Handmade skládání ubrousků 4-krát jinak

 • 28. led 2024
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Výzdoba svatebního stolu sestává z mnoha částí, komponent či ozdob. Základem stolování je však servis a s ním ruku v ruce kráčí i využívání ubrousků. Dnes si ukážeme handmade skládání ubrousků 4-krát jinak.

Výběr materiálů, barev, složení a množství závisí na vašem vkusu a ladění výzdoby. Co kdyby ubrousky tvořily její součást a doplňovaly výzdobu stolů speciálním skládáním? Možností je přece mnoho a poskládat ubrousek dokáže opravdu každý. Tato drobnost však vaši výzdobu může dotáhnout do absolutní dokonalosti. Dnes si společně ukážeme, jak na to, a projdeme si čtyři různé postupy handmade skládání ubrousků různé náročnosti na výrobu.

Handmade skládání ubrousků

Vodní lilie

Mezi velmi oblíbené a časově nepříliš náročné skládání ubrousků patří vodní lilie. Je možné ji pěkně barevně kombinovat a položit pod ni další ubrousek v zelené barvě, který doplní listy květiny. Budeme tedy potřebovat ubrousek čtvercového tvaru a případně další na již zmíněné doplnění lístků. Samozřejmě, do takto poskládaných ubrousků můžeme následně vložit různé typy jmenovek a využít tak tento prvek i na další dekorování.

Ubrousek si rozevřeme a rohy začneme zahýbat směrem do středu. Každou hranu několikrát pevně přejdeme, abychom se ujistili, že skládání drží svůj tvar. Tento postup na přední straně zopakujeme 3x, tedy všechny rohy třikrát ohýbáme vždy do středu. Ohýbání pojistíme pevným přejetím prstů, resp. vrchní stranou nehtu po nově vzniklých hranách.

Následně ubrousek přetočíme na opačnou stranu a hrany opětovně zahneme dovnitř. Stejně jako u předchozích skládání, upevníme hrany silným přitlačením.

Nastal čas na vytváření lístků vodní lilie. Jednotlivé rohy ubrousku v uložení z posledního skládání začneme zespodu ohrnovat vzhůru tak, aby střed zůstal na svém místě. Vytvoříme tak kalíšek, v jehož středu bude stát malý lístek. Takto ohneme všechny čtyři rohy ubrousku.

Následně začneme ohrnovat další vrstvu lístků. Jde o kousky zahnutého ubrousku nacházející se vzadu mezi již vytvořenými lístky květu.

Po vyhnutí všech čtyř lístků druhé vrstvy nás čeká poslední, nacházející se pod prvními kalíšky, které jsme vytvořili.

Takto vytvořenou květinu můžeme následně dotvořit podle vlastní fantazie. Buď ji necháme samostatně stát, vložíme ji na připravené talíře, přidáme do ní jmenovku nebo ji podložíme dalším ubrouskem, který doplní již zmíněné listy rostliny.

Obal na příbor

Kromě talířů bývá na svatebním stole připraven příbor. Pokud chcete jeho uložení trošku ozvláštnit a doplnit jím dekoraci stolu, přinášíme vám efektní a jednoduché handmade skládání ubrousků, které vám k tomu napomůže.

Budete k tomu potřebovat ubrousky čtvercových tvarů. Velmi efektní je použití ubrousku, který má z každé strany jinou barvu, ale eleganci neubere ani jednobarevné provedení. Ubrousek si rozprostřeme, v našem případě vzhůru bílou částí a následně ji přehneme na polovinu z boku na bok.

Takto připravený ubrousek opětovně přehneme, tentokrát směrem zespodu nahoru.

Následně začneme se skládáním ubrousku do požadovaného tvaru. Horní pravý roh přehneme po dolní levý a zafixujeme několika tahy po hraně.

Druhým krokem je zahnutí další vrstvy ubrousku také z pravého horního rohu směrem do levého dolního, ale v tomto případě však hranu uděláme o centimetr, centimetr a půl dříve než v předchozím případě, a novou vrstvu zasuneme pod předešlou. Stejně zahneme ubrousek i potřetí, opět s posunem o jeden, případně jeden a půl centimetru.

Takto poskládaný ubrousek přetočíme na opačnou stranu a jeho levou stranu přehneme dozadu přibližně ve čtyřech centimetrech. Hrany opět zafixujeme několika přejetím po hraně.

Stejně přehneme i levou stranu ubrousku, přičemž tato strana musí překrýt již prohnutou pravou stranu. Opakovaně zafixujeme a přetočíme zpět.

Vznikla nám efektní kapsa na příbory, kterou naplníme a naaranžujeme libovolně na stůl.

Stojatý ubrousek vhodný na naplnění květy či ozdobu skleničky

Mezi další oblíbené a efektní skládání ubrousků patří stojaté ubrousky připomínající nádoby. Jde o jednodušší skládání ubrousků, které můžete využít k doplnění výzdoby stolu.

Do takto poskládaných ubrousků můžete naaranžovat například živé či papírové květiny nebo do nich vložit přípitek. Na jejich poskládání budete opět potřebovat ubrousek čtvercového tvaru. Ubrousek si otevřeme barevnou částí vzhůru a následně přeložíme do kříže na polovinu.

Takto připravený ubrousek přeložíme směrem nahoru v polovině velikosti vzniklého trojúhelníku.

Ubrousek si otočíme hlavou dolů a zahneme jeho rohy tak, aby překrývaly vzniklý trojúhelník a zkrátily mu i jeho vrchní část.

Postup opakujeme i na opačnou stranu a zbývající roh zahneme dovnitř na opačné straně.

Takto poskládaný ubrousek následně postavíme a uděláme v něm kulatý otvor. Postavenou špičku ubrousku můžeme nechat stát nebo ji ještě můžeme navíc přehnout do vnější strany, čímž získáme válečkovitý tvar. My jsme se rozhodli pro stojatou špičku.

Do takto poskládaného ubrousku jsme naaranžovali skleničku určenou na přípitek. Jak dodekorujete vzniklý ubrousek vy, je už jen a jen na vaší fantazii.

Pánský motýlek aneb skládání pro méně zručné nevěsty

V případě, že chcete něco na svatbu vyrobit tak či tak, ale vaše schopnosti vám to úplně nedovolují, je zde možnost vytvoření zcela jednoduchého skládání ubrousků. Na internetu se to návody jen hemží. Stačí zadat správné heslo a určitě najdete pro vás to pravé.

My jsme se v tomto případě rozhodli pro skládání ubrousku na způsob pánského motýlka. Budeme potřebovat ubrousek čtvercového tvaru, který si po otevření přehneme po výšce na polovinu a zase na polovinu. Vznikne nám tak obdélník.

Přidáme další ubrousek čtvercového tvaru, který může být menších rozměrů a jiné barvy. Ten si po rozevření zahneme po délce třikrát, dokud nedosáhneme tvaru užšího pásku. Všechny záhyby je nutné dobře zafixovat přejetím po nově vzniklé hraně.

Boky prvního ubrousku přehneme směrem do středu tak, aby se jednotlivé strany překrývaly.

Doprostřed vložíme druhý ubrousek a převážeme ho tak, aby nám vznikl tvar pánského motýlku.

Po otočení ubrousky na opačnou stranu je nutné jeho tvar ještě doladit a jednotlivé části nařasit a vyrovnat.

Po dokončení skládání lze motýlek dále dekorovat. My jsme se rozhodli položit ho na další ubrousek.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?