obecně – růže – je tím pravým symbolem lásky. Jednotlivé barvy růží s sebou nesou různé symboliky (červená pro vášeň nebo žlutá pro péči), ale co je podstatné – mnoho žen a nevěst považuje právě růže za ty nejvhodnější květiny pro svatební den. I proto je často vídáme nejen v kyticích nevěst, ale také výzdobách a dekoracích.

mix barev růže

Pivonie: Další velmi oblíbenou květinou je při svatbách pivoňky. V lidech evokuje něžnost a krásu, přičemž je velkolepá a říká se, že do manželství přináší štěstí. Pivoňky můžete ladit nejen do jemných tónů výzdoby jako je bílá, světle žlutá či jemná růžová, ale také výraznějších. Hodí se například k oblíbené cyklaménové, jelikož v těchto barevných tónech působí majestátně a příjemným způsobem upoutají pozornost.

Tulipány: Zná je každý z nás a mnoho nevěst si právě tyto krásné květiny volí pro svůj den D. Při rozsáhlé škále barev lze úžasně kombinovat do různých prostor a při rozličných stylech výzdoby. Bílé jsou symbolem čistoty a například růžové značí hlubokou náklonnost. Tulipány jsou navíc třeba ve srovnání s pivoňkami svou stavbou a okvětními lístky trvanlivější v dekoracích i kytici.

Dalšími často používanými jsou například frézie, lilie, orchideje, gerbery, chryzantémy, hortenzie či kaly.

Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?