8 užitečných tipů, které vám pomohou při výběru snubních prstenů

  • 5. zář 2017
  • Zuzana Grossmann

Termín, místo a možná už i šaty máte rezervovány a na řadu přichází další milá povinnost – výběr snubních prstenů. Tomu je nutné se věnovat alespoň měsíc předem, ideálně dva, abyste měla dostatek času na přemýšlení a zlatnictví na výrobu (ta se liší, může trvat od dvou, výjimečně až do osmi týdnů).

Možná jste vždy toužila po tlustším prstenu, ale možná na vašem prstu vynikne spíše tenoučký, nebo jste upřednostňovala bílé zlato a zjistila jste, že na některou ze složek byste mohla mít alergii. Při výběru prstýnků se může vyskytnout mnoho nečekaných situací, proto jsme pro vás připravili seznam osvědčených rad, které vám při výběru pomohou a ulehčí rozhodování.

1. Materiál

Jednou z prvních otázek, kterou si nevěsty kladou, je materiál. Na trhu je jich velké množství, což dává prostor pro váhání, protože každý nabízí jiné výhody, ale zároveň skrývá i nevýhody. Nejčastějším materiálem je zlato, které je poměrně pevné a trvanlivé, přičemž v minulosti to bylo žluté zlato, ale nyní se do popředí dostává bílé a stejně tak červené, které je zatím méně používané, a proto je považováno za netradiční

Kromě možnosti vybrat si jednobarevné prsteny poskytují zlatnictví i kombinaci více barev zlata. Vše závisí na preferenci páru. Zlaté šperky je třeba nechat čas od času přeleštit u zlatníka, případně znovu rhodiovat. Tento servis nabízejí mnohá zlatnictví v rámci celoživotní záruky. Mnohá přitom nabízejí i použití vlastního zlata. To je nutné vždy prověřit v konkrétním provozu.

Dalším, o něco dražším materiálem je platina, případně i palladium. Jedná se o exkluzivní šperky, přičemž jejich výhodou je trvalý lesk a dlouholetý vzhled beze změny. Zajímavostí je, že prsteny z palladia jsou novinkou a do zlatnické tvorby byly zařazeny až ve 20. století.

Výjimkou už nejsou ani stříbrné prsteny, kde je třeba myslet na to, že jde o měkčí kov, tedy na jeho povrchu se známky nošení objeví mnohem dříve. Jsou však neporovnatelně cenově dostupnější. Mnohé nevěsty volí při výběru prstenů titan pro jeho pevnost – zejména mezi kovy. Titanové prsteny jsou poměrně levné a po zhotovení už jejich velikost nelze měnit. Jde o kov stříbrné barvy, která je o něco tmavší než stříbro.

Velmi často vybíraným materiálem je také ocel. Prsteny jsou pevné a trvanlivější, ale méně lesklé než například ve zlatě. Často také snoubenci sahají po wolframu, který je též velmi pevný a jeho lesk nezmizí ani po desetiletích, ale jde o těžší materiál. Výjimečně je pro páry méně tradiční volbou například keramika, dřevo nebo i plast, ale je-li vaší prioritou trvanlivost, určitě sáhněte po jednom z kovů.

2. Barva

Klíčovým kritériem je barva. Pokud ještě stále váháte nad materiálem a neumíte se rozhodnout, může vám pomoci paleta barev jednotlivých kovů. Ty z vás, které chtějí sladit zásnubní prstýnek se snubním, by měly v první řadě navštívit klenotnictví osobně a porovnat jejich barvu zda spolu ladí. Mnohé nevěsty totiž sahají po jiném kovu než tom, z něhož je vyroben jejich zásnubní prsten. Standardem je volba bílého či žlutého zlata, případně kovů v jejich odstínech.

Pokud toužíte po originální barvě, můžete sáhnout po červené, modré, duhové, či dokonce černé. Takovou paletu barev nabízí titan nebo chirurgická ocel. Toužíte-li po bílém prstýnku, můžete si vybrat z keramických šperků. Volba barvy prstenu je přitom jen a jen na vás.

3. Tvar

Pokud jste si myslela, že ve tvaru prstenu máte jasno, nabídka zlatníků vás může zaskočit. Kromě klasického zakulaceného či plochého tvaru je na výběr i z množství jiných profilů. Samozřejmě, ti šikovnější vám nabídnou i provedení podle vašich snů, je však i tak dobré mít alespoň nějakou představu o tvaru prstenu. Některá zlatnictví nabízejí i čtvercový tvar nebo dva spojené do sebe. Ať už vyberete klasiku nebo se rozhodnete pro netradiční vykrojení či asymetrický tvar, s výběrem musíte být spokojená především vy.

4. Opracování a zdobení

Dalším, v pořadí důležitým faktorem při výběru, je opracování a zdobení. Zde výrobci prstenů značně popustili uzdu své fantazii a díky tomu najdete v nabídce množství kombinací barev a zdobení, stejně jako povrchů. Kromě klasického lesklého povrchu je možné vybrat i pískování, frézovaní nebo jiný umělecky tvořený povrch.

Na lesklém povrchu můžete po kratší době pozorovat první rýhy způsobené nošením. Pískování se zase může časem „vyhladit“. Ozdobit prsteny je samozřejmě možné kromě různých vroubků či vlnek i kamínky V případě zirkonu (uměle vytvořeného kamínku) je cena příznivější, ale trvalost a lesk brusu kamene časem zaniká. Briliant (teda zábrus diamantu přírodního původu) se vyznačuje stabilním leskem a vysokou tuhostí. Ke každému šperku s diamantem dostanete certifikát pravosti.

Popřemýšlet musíte i nad gravírováním prstenu. Standardní vnitřní gravírování jména a data dnes můžete doplnit i o novější a kreativnější možnosti jako například vnější nebo dokonce vzor otisku prstu partnera, případně gravír jeho hlasové stopy. V některých případech se však gravírovat vzhledem k vybranému modelu nedá. Vše záleží na možnostech zlatnictví a na nabídce. I v tomto případě platí, že je lepší jednou vidět než stokrát slyšet (nebo číst).

5. Velikost

Nesmíme zapomínat na to, aby kromě vzhledu prstýnek seděl na prstu. Nejde přitom jen o obvod, ale také o šířku prstýnku, která by neměla být na úkor komfortu. Mnohé prsteny jsou sice krásné, ale co z toho, kdyby vám nošení způsobovalo nepříjemné pocity… Pozor, dámy, pokud zkoušíte prsten, myslete i na to, že během těhotenství prsty napuchají a prsten by vám mohl být malý. Je to ale těžké předem odhadnout, ale je dobré to brát v úvahu. Stejně se změnou velikosti prstu souvisí i roční období. V zimě jsou prsty zpravidla menší než v létě.

V první řadě však zjistěte obvod, který vám změří přímo zlatník, nebo vám na požádání zašle pomůcku pro jeho zjištění. Následně v klenotnictví nabídnou paletu zkušebních prstenů, podle kterých zjistíte, zda vám velikost a šířka vyhovuje, nebo ne. Může se totiž stát, že prstýnek, který vám padl do oka, bude pro váš prst příliš široký. Dbát musíte také na to, že v případě nošení na jednom prstu společně se zásnubním prstenem se šířka ještě zvětší.

Standardně se prsteny vyrábějí v tloušťce od 2,5 mm do 6,8 mm. Je však možné, že na požádání vám vyrobí i širší nebo užší. Obvykle se však zlatníci pohybují v tomto rozmezí, protože menší prsten by mohl být příliš tenký a křehký a širší by zase mohl způsobit nekomfort v nošení (hromadění nečistot pod prstenem může způsobit reakci na kůži i nealergikům).

6. Prodejce

Když už máte odpovědi na předešlé body, pravděpodobně jste si už vyhlédla zlatnictví, které by mohlo vaše prsteny vyrobit. I zde zbystřete pozornost. Mnoho firem je, bohužel, neseriózních a spoléhají se na důvěřivost nevěst, a protože snubní prsteny kupujete jednou za život, a tedy poprvé, chybějí vám zkušenosti, což mnozí rádi zneužívají. My vám však poradíme, jak se těžkostem vyhnout a dobře si vybrat.

V první řadě si všímejte reakce prodejce, zda vám otevřeně odpovídá na otázky a nespěchá jen za jediným cílem – vylákat od vás co nejvyšší zálohu, zda pozná materiály a také, zda umí poskytnout i rady navíc. Vždy se ptejte na předpokládaný termín dodání, ale i na záruční a pozáruční servis. Také si ujasněte platební podmínky a výšku zálohy. Samozřejmostí je faktura nebo smlouva.

7. Kvalita za rozumnou cenu

Kvalita by měla být pro vás rozhodující. Jak si ji ověříte? Jednou z možností je i vyhledání recenzí, například i na stránce beremese.cz. Určitě si u prodejce vyžádejte informace o puncování prstenů. To je jedno z prvků ověření kvality šperku. Punc vydává Puncovní úřad a musí jím být označen každý šperk z drahých kovů prodávaný na území ČR. Na vašem prstýnku se tedy nachází punc – znak, který si můžete zkontrolovat.

Co se týče cen, ty se za konkrétní prsteny mohou v čase měnit a pohybovat. To je však úplně v pořádku, protože se vážou na rostoucí a klesající cenu zlata, na kterou obchodníci reagují, a odráží se v prodejní ceně šperku.

Při koupi snubních prstenů platí, že šperk budete nosit po celý život, a proto je třeba si vybrat takový, který vás skutečně oslovil, vystihuje vás s partnerem a víte, že to je ten správný. Tady se nevyplatí šetřit, protože byste mohla být jen zbytečně zklamaná, a to je velká škoda. Samozřejmě si musíte stanovit rozpočet, ale je to položka, do níž se vyplatí investovat. Snubní prsteny vám mají připomínat slib, který jste si dali, a lásku, kterou k sobě chováte, tak proč na nich zbytečně šetřit?

8. Alergie na kovy?

Patříte-li mezi alergiky a vadí vám kovy obsahující nikl, řešením by pro vás mohl být výběr prstenů s vyšším počtem karátů. 14-karátové zlato obsahuje 58,5 % čistého zlata, ostatních 41,5 % šperku tvoří slitinu obsahující též nikl. V případě 18-karátového zlata je podíl čirého zlata až 75 %, tedy obsah niklu ve zbylých 25 % slitiny je nižší, a proto je pro alergiky 18-karátové zlato vhodnější.

Můžete se také porozhlédnout po prstýncích z oceli, která je používaná například i ve zdravotnictví pro své hypoalergenní vlastnosti. Každému však vyhovuje něco jiného.

Ďalšie inšpirácie na svadobné obrúčky:


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?