Svatební oděv pro ženicha (2. část) – Jak vybírat košili, boty a doplňky

 • 24. led 2019
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Kromě obleku má ženich ve svůj velký den oblečenou i košili, kravatu či motýlka, manžetové knoflíky a množství dalších doplňků. Jak správně doladit oblek, který jste si vybrali, a jak vybrat tu správnou košili a doplňky, se dozvíte v následujících řádcích.

Košile

Košile by měla dokonale doplnit oblek, který jste si zvolili. Sehrává podpůrnou roli obleku, případně hraje prim, a tedy svým zpracováním představuje středobod vašeho oděvu. Ujistěte se, že vám dokonale padne a cítíte se v ní dobře. Stejně si košili rozhodně vyzkoušejte do vašeho vybraného outfitu. Ne všechny střihy se k sobě totiž hodí.

Nejlepší a nejtransparentnějším barvou košile je samozřejmě bílá, která v den, jakým je svatba, bývá velmi vítaná, protože doplňuje šaty nevěsty a stejně přitahuje pozornost. Pro jarní a letní svatby zvolte textilie jako 100% bavlna, přičemž košile může mít i velmi jemné proužky. V případě svateb na pláži můžete kromě bavlny sáhnout i po lněných košilích, které dodávají vzdušný efekt. U podzimních a zimních svateb by měla být textilie trošku těžší, hodící se k vlněnému obleku.

Límec košile by měl být rozkrojený a nasměrovanými dvojitými cípy připnutými knoflíčky. Pokud se rozhodnete experimentovat a vyčnívat z davu, můžete samozřejmě sáhnout i po barevných provedeních košil, zejména pokud se celá vaše svatba nese v konkrétní barvě. V tomto případě je ale vhodné danou barvu někde zopakovat i na oděvu nevěsty.

Boty

Svatební boty by měly černé, kožené a na šněrování. Pokud jde o podrážky, pokud je to možné, zvolte raději kůži, a ne gumu. Jde sice jen o drobný detail, ale vašim botám to dodá honosnost. Zmíněná černá barva bot je upřednostňována zejména pro formálnější vzhled. Bez ohledu na to, zda máte oblek nebo smoking, zda je vaše oblečení tmavé nebo světlé, měli byste vsadit na černou obuv.

Jedinou výjimkou je oblek modré barvy. V tomto případě je mnohem žádanější obuv ve středních až tmavých tónech hnědé. Další barevné variace jsou vhodné tehdy, pokud se rozhodnete pro neformální vzhled. V takovém případě můžete sáhnout po všech barvách od béžové až po tmavě zelenou. Jděte do toho, pokud chcete bourat tradice. Co se týče typu bot, nejvhodnější typy jsou oxford nebo derby. Ujistěte se, že si na svatbu obouváte dokonale čisté a vyleštěné boty.

Kapesník v náprsní kapse nebo vývazek

V případě svatby je více než žádoucí využít oba doplňky. Oba jsou velmi důležitou součástí tradičního oblečení ženicha a jsou skvělým způsobem, jak svatebnímu oděvu dodat váš vkus a osobnost. Už dávno není pravidlem, že kapesník v náprsní kapse musí být stejného ražení jako vaše kravata nebo motýlek. Dejte si však pozor, abyste to nepřehnali s příliš mnoha barvami nebo vzory. Myslete i na celkový styl svatby a to, aby se vaše doplňky k němu dokonale hodily. Vsaďte na hedvábí a snažte se vše sladit tón v tónu, případně vsaďte na jednu výraznou barvu nad těmi ostatními.

Pokud jste se rozhodli pro barevnou a výraznou košili, měla by ji kapesník v náprsní kapse nechat vyniknout. Pokud však celý váš oděv jde ve formálních barvách, můžete nechat promluvit svou osobnost a styl právě na tomto kousku oblečení. V případě vývazků vám zbývá pouze sladit se se svatební kyticí vaší nevěsty. Vývazek ženicha bývá často mnohem větší než všechny ostatní vývazky použité na svatbě. Jde o ozdobu ženicha.

Kravata nebo motýlek

Jednoznačně kravata. Navzdory velké módnosti motýlků doporučujeme vsadit na kravatu (samozřejmě, pokud nemáte oblečený smoking). Motýlka si můžete převléci po půlnoci, kdy bude zábava neformálnejšího charakteru.

Nejdoporučovanějším jsou barvy v tónech modré, krémové či slonovinové, případně v barvě vaší svatby, avšak opět upozorňujeme, že musíte uvažovat, který z doplňků v dané barvě zvolíte, abyste to nepřehnali. Existuje množství uzlů a způsobů vázání kravaty.

Pokud se celá vaše svatba nese v neformálním duchu, proč ne, použijte i motýlka. Klasické vázání a barevné sladění s celým oděvem je v tomto případě na místě. Oblíbenými moderními provedeními jsou i motýlky z různých materiálů, nejčastěji dřeva. Zde již skutečně mluvíme o neformální svatbě.

Opasek

Ptáte se, jakou barvu pásku zvolit? Odpověď je – žádnou. Pokud jste zvolili správné kalhoty, neměl by pro vás být problém nepoužít žádný opasek. Jeho použití snižuje uhlazenost a vlastně komplet celý elegantní obraz, který jsme dosud budovali.

Manžetové knoflíčky

Ano, je to tak. Manžetové knoflíčky jsou přesně tou tečkou, která dotáhne váš svatební vzhled. Košile by měla být s francouzskými manžetami, bez knoflíků, abyste si manžety mohli upevnit pomocí manžetových knoflíků. Pro váš velký den doporučujeme sáhnout po těch dekorativních ze zlata nebo stříbra, které budou ladit k vašemu obleku.

Hodinky

Posledním doplňkem, který páni často volí i ve svůj svatební den, jsou hodinky. V zásadě platí, že by mělo jít o oblekové hodinky, a ne žádné chrono masivní provedení. Barva řemínku by měla korespondovat s barvou vaší svatební obuvi.

Přečtěte si také 1. díl série Svatební oděv pro ženicha:


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?