Jak vybírat hudbu na svadbu?

 • 4. úno 2016

Hudba je jedním z hlavních prvků, které se podílejí na utváření charakteru svatby, je prostě jejím základem. Výběru hudby bychom měli věnovat velkou pozornost, protože navozuje tu správnou atmosféru. Dokáže z každého okamžiku svatebního dne vyčarovat nezapomenutelnou chvilku, která se vám pro radost bude vynořovat v nejkrásnějších vzpomínkách, jež jste strávili s vašimi známými, přáteli, rodinou a samozřejmě partnerem. Hudba ovlivňuje náladu, vnese a navodí ty správné pocity a emoce, potěší smysly. Hudba o vás řekne mnohé… A to i vašim hostům na svatbě. Ruku na srdce, dokážete si představit svatbu bez hudby? Nebude v danou chvíli těšit i vás, až budete tancovat na své oblíbené písničky a jen s partnerem při nich uslyšíte i to, co ostatní slyšet nemohou?

Hudba při svatebním obřadu by měla korespondovat s vaším vkusem, ale neměli byste odmítat i rady jiných. Je nutné přihlédnout i k některým skutečnostem, které musíte při výběru skladeb zohlednit, jako je místo svatby, věk hostů, styl svatebního obřadu a hostiny. Na následujících řádkách se vám to pokusíme alespoň částečně přiblížit.

Každé místo jinak zní

Hudba na úřadě

Při necírkevní svatbě může v obřadní síni městského či obecního úřadu zaznít reprodukovaná, ale i živá hudba. Mnohé páry se spoléhají, když se rozhodnou pro občanský sňatek, na nabídku úřadu. Nezapomeňte si ale dopředu ověřit, co jejich hudební archiv obsahuje, abyste se vyvarovali nepříjemnému překvapení.

Většina lidí už dnes počítá s vlastní hudbou, proto je nutné předem zjistit, zda a jakou má k dispozici úřad aparaturu. Dobře učiníte, pokud si dopředu připravíte seznam skladeb a poslechnete si je přímo v obřadní síni ještě před samotným obřadem. Zjistíte, jak budou skladby v síni znít a zda se do prostoru hodí. Bavíme-li se o živé hudbě, doporučujeme, abyste se rozhodli pro samotné sólisty nebo pro komorní koncertní skupiny s ohledem na akustiku a velikost svatebních síní.

Hudba v kostelech nebo při obradu venku

Při obřadu v kostele máte na výběr z několika možností. Tradiční svatební obřad doprovází varhany. Pokud se pro zvuky tohoto majestátního hudebního nástroje rozhodnete, nezapomeňte se předem domluvit s varhaníkem, abyste předešli případným nedorozuměním.

Svatební obřad mohou kromě varhan doprovázet i jiná hudební tělesa: smyčcové kvarteto, zpěvácký sbor, sólisté či komorní orchestr, kterým se prostory chrámu nebrání co do velikosti. I do kostela si můžete po dohodě donést aparaturu a pouštět si vlastní hudbu. Hudba by ale měla ladit s prostorem – jemný, sladký zvuk houslí nebo průzračnost zvuku flétny se umí postarat o vytvoření čarokrásných okamžiků a obřad příjemně zpestří.

Nemusíte si dělat hlavu ani z toho, že nemáte vyhraněný vkus – klasická hudba vesměs neurazí nikoho z přítomných. Proberte ale předem s církevním představitelem omezení a pravidla, která s obřadem v kostele souvisí, abyste neudělali chybu a vyhnuli se případným konfliktům.

Pokud je součástí obřadu i mše, měla by být hudba vznešená a důstojná a měla by ladit s liturgií, neboť náboženské písně nevyjadřují pouze vážnost, ale též slavnostnost. A svatbu nepochybně za jeden z nejslavnostnějších okamžiků v životě lidí považujeme.

Časové plánování

Berete-li se v kostele, je důležité se seznámit s celým průběhem svatebního obřadu, aby byly jednotlivé hudební vložky načasované pro konkrétní okamžik, jako je chvíle, kdy budete kráčet k oltáři, okamžik manželského slibu apod. Musíte myslet na akustiku a celý interiér kostela, například na délku uličky, kterou půjdete, abyste zvolili vhodnou délku skladby. Pokud je ulička dlouhá, nebojte se využít skladby dvě – dejte si ale pozor, aby se doplňovaly a aby jedna vkusně přecházela ve druhou. Za doporučenou klasiku považujeme Mendelssohnův svatební pochod, ale pochopitelně výběr je čistě na vás. Snad jenom ještě radu těm, kdo uzavírají sňatek na úřadu – ani vy nezapomeňte přizpůsobit délku skladeb těmto prostorům.

Muzika na svatební oslavě

Možná si ještě vzpomenete na videoklip skupiny Maroon 5, která při natáčení videa k písni Sugar vtrhla během jednoho dne na několik svatebních hostin v Los Angeles a rozpoutala tam pořádnou zábavu. Kdo by nechtěl mít svou oblíbenou kapelu na svatbě? Je to sice krásná představa, ale musíme vzít v úvahu zdejší možnosti a podívat se na věc realisticky.

Pokud nebudete přezírat schopnosti lokálních hudebníků nebo DJů, může vás mile překvapit svatební zábava za velice slušný peníz. Svatební hostina musí být o zábavě a to dělá vrásky nejednomu páru – jak to udělat, aby se všichni hosté dobře bavili a dlouho na svatbu vzpomínali v dobrém?

Hudební styl podle věku

V prvé řadě si odpovězte na otázku, jaké bude věkové složení vašich hostů. Je to důležitý faktor, protože pokud zvete na svatbu jen několik příbuzných a většinu hostů budou tvořit vaši vrstevníci, postačí vám rozhodně DJ. Pokud ale budou na svatbě ve velkém množství i starší generace, bude vhodnější volbou kapela. Rozmýšlejte, jestli chcete připravit zábavu v klidnějších rytmech, nebo bláznivě roztančit naprosto každého, uspořádat karaoke a hada v čele s tančící nevěstou. DJ vám zase naopak může připravit perfektní směs písní, kterou vám uzpůsobí podle přání a která bude vyhovovat širokému spektru hostů, od dětí až po důchodce. Za nejlepší proto považujeme zlatou střední cestu – do půlnoci může hrát živá kapela, od půlnoci DJ.

První tanec novomanželů

Tanec je písní těla a skrytou řečí duše, pohyby nikdy nelžou. Je to barometr, jenž odráží vnitřní svět člověka všem, kteří ho dovedou přečíst. Hudba je neodmyslitelnou součástí tance novomanželů. Doporučujeme vám zvolit si valčík, protože ten zvládnou i ti tanečně méně schopní – a představte si, jak zní nádherně Straussův Na krásném modrém Dunaji. Pokud si troufnete na rychlejší tempo a máte rádi folklorní písně, klidně si zvolte polku – pak ale nezapomeňte zohlednit svatební šaty, co máte na sobě, abyste neskončili na zemi nebo zamotaní jeden do druhého. Tanec novomanželů by měl předurčovat i rytmus následujícího tance.

Muzika jako kulisa

Kdy nemůže hudba rozhodně chybět? Měla by hrát při příchodu novomanželů do sálu, při příchodu hostů, při zametání střepů z rozbitého talíře, při přenášení nevěsty přes práh, při přípitku, po dobu oběda… K těmto okamžikům ale volte spíše tichou hudbu jako kulisu. Pokud chcete dodržovat některé jiné tradiční svatební zvyky, na vesnických svatbách například nasazování čepce (začepení), pak volte hudbu i s ohledem na tyto chvíle. Hudba by měla doprovázet celou svatbu, pouze s malými přestávkami. A pamatujte – vždycky je lepší poslouchat alespoň tichou hudební kulisu než mrtvé ticho.

Na prvním místě zábava

Všichni snoubenci mají vlastní představu o svatbě i o hudbě, která na ní zazní. DJ by se s vámi měl před svatbou rozhodně setkat, a to i kdyby nechtěl. Podle vašich přání by měl být schopen s vámi připravit výběr skladeb a jejich kombinaci. Vaše hosty nakonec nebude zajímat, jak máte vyzdobený stůl, jestli jsou ve váze růže nebo karafiáty, do jakých sklenic si nalévají nápoje apod., ale bude pro ně podstatná zábava na tanečním parketu. Ta jim zůstane v paměti po dlouhou dobu. Pokud se bavit nebudou, nezapomenou vám to také dlouho. Ani ty nejmenší perfektně promyšlené detaily, ani výborné jídlo neodčiní špatnou kapelu a DJe. Do výběru hudby se prostě vyplatí investovat čas – a i peníze. Nešetřete s nimi. Raději omezte pompézní svatební výzdobu a uvidíte, že to bude stát za to.

Tak tedy DJ, nebo kapela?

Na následujících řádcích si zhodnotíme klady a zápory, které hrají rozhodující roli při výběru DJ, nebo kapely.

Cena

Při plánování budou určitě důležitým faktorem výběru peníze. Živá kapela bude pochopitelně dražší, DJ může být až třikrát levnější. Není to ale zárukou, že bude dostatečně schopný, aby se postaral o nezapomenutelnou zábavu. Máme přece přísloví: Za málo peněz, málo muziky. A tím se dostáváme k dalšímu faktoru, a tím je…

Kvalita

Sehnat kvalitního DJe a kapelu nemusí být vůbec jednoduché. V prvé řadě se zkuste poptat známých a přátel, kteří se v nedávné době brali a řešili výběr na vlastní svatbu. Můžete také využít své i jejich zkušenosti z různých jiných akcí, jako jsou například plesy. Zeptejte se jich, jak hodnotí zábavu, jak byli spokojeni s výběrem skladeb, jak se s DJem nebo kapelou jednalo. Reference můžete najít i na internetu, ale lepší je vždy osobní zkušenost, protože to, co lidé napíší na internet, nemusí odpovídat realitě. Až si vytipujete tak tři DJe nebo kapely a půjdete s nimi jednat, nezapomeňte se jich zeptat na tyto důležité věci:

 • Jestli již měli zkušenost s hraním na svatbách (je totiž rozdíl, pokud někdo hraje pouze na diskotékách a pokud hraje i na rodinných akcích, jako jsou svatby, maturitní oslavy, promoce nebo životní jubilea).
 • Na kolika svatbách už hráli.
 • Jaký by navrhovali hudební program, včetně skladeb určených pro příchod ženicha a nevěsta, pro přípitek apod.
 • Jestli moderují a komunikují s hosty po dobu tance.
 • Jak se zachovají v případě, že hosté nebudou chtít při hudbě tančit nebo je hudba bude viditelně nudit.
 • Co se stane, když někdo z kapely nebo DJ před svatbou onemocní. Jsou schopni sehnat urychleně adekvátní náhradu?
 • Co budou dělat, pokud se jim porouchá aparatura a technika.
 • Jak dlouhé dělají přestávky a proč.
 • Jestli mají nějaké časové limity, dokdy jsou ochotni na oslově zůstat a starat se o hudební program.

Závěrem ještě malé upozornění: vyhněte se nováčkům, vsaďte na jistotu.

Zabezpečení hudebníků a odměna

S vybraným DJem nebo hudebníky proberte i otázku vhodného oblečení, za samozřejmost se pokládá minimálně slušná košile a kalhoty. U kapely záleží na stylu, který hraje – pokud to budou folklorní písně, budou stylově působit i kroje – pokud je mají. Dále je třeba pomýšlet na zabezpečení přiměřeného prostoru pro aparaturu, pohoštění nebo kompletního svatebního menu (záleží pochopitelně na tom, jak dlouho budou na svatební oslavě hrát). Na odměně se domluvte předem a sepište smlouvu, která bude obsahovat jméno DJe nebo kapely, počet hudebníků, datum, místo, pracovní dobu a domluvenou výši odměny. Mějte na paměti, že služby je třeba objednávat v dostatečném časovém předstihu, protože kapely i DJové jsou omezeni volnými termíny a pracovními aktivitami.

Jak se pozná dobrý DJ?

Dobrý DJ nebo kapela jsou po dobu svatební oslavy zároveň i moderátory. Vyzývají k tanci a svou komunikací a vystupováním by měli dokázat zabavit širokou škálu vašich hostů od dětí až po důchodce. Budou si všímat toho, které písně a skladby lidi baví, a to využijí pro další zábavu. Když začnou hosté odcházet z parketu, protože je hudba nezaujala, změní žánr nebo skladbu, aby je nalákali zpátky.

DJ musí mít charisma

Měl by to být otevřený člověk, na němž na první pohled poznáte, jestli má skutečně zájem udělat vše pro to, aby se hosté na svatbě bavili, a nechce pouze sedět za mixážním pultem, čekat znuděně na konec svatby a na odměnu. DJové i kapely by měli být schopni hrát na přání hostů, proto je třeba, aby měli rozsáhlou sbírku hudebních titulů, aby nebyli zaskočeni požadavkem na nějakou píseň. Ke konci zábavy, až budou hosté již unavení, by měli mít velkou zásobu pomalejších písní. Ale v repertoáru by měli mít i hudbu pro veselé nebo skupinové tance, jako jsou ptáček, letkis nebo kankán. Dobrý DJ a kapela nepřeruší blok tanců v nejlepším, ale pokračují, dokud není na hostech vidět, že se vytancovali a potřebují si odpočinout.

Hudební styl a žánr

Hudební skupiny obvykle pokrývají široké spektrum žánrů – od klasiky přes oldies pop, rock, lidové písně až po nehynoucí svatební evergreeny. DJ vám zase může namixovat oblíbené písně a skladby a mívá volnější ruku při zabavování hostů. Hudebníky každopádně seznamte se svým vkusem, oblíbenými skladbami, interprety, žánrem, ale rovněž si nechte od nich poradit na základě jejich zkušeností se svatebními oslavami. Poslechněte si jejich demonahrávky a projděte seznam plánovaných skladeb. Je vhodné, aby se střídaly styly a rytmy, protože jenom tak si přijdou na své různé věkové kategorie.

Svatební klasika Klasické svatby využívají většinou největší hity ze všech žánrů. Můžete na nich slyšet lidové písně, pop, rock, diskotékovou hudbu sedmdesátých, osmdesátých i devadesátých let, latinu, rock´n´roll, největší hity českých a slovenských interpretů apod.

Netradiční hudba Pokud vás už unavuje tancovat na veselé písničky Maxim Turbulence či Heleny Vondráčkové, upřednostňujete klubovou hudbu a hledáte něco originálního, milujete skupiny jako Jamiroquai, Polemic či něco podobného, můžete se pokusit připravit i netradiční svatební tancovačku. Zvažte ale dobře všechny okolnosti.

Profesionálové
2
Duo DP
Hudební kapely
Jsme dvojice ostřílených muzikantů a rádi obohatíme Váš svatební den o živou hudební produkci k poslechu i tanci.
Celá ČR
7
Harfistka Simona Voř...
Hudební kapely
Živá hudba, která navodí jedinečnou atmosféru při příležitosti svatebního obřadu nebo hostiny . ♥ Velký výběr nástrojů ♥ Skladby na přání
Celá ČR

Milostné písně – slovenské a zahraniční hity

Na závěr jsme pro vás připravili seznam některých písní, který vás může inspirovat při výběru hudby pro tanec novomanželů.

 1. Bryan Adams – Everything I Do
 2. Whitney Houston – I Will Always Love You
 3. Mariah Carey – Hero
 4. Elton John – Can You Feel The Love Tonight
 5. Lifehouse – You and Me
 6. Ricky Martin – Private Emotion
 7. Enrique Igelsias – Hero
 8. Aerosmith – I Don't Wanna Miss a Thing
 9. Shania Twain – From This Moment On
 10. Ronan Keating – When You Say Nothing at All
 11. Berlin – Take My Breath Away
 12. Bill Medley, Jennifer Warnes – I've Had The Time Of My Life
 13. The Righteous Brothers – Oh, My Love
 14. Zucchero – Diamante
 15. Michael Jackson – I Just Can't Stop Loving You
 16. píseň z Verdiho opery Rigoletto – La donna è mobile
 17. Johann Strauss – The Beautiful Blue Danube
 18. Vašo Patejdl – Ak nie si moja
 19. AYA – Modré z neba
 20. Václav Neckář – Stín katedrál

A co vy? Máte nějakou „svoji“ píseň? Která skladba je vaše nejoblíbenější? Napište nám své hudební inspirace.


Autor článku: Kristína Cimeráková, Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?