Jak ušetřit na svatbě? Těchto 21 věcí ti nebude chybět

 • 16. pro 2021
 • Dana Račko
 • iStock

Ne, nejsem ten typ, který by si dal za cent provrtat i koleno. Jsem praktická a mnohé svatební drobnosti byly pro mě kýčem nebo zbytečností. Něčím, co na svatbě nemusí být, nikomu nechybí a bez čeho bude vaše ano stejně platné. Jejich přítomnost na svatbě se v jisté době stala moderní, a tak některé nevěsty nabyly dojmu, že tyto věci na svatbu patří. Ptáte se, jak ušetřit na svatbě?

Tohle není návod, jak ušetřit každý cent a dostat svatební rozpočet na minimum. Berte to jako inspiraci a zamyslete se, jestli opravdu vše ze jmenovaného na svatbě potřebujete. Sepište si orientační ceny za jednotlivé položky a rozhodněte se, zda výsledná částka zamíchá karty ve vašem svatebním rozpočtu.

Peníze ušetřené na těchto drobnostech můžete použít například na oblíbenou čokoládovou fontánu s ovocem nebo dopřát hostům kvalitnější alkohol. Nebo si je můžete odložit na svatební cestu…

jak ušetřit na svatbě

1. Dárky pro hosty

Jsou milé, možná potěší, ale řekněme si upřímně, často končí v koši nebo zapomenuté v šuplíku svatebních hostů. Mýdélka, se kterými si jen málokdo umyje ruce, vyzdobené perníky, které nikdo nechce jíst či magnetka s datem svatby na chladničce vaší sestřenice ze třetího kolena. Ne, ani vy byste si ji tam nedali, protože je na ní datum svatby někoho jiného, ne vaše.

dárky pro svatební hosty

2. Bryndáčky

Možná budete argumentovat, že jsou velmi praktické, protože vždyť, co když si bez nich zašpiníte své svatební šaty? Věřte mi, určitě se dokážete najíst i bez infantilních bryndáků se jmény. A pokud ne, nic to, svatba není soutěž o nejsterilnější událost roku.

3. Věšáky

Pokud patříte mezi kreativní nevěsty, které zrecyklují staré věšáky a vyzdobí je na svatební, investice představuje pár drobných. V případě, že opravdu plánujete pořídit dva kusy věšáků pro pár fotografií svatebních detailů, ještě si je promyslete. Svatební šaty vám udrží i docela obyčejný věšák. Hlavní pozornost si budou stejně užívat vašich krásných svatebních šatů.

4. Podvazek

Kupujte, pokud jej chcete použít během focení nebo svatební noci. Tradici „něco modré“ můžete naplnit jiným detailem – prvkem na náušnicích, vyšitým malým modrým srdíčkem na vnitřní straně šatů, modrými květy, mašlí provázanou kolem dříku…

svatební podvazek

5. Poděkování rodičům

Na to nejkrásnější a nejupřímnější děkuji rodičům nepotřebujete předepsaná slova na dřevěném srdíčku. Stačí silné objetí a děkuji rovnou do očí. Ozdobných předmětů mají rodiče a tchýni v obýváku více než dost. Další lapač prachu do sbírky nepotřebují. Své děkuji jim můžete vyjádřit i jinak. Překvapte je společnou večeří, wellness pobytem nebo výletem.

6. Pantofle

Každá správná svatebčanka se těší na tancovačku, a proto myslí na to, že v lodičkách nevydrží protancovat celou noc. Tedy čest výjimkám. Proto si přibalí i obuv na přezutí a nepotřebuje „bačkůrky pro bolavé nožky“. Přestože se na první pohled zdají být komfortní, nejsou až tak bezpečné. Na podlaze se klouzají a určitě nechcete, aby si vaši svatební hosté odnesli ze svatby místo sladké výslužky podvrtnutý kotník.

pantofle pro svatební hosty

7. Kufřík první pomoci

Netvrdím, že je docela zbytečný. Na druhé straně, většina lidí si zvykne do auta nebo kabelky přihodit nějaký ten lék mě migrénu nebo deodorant. Náhradní punčošky jsou samozřejmostí u každé dámy. Dáte-li mu zelenou, fajn, dejte do něj pár základních věcí. Nemusíte hned vykoupit celou drogerii.

8. Sklenice se jmény a datem svatby

Nevím proč, ale tyto sklenice ve mně odjakživa evokovaly pozůstatek socialismu. Nechybí snad v žádné výkladní skříni našich rodičů. Svatební přípitek trval pár vteřin. Upřímně, vůbec si nevzpomínám na sklenice, ve kterých byl.

9. Talíře se jmény a datem svatby

Řadím je do podobné kategorie jako sklenice.

10. Příbory se jmény a datem svatby

Řadím je do stejné kategorie jako talíře.

11. Náramky pro družičky

Ten jsem koupila jen mé hlavní družičce. Myslím, že se patří, aby byla jasně odlišena od ostatních družiček, jelikož na svatbě zaujímá výjimečné místo.

náramky pro družičky

12. Dárky pro družičky

Držím se hesla, že svatba je událostí, na které by měli být v první řadě obdarováni novomanželé. Samotným darem pro hosty je pozvání a náklady s ním spojené. Přece jsem však té mé hlavní družičce něco darovala – moji svatební kytici. Tuto milou tradici začala moje nejlepší přítelkyně, která mi předala tu svou se slovy „ať se do roka vydáš!“ Stalo se. Věřím, že i moje kytice přinese stejné štěstí hlavní družičce.

13. Výzdoba auta

Umělé květiny na kapotě auta byly pro mě vždy vrcholem kýče. Svatební auta jsme symbolicky ozdobili tradičními krepovými stužkami v barvách výzdoby.

14. Svatební SPZ-tka

Těch pár metrů od kostela na místo svatební hostiny jsme zvládli i bez označení „novomanželé“.

15. Pírka

V poslední době několik nevěst upouští od tradice svatebních pírek. Hlavním důvodem nejsou ani tak finance, jako jejich nepraktičnost. Jistě jste už i vy byli na svatbě, kde vás pírka doslova otravovali. Nedrželi jak měli, ztratili jste je, zapomněli na vás a nedostali jste je.

16. Rekvizity na focení

Nejkrásnější a nejvtipnější rekvizitou jsou přece novomanželé! Když je na svatbě dobrá atmosféra a lidé se baví, nepotřebují rekvizity. Dobrý svatební fotograf je aktivně zapojí do focení tak, aby se nenudili.

rekvizity do fotokoutiku

17. Kameraman

Další způsob, jak ušetřit na svatbě je kameraman. Nevěsty často řeší toto dilema. S odstupem času bych neměnila toto rozhodnutí. Rodina a přátelé nás překvapili spoustou amatérských videí, které v nás vyvolaly husí kůži a vzpomínky na náš jedinečný den. Kdysi neměl každý v kapse mobil s kamerou, proto byla role kameramana v té době docela jiná než dnes.

18. Svatební tiskoviny

Vytištěno svatební menu a nápojový lístek na našem svatebním stole nebyl. Hlavní „nalévač“ hostů informoval o nabídce nápojů a co se týče jídla, hosté se nechali rádi překvapit, co chutné si pro ně šéfkuchař připravil.

19. Jmenovky

Hosty jsme usadili za kulaté stoly. Zasedací pořádek je čekal při vstupu do svatební místnosti. Místo u stolu jsme nechali pro jejich volbu.

jmenovky pro svatební hosty

20. Polštářek na obroučky

Jedna dobrá kamarádka mi nabídla, že nám koupí polštářek na obroučky, který se jí zalíbil. Byla jsem jí velmi vděčná, ale upřímně jsem jí řekla, že je pro nás naprosto zbytečný. Nechtěla jsem, aby koupila něco, co vlastně ani nechceme. Decentní stříbrný tác na obroučky v kostele splnil svůj účel.

21. Dětský koutek

Vzpomínám si na časy, kdy jsem byla dítě a šli jsme na svatbu. Tehdy byly v módě balony jako vrchol svatební dekorace. Šantili jsme s nimi, sbírali alespoň jeden z každé barvy a těšili se z nashromážděných úlovků. Na té naší sice balony nebyly, ale děti se vyřádily pár hodin na parketu a pak zalehly do postelí. Omalovánky, háčkovaní medvídci, bublifuky a jiné jim vůbec nechyběly. I to je způsob, jak ušetřit na svatbě.

Autorka článku: Dana Račko

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 31.8.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • v případě, že všichni přítomní (včetně snoubenců, matrikáře, oddávajícího atp.) doloží negativní test, potvrzení o očkováni nebo onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání obřadu, může se svatby konané venku účastnit 2000 osob, uvnitř je pak limit 1000 osob
  • svatební hostinu je možné pořádat v restauraci, pokud se hosté prokáží negativním testem na covid-19 nebo srovnatelným potvrzením.

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?