Jak prodat svatební šaty? Těchto 7 chyb ti brání v prodeji!

 • 16. lis 2021
 • Dana Račko
 • iStock

Tvé svatební šaty splnily svůj účel a je čas se s nimi rozloučit. Nyní v nich zazáří další nevěsta. Tvůj inzerát svítí na internetu už delší dobu a nic. Nikdo se ti neozývá a svatební šaty stále visí ve tvé skříni.

Jistě se sama sebe ptáš, proč? Vždyť jsou přece tak krásné! Možná proto, že děláš při prodeji nějaké chyby, které ti brání se jich nadobro zbavit. Jak prodat svatební šaty?

jak prodat svatební šaty

1. Špatné fotky svatebních šatů

Fotografie je úplně první věc, která potenciální kupující buď zaujme nebo odradí. Častou chybou jsou nekvalitní a rozmazané fotky svatebních šatů v inzerátu. Důležitá je také kulisa fotky. Nefoť se doma u sporáku nebo vedle sušáku na prádlo. I takové detaily rozhodují o celkovém dojmu z šatů.

Pokud je to možné, nefoť se v nich proti světlu, zvol lákavé prostředí, například zahradu nebo naopak, zvol neutrální prostředí jako je stěna. Ideální je použít do inzerátu fotky od svatebního fotografa. Další chybou je nedostatečný počet fotek bez detailů šatů. Nafoť také detaily krajky a zdobení. Úspěšný prodejní inzerát se neobejde bez fotek šatů ze všech stran. Fotka zepředu nestačí. Jejich budoucí majitelka musí během pár vteřin vidět, jak šaty vypadají ve skutečnosti.

2. Chybí kontaktní údaje

Jednou z nejčastějších chyb je, že prodávající neuvede do inzerátu všechny kontaktní údaje. Často chybí telefonní číslo. Třeba si uvědomit, že když nevěsta hledá svatební šaty, chce se k nim dostat co nejrychleji. Přes telefon si může rychle ověřit doplňující informace.

Uvést pouze svůj email nebo spoléhat jen na zprávu, kterou je možné prodávající kontaktovat je chybou. Spousta prodávajících může odradit právě chybějící telefonní číslo. Nechce se jim psát zprávy nebo email, případně čekat, až jim prodávající odepíše.

prodej svatebních šatů

3. Vysoká cena

Zejména u exkluzivních nebo na míru šitých modelů od návrhářů mají někdy prodávající dojem, že šaty jsou hodny původní ceny. Při prodeji svatebních šatů je však třeba si uvědomit, že základní myšlenkou koupě z takzvané druhé ruky je nižší cena.

Proto není vhodné prodávat šaty za jejich původní cenu, přestože jsou nepoškozené a originální. Při prodeji svatebních šatů nemůžeš očekávat 100% návratnost nákladů. Potřebuješ je prodat tak, aby byla ovce celá i vlk sytý. Velkou chybou je nenapsat cenu šatů, ale napsat například, „info o ceně ve zprávě“ a podobně. Tímto zbytečně obírátš o čas sebe i kupující.

4. Nedostatek informací o šatech

Do inzerátu nestačí uvést konfekční velikost, obzvláště u svatebních šatů šitých na míru. Je třeba napsat všechny rozměry šatů, ačkoli je to pracnější. To znamená délku šatů, šířku přes prsa a pas, délku rukávů a vlečky, pokud jejich šaty mají. Pokud mají šaty například zapínání kolem krku, je dobré uvést také údaj o obvodu krku.

bazar svatební šaty

5. Prodáváš jen na jednom místě

Chceš-li oslovit co nejvíce potenciálních zájemkyň, je dobré pověsit šaty všude, kam se dá. To znamená na weby, které nabízejí možnost prodeje z druhé ruky, bazar na svatebních portálech, do skupin na sociálních sítích a pod. Některé svatební salony a secondhandy vykupují svatební šaty. Zkus se informovat u provozů ve tvém okolí, zda nabízejí tuto možnost.

6. Šaty nebyly v čistírně

Základním úkonem před prodejem svatebních šatů musí být jejich očištění. Aby si předešla jejich zničení, nezkoušej je raději čistit doma. „Čím déle budete čištění odkládat, tím více se skvrny do látky „zažerou“ a pak se jich zbavuje už velmi těžko. Každý materiál si žádá své, proto si nezapomeňte schovat informace o údržbě, které vám dali v obchodě.

U šatů šitých na míru vám vaše švadlena určitě tyto informace ráda prozradí, nezapomeňte se jí na to ale zeptat. Stejně jako většinu společenských šatů ani ty svatební nelze prát v pračce. Nesmějí se bělit ani chemicky čistit. Obvykle se pro svatební šaty doporučuje suché čištění nebo profesionální čištění zamokra. Každá látka má své charakteristické vlastnosti, na jejichž základě různě reaguje na teplotu vody i na chemikálie.”, radí odborníci z Cleany.sk.

svatební šaty v čistírně

7. Nenabízíš možnost šaty vrátit

Koupila bys kočku v pytli? Asi ne. Pokud příští nevěstě tvé svatební šaty nesednou nebo se jí prostě nebudou živě líbit, měla bys jí umožnit je vrátit. Svatební šaty jsou totiž specifickým druhem zboží, jsou víc než kusem oblečení. Spojují se s výjimečným okamžikem života a proto je třeba k nim přistoupit při prodeji jinak, než když prodáváš boty.

Autorka článku: Dana Račko

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?