Japandi svatba: Nový svatební styl, který vás okouzlí

 • 21. led 2024
 • Dana Račko
 • iStock

Spojením dánského „hygge“ a japonského „wabi sabi“ vznikl japandi styl bydlení. Svou originalitou a čistotou zaujal japandi i svět svateb. A tak vznikl japandi svatební styl. Zřejmě v něm nenajde zalíbení každá nevěsta. Rozhodně patří mezi žhavé svatební trendy s odkazem na přírodu a jednoduchou krásu.

přírodní stolování s bílými svíčkami a kameny

Co je japandi styl?

Kombinuje prvky dvou zcela odlišných kultur, které se ale vyznačují silným společným rysem – minimalismem. V japandi nenajdete žádný kýč. Jeho hlavními charakteristikami jsou funkčnost, použití přírodních materiálů a barev, rovné linie bez výrazných vzorů. Japandi styl klade důraz na ekologické materiály a přístup ke svatbě bez použití zbytečností. Pozor, přesto je japandi elegantní styl, který nepůsobí výhradně přírodně.

Milovníci japandi ho popisují jako „krásu z nedokonalosti“, která je inspirována přírodou. Tento svatební styl ocení moderní páry, které touží po výjimečné svatbě a není jim lhostejný osud přírody. Ideou japandi svatby je podpora lokálních dodavatelů, použití sezónních květin a surovin. Japandi svatba se nese v duchu hesla – méně je víc.

Barvy japandi

Neutrální přírodní barvy, tlumené barevné tóny, zemité barvy a všechny možné odstíny béžové, slonovinové či hnědé. Mezi japandi barvy patří také odstíny šedé, zelené a terakota. Samozřejmě nesmí chybět základní neutrální barvy – bílá a černá. Syté a pastelové barvy jsou přesně to, čemu se japandi styl vyhýbá mílovými kroky.

nevěsta drží boho svatební kytici

Materiály japandi

Svatba v japandi stylu používá přírodní materiály jako jsou bavlna, len, ratan, kámen, vlna, kov, kůže, juta, dřevo. Zajímavými prvky ve svatební výzdobě jsou mušle, drahokamy, peří, bambus nebo proutěné koše. Základem je nepřekombinovat všechny prvky japandi stylu, ale vybrat si ty, které jsou vám nejvíc blízké. Velmi trendy je například použití ratanových křesel jako hlavního sezení pro ženicha a nevěstu. Tento trend vychází z boho svatebního stylu, který je barvami a materiály blízký japandi stylu.

snubní prsteny dekorované s modrými drahokamy

Svatební šaty a oblek v japandi stylu

Třpytky, širokou sukni ani krajku nehledejte. Jednoduché vzdušné svatební šaty, které kladou důraz na pohodlí jsou přesně to, co japandi styl na svatbě vystihuje. Svatební šaty v japandi mají prvky madeira stylu. Trefou do černého jsou svatební šaty z recyklovatelných materiálů, nebo svatební šaty z generace na generaci. Dejte šanci svatebním šatům po mámě či babičce. Spolu s chytrou švadlenou určitě najdete kompromis, jak z nich udělat vaše vysněné svatební šaty.

Oblek pro ženicha je v béžových odstínech doplněn například o neformální koženou nebo plátěnou obuv. Právě pro materiály a barvy jde japandi svatba ruku v ruce s letní svatbou. Kravata je většinou kárována, nikdy ne v klasických bílých a ivory odstínech.

Stále neumíš najít svého vysněného svatebního dodavatele? Najdi ho přes náš Poptávač! 

nevěsta v boho svatebních šatech

Svatební výzdoba v japandi stylu

Exteriér přenesen do interiéru. V tomto případě mají tvůrci japandi stylu na mysli použití velkých, nejlépe tropických druhů hrnkových květin. Palmy, kaktusy, kapradiny, fíkovník nebo monstera. Čím větší, tím lépe. Japandi svatba se vyznačuje minimálním použitím živých řezaných květin. Naopak inklinuje k sušeným květům, větvičkám a různým trávám. Samozřejmě můžete použít řezané květiny v libovolných druzích, ale pro zachování japandi stylu dodržte její nosné barvy.

Stolování v japandi stylu je jednoduché, bez použití zbytečných dekorací, které by ubíraly z komfortu. Židle jsou bez návleků a mašlí, japandi nechává vyniknout barvě světlého nebo tmavého dřeva. Svíčky. Spousta svíček, které reprezentují přirozené světlo. Velice oblíbené jsou vysoké štíhlé svíčky v bílé a černé barvě bez zdobení. V japandi stylu se ve svatební výzdobě nepoužívají neonové nápisy, výrazné barevné reflektory na tanečním parketu, kouř, pěna nebo laser. Světlo svíček japandi kombinuje s přirozeným teplým světlem.

svatební oznámení v béžových tónech

Svatební oznámení v japandi stylu mohou být z recyklovatelného papíru. Jsou bez výrazných fontů písma, výrazných barev a zdobení. Jak stvořené na japandi svatbu jsou svatební oznámení, ze kterých vyrostou květiny nebo bylinky.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?