Máte už vybrané dárky pro vaše družičky a svědky?

 • 7. lis 2016
 • Natália Kúšiková
 • isifa / Shutterstock

Svatba je nejdůležitějším dnem v životě nevěsty a ženicha. Se svatebními přípravami však často potřebují pomoci. A přesně na to jsou tu družička a družba, či dokonce svědci. Jak je odlišit od jiných svatebních hostů a dát jim najevo, že jejich přítomnost je pro vás ve svatební den opravdu důležitá?

Dary pro svatební hosty se staly milým zvykem, bez kterého se dnes obejde jen málokterá svatba. Je to způsob, jak hostům poděkovat za jejich účast na svatbě a na svatební hostině. Dar pro hosta od nevěsty a ženicha znamená zejména malou památku na společně strávený svatební den.

Dary pro hosty jsou sice v kurzu, ale nejsou podmínkou. Za dar se totiž považuje i svatební pírko či svatební výslužka v podobě zákusků a pálenky nebo svatebního vína. Tím se ušetří nejen peníze, ale je i méně starosti. Mějte na paměti, že lidé mají rádi drobné milé dárky, a dárková krabička či kapsa je navíc i krásnou dekorací na každém místě u svatebního stolu.

Pokud jste se rozhodli pro dárky pro hosty, pamatujte, že hosty určitě potěší jednoduché maličkosti. V žádném případě by vás takové dary neměly stát majlant, na svatbě jsou jistě mnohé jiné položky, které si zaslouží větší investici. Svatební trh přitom nabízí nekonečné množství možností a nápadů na dary pro hosty.

U většiny svateb patří zvláštní poděkování rodičům nevěsty a ženicha, ale ze zahraničí k nám dorazil zvyk věnovat speciální poděkování i družičkám a svědkům. Přece jen, měli na svatbě zodpovědnější roli než ostatní hosté.

„Budeš moje družička?“

Družičkami se mohly stát v minulosti jen svobodné dívky, ale v mnoha krajích se od tohoto zvyku dávno upustilo. Je však dobré předem zjistit, jaký názor má na to váš oddávající, abyste na poslední chvíli nemuseli měnit vdanou družičku za některou svobodnou.

Hlavní družička je pro nevěstu totéž jako družba pro ženicha. Je pravou rukou nevěsty, je s ní po celý svatební den, provází ji přípravami na svatbu, pomáhá jí s oblékáním do šatů, při začepení, připíná hostům pírka. V minulosti také zastávala dokonce roli starosvatky a byla „moderátorkou“ celé svatby.

Vybrali jste si již osoby, které se stanou vašimi družičkami? Přemýšlíte, jak je požádat, aby se zhostily tohto výjimečného úkolu?

Můžete například koupit pěkný parfém a navrch nebo dovnitř krabičky napsat tuto důležitou otázku. Nebo vyberte nenápadný řetízek či náramek.

Můžete nakoupit i více věcí a uložit je do ozdobné krabičky či kufříku spolu s lístečkem: „Nemůžu říct své ANO bez Tebe.“, či s jiným originálním textem, který vás napadne. V krabičkách může být cokoliv, od vašich společných fotografií, přes čokolády a bižuterii, až po bonbóny. Ať je to jakákoli drobnost, družičku to jistě potěší.

Pokud máte družiček více, dárky by měly být stejné, bez ohledu na to, která z nich bude hlavní družičkou.

Pokud budete mít malou družičku, která bude rozhazovat okvětní plátky, můžete jí poděkovat malou hračkou, avšak nesmíte na ni zapomenout, když obdarujete své ostatní družičky.

„Budeš můj družba?“

Tak jako nevěsta, i ženich si hledá z řad svých známých a přátel svého družbu, který má stejnou funkci jako družička u nevěsty. V minulosti bylo na svatbě tolik družbů, kolik bylo družiček, aby tvořili páry (měli ochraňovat nevěstu se ženichem před zlými duchy), avšak v současnosti tento zvyk upadá.

Obvykle platí, že pánové nejsou takoví nároční jako dámy, takže stačí, když zabalíte do pěkné krabičky kvalitní doutník, kravatu či motýlka k obleku a přidáte lístek s otázkou. Nebo můžete jen vybrat láhev kvalitního alkoholu a na etiketu napsat, zda se dotyčný chce stát vaším družbou. Aby příští družba získal trochu sebevědomí ve své odpovědné roli, můžete například vytisknout návod na vázání kravaty či motýlka a přiložit ho k dárku.

„Budeš moje svědkyně / svědek?“

Svědkem může být jakákoliv osoba starší 18 let, bez ohledu na její rodinný stav. Může to být vaše sestra, bratr či kamarádka. Měla by to však být osoba, jíž věříte a na kterou se můžete spolehnout.

V minulosti byla role svědka na svatbě mnohem odpovědnější. Právě svědek se staral o svatební prstýnky, doprovázel pár na focení, organizoval rozlučku se svobodou, pomáhal při výběru svatebního oblečení a byl novomanželům k dispozici během celého svatebního dne. Dnes však většina jeho povinností přešla na družičky.

Obecně platí, že pokud je svatba v kostele, svědek by měl být člověk vyznávající stejnou víru. Pokud plánujete na svatbě proslovy, prostor by měl dostat i svědek.

Svědků můžete požádat se stejným darem jako družby a družičky, nebo se zcela jiným. V tomto se fantazii meze nekladou. Záleží na tom, co se vám líbí, na vašem rozpočtu (svědkyni se často daruje něco dražšího než družičkám), či času, kterého během svatebních příprav není nazbyt.

Pokud se družičkám a družbům kupují maličkosti, svědkům je zvykem přinést lahev dobrého vína – klidně i ze svatebního, pokud koupíte o dvě lahve navíc.

Jak odlišit na svatbě družičky, družby, svědkyni a svědka od ostatních hostů?

Odpovědí jsou jednoznačně svatební pírka! Pro ženicha by mělo být to nejkrásnější a největší, pro svědka menší a pro družby také menší, ale nemělo by být příliš odlišné. Družičkám se většinou dávají kytičky květů a mají podobné šaty, takže si je všichni hosté hned všimnou. Pokud dáváte svatební pírka i ženám, pro svědkyni se hodí větší, podobné svědkům. Navíc svědkyně během obřadu drží nevěstě kytici.

Nezapomínejte však, že toto jsou opravdu jen detaily. Mnoho nevěst považuje za zbytečné dávat svědkovi a družbům jiná pírka. V každém případě to není povinnost a je to jen vaše svatba, takže kdyby měl každý host byť i jiné pírko, nebo by neměli pírka vůbec, je to v pořádku.

Družička a svědkyně se obvykle liší květinovými náramky, které u družiček postupně nahrazují kytičky. Náramky bývají v barvě výzdoby a z podobných květů, jako jsou zastoupeny ve výzdobě, a najdete je většinou na internetu, kde vám je vyrobí na míru, ve vaší barvě a dle vašich představ.

Pokud se vám tento nápad zalíbil, ale pírka se vám nezdají vhodná, nebojte se použít svou kreativitu. Můžete například na místo svědka a svědkyně na svatebním stole položit tabulku „Tady sedí svědek / svědkyně“ a mohou sedět u stolu, který bude nejblíže vašemu. Nebo si nechte vyrobit odznaky s nápisem „Svědek“, „Svědkyně“ s vaším datem svatby a postarejte se o to, aby si je našli na svých místech u svatebního stolu.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?