13 tipů k dokonalým svatebním fotografiím

 • 25. čvn 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Váš svatební den uteče jako voda, šaty vrátíte do půjčovny nebo prodáte, účes si rozpustíte, make-up umyjete, koláče se snědí a jediné, co po vašem velkém dni zůstane hmatatelné (kromě vaší lásky samozřejmě), jsou fotografie.

Měla byste tedy udělat vše proto, aby byly skutečně dokonalé, a vy jste se jimi mohla pochlubit i svým vnoučatům. Přinášíme vám 13 tipů, jak toho docílit.

1. Důkladně se připravte

Alespoň rok před datem vaší svatby oslovte své blízké, přátele a rodinu a poptejte se na jejich zkušenosti s fotografy a nechte si doporučit ty, jež považují za dobré profesionály. U každého fotografa si prohlédněte jeho portfolio, abyste získala přehled o stylu a kvalitě jeho práce.

Je důležité si uvědomit, že portfolio fotografa je jeho výkladní skříní, proto se v případě, že vás některá práce osloví, poptejte na možnost nahlížení do svatebních alb, které nafotil.

Profesionálové
2
Lukáš Komárek - Svat...
Fotograf na svatbu
Bude mi ctí zachytit Váš svatební příběh. 🖤
Mladá Boleslav
0
Tomáš Ježek - svateb...
Fotograf na svatbu
Dokonalé zachycení okamžiků z Vašeho životního dne. Moje fotky jsou tu pro Vás.
Praha - východ

2. Myslete kriticky

Při kontrole fotografií zvažte klíčové momenty, které chcete mít na vlastní svatbě zachyceny. Udělal daný fotograf záběry, které určitě chcete mít i vy? Zaměřte se na kompozici fotografií a lidi na nich. Určitě si všimněte, zda záběry nejsou příliš strojené a osoby na nich vypadají uvolněně.

3. Sjednejte si schůzku

Po prvotním užším výběru fotografů, ujištění, že jejich cena vám vyhovuje a že mají volný váš svatební termín, si domluvte jednotlivé schůzky. S fotografem byste se měla cítit dobře, měl by vám být sympatický, protože na vaší svatbě bude při každém vašem kroku a stejně bude komunikovat se všemi vašimi hosty.

4. Porovnejte si nabídky

Zjistěte, co všechno máte zahrnuto v nabízené ceně a jaké jsou další poplatky za doplňkové služby. Většinou balíky focení obsahují focení od přípravy nevěsty až po převlečení do popůlnočních šatů. Obvykle toto rozpětí svatebnímu páru dokonale stačí, avšak určitě se informujte o možnostech focení přesčas. Následně porovnejte nabídky fotografů z vašeho užšího výběru.

5. Zjistěte informace o průběhu focení

Některé společnosti mají k dispozici několik fotografů, a proto je dobré říci si přesně, o kterou osobu ve váš velký den půjde. Stejně je často v nabídce kombinace dvou fotografů, kdy jeden fotí „aranžované“ fotografie a druhý zachycuje takzvané momentky. V tomto případě budete mít možnost dvou různých pohledů na vaši svatbu.

6. Zkontrolujte reference

Dnes najdete na internetu opravdu všechno a on-line recenze by určitě měly být součástí vašeho rozhodovacího procesu. Na stránce www.mojesvatba.cz najdete množství referencí na naše profesionály od registrovaných nevěst, kde si rovnou v jejich svatebních albech můžete prohlédnout i jejich práci. Klidně oslovte nevěsty, které využily služby vámi vybraného fotografa, a poptejte se na detaily.

7. Uzavřete smlouvu

Věřte nám. Pokud jde o skutečné profesionály, je dobré uzavřít společně smlouvu, případně jinou písemnou dohodu, kde si dohodnete jednotlivé podmínky. Je to určitě dobré jak pro vás, tak i pro poskytovatele služeb. Nikdy nevíte, co se může stát nebo změnit. Stanovte si podmínky spolupráce, datum, časy focení, výstupní služby a produkty, které dostanete.

8. Udělejte si rande focení

Rande focení svatební páry často využívají na svatební oznámení nebo save the date kartičky, ale zároveň slouží k odbourání stresu a studu před svatebním focením. S vaším fotografem se blíže poznáte a dostanete se do komfortnější atmosféry, když už za sebou budete mít jedno společné focení. Zároveň si můžete zkusit nafotit snímky, které byste chtěla udělat i v den svatby, a následně se dohodnout, co byste chtěla změnit.

9. Připravte si (rozumný) seznam záběrů

Před svým svatebním dnem si připravte seznam fotografií, které byste rozhodně chtěla ze svého velkého dne mít. Držte se pár fotografií, které vás nejvíce oslovily, a v případě potřeby zajistěte další osobu, která vám bude během focení asistovat. Rozhodněte o tom, které fotografie chcete mít barevné a které v černobílé verzi.

V případě, že chcete mít speciální fotografie s některými členy rodiny (například s babičkou, pro kterou chcete na Vánoce připravit speciální dárek s fotografiemi), připravte fotografovi připomínku, případně mu přiložte i fotografii dané osoby. Nezapomeňte na rekvizity.

10. Myslete reálné

Ve váš svatební den bude vše trvat déle, než si představujete, a určitě se stane něco, s čím jste nepočítala. Připravte si tedy volnější harmonogram svatebního dne, který vám umožní i chvíli zpoždění, aby se vám nenarušil plán focení.

11. Naplánujte vaše „first look“ fotografie

Pokud nechcete odcházet ze svatební hostiny nebo nechat hosty někde čekat, naplánujte si focení před obřadem. V tomto případě vás tedy ženich uvidí dříve, než budete přicházet k obřadu. Nechte si tedy nafotit dojemné fotografie prvního pohledu jeden na druhého. Pokud uctíváte tradice vidění se až během obřadu, zvažte možnosti focení portrétů v jiný než svatební den. V tomto případě se se zeptejte svého fotografa na podmínky podobného focení.

12. Myslete na svůj vzhled

Přestože ve svůj svatební den budete určitě alespoň trošku nervózní a budete mít na mysli množství věcí, které musí vyjít, nezapomínejte na sebe a na to, jak vypadáte. Stále držte vzpřímenou hlavu, na všechny se usmívejte a se svým nastávajícím si vyměňujte zamilované pohledy.

13. Užívejte si svatební den

Nenechte si zkazit náladu tím, že některé plánované záběry nelze uskutečnit pro neplánované změny. Nechte na vašem fotografovi, aby vás nafotil tak, jako on (nebo ona!) Uzná za vhodné. Nezapomínejte, že jste si ho najala zejména pro jeho šikovnost, a tudíž mu plně důvěřujte. Nedívejte se stále do objektivu, nechte vašeho fotografa nafotit vás i při výměně něžností, či slzách při objetí s vaší mámou, k zachycení těch nejkrásnějších momentů je tu přece on.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 1.1.2021:

  • na svatbě může být maximálně 15 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • svatební hostinu není možné pořádat v restauraci
  • pro snoubence v průběhu sňatečného obřadu platí výjimka z povinnosti mít roušku

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Přečtěte si diskusi o tom, jak nová opatření vnímají nevěsty

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?