Kategórie

Kameraman na svatbu.. Jak vybrat toho správného?

Váš svatební den je jedním z nejdůležitějších dnů, jaké ve svém životě zažijete. Budete si ho sice pamatovat navždy, ale nejednou dostanete chuť zažít ho zas a znova. Proto si dejte zhotovit svatební video, na které se budete těšit nejen vy, ale i celá vaše rodina a blízcí přátelé. O svatební video se vám nepostará nikdo jiný, než pečlivě vybraný a zkušený kameraman na svatbu.

Proč si dát zhotovit svatební video?

Svatební fotky si dávají udělat všichni, ale video již takovou samozřejmostí není. Stejně jako fotografie, i dobře zpracované video dokáže ukázat svatbu v plné kráse.

Oproti fotografiím je však video živější, dynamičtější, dokáže zachytit zvuk a nemusíte se omezit na zachycení pouze jednoho momentu, ale vychutnat si rovnou celý průběh událostí.

Neočekávejte zázraky

Je výborné, pokud si můžete tvorbu svého budoucího kameramana na svatbu předem prohlédnout a zhodnotit, zda bude schopen vyhovět vašim požadavkům. Pamatujte na to, že nikdo nedokáže dělat zázraky, a proto, pokud se vám nelíbí jeho dosavadní tvorba, jinak to asi nebude ani v případě vašeho svatebního videa. Pokud se vám však líbí styl jeho natáčení, bude mnohem jednodušší se s ním dohodnout tak, aby kameraman mohl do videa vložit svůj styl a vám to zároveň vyhovovalo.

Řekněte kameramanovi své požadavky, ale nechte mu prostor pro seberealizaci a vlastní nápady. Je to profesionál, do kterého jste vložili důvěru, proto řízení, co má přesně ve kterém okamžiku dělat, není zcela na místě.

Finanční stránka

V neposlední řadě zhodnoťte finance, které jste ochotni do vašeho videa investovat. Neznamená, že čím více zaplatíte, tím bude vaše video lepší. Ve většině případů však cena kameramana stoupá s jeho zkušenostmi a kvalitou.

Zeptejte se i svých známých, jejichž svatební video zhlédnete, zda by vám mohli nějakého kameramana na svatbu doporučit. Mohou vás informovat i o přibližné ceně, protože mnoho kameramanů svou cenu na své stránce nezveřejňuje. Důvodem je, že cena mnohdy závisí na konkrétních požadavcích svatebního páru, a tak se nedá předem odhadnout. Pomůže osobní setkání, při kterém kromě přesné ceny zjistíte i to, zda vám kameraman na svatbu vyhovuje i osobnostně.

Jaký má být kameraman na svatbu?

Svatební kameraman musí umět rychle reagovat, aby mu neutekl žádný důležitý moment. Především u svateb to platí dvojnásob, protože v mnoha případech nelze záběr opakovat. Kameraman by měl být předem seznámen s prostředím, ve kterém bude pracovat, což vyžaduje i vaši spolupráci a zájem. Potřebuje si totiž včas připravit techniku, zejména s ohledem na světelné podmínky.

Zkušení kameramani, kteří již natočili desítky svateb, již přibližně vědí, co bude dál následovat, vědí, kde a kdy by se měli nacházet. To je výhoda jak pro ně, tak pro vás, ale ani zde nelze opomenout správnou komunikaci a včasné seznámení kameramana s přesným programem svatby.

Jak vypadá dobré video?

Především je důležité udržet stabilní obraz, což by měl zvládnout každý kameraman. Domácí kamery jsou malé, s nižší váhou, což vyžaduje větší dovednost, jak udržet stabilitu. Z tohoto důvodu bývají profesionální kamery velké, s vyšší váhou, a kameramani je nosí na rameni. Ale není třeba se obávat ani menší kamery. Technika jde stále dopředu, a proto i levnější a jednodušší kamery zvládnou mnohem více než kdysi.

Jak při focení, tak při natáčení je jedním z nejdůležitějších faktorů dobré světlo. Správné nasvícení zajistí kvalitní obraz. Když se natáčí na denním světle, je potřebná znalost kameramana o světelných podmínkách. Ostré světlo totiž vytváří kontrasty a tím i nežádoucí stíny pod očima.

Dalším faktorem, který ovlivní originalitu videa, jsou úhly záběrů, které kameraman na svatbu zvolí. Je třeba střídat detaily, polocelky a celky tak, aby se divák při sledování nenudil.

Jak vypadá neprofesionální video?

Všichni chceme, aby naše video bylo „koukatelné“ a zajímavé od začátku do konce. Při neprofesionálním zpracovaném záznamu se divák nudí, což způsobují dlouhé záběry bez střihů či změn v úhlu pohledu. Pokud sledujete takové video, sami si ho přetáčíte a hledáte zajímavé scény.

Výsledný sestřih by naopak měl být dynamický a upoutat i bez neustálého přetáčení. Neprofesionální střih navozuje dojem, že kameraman na svatbě něco nenasnímal a záběry nejsou sestříhané logicky po sobě. V neprofesionálním svatebním videu mohou také chybět důležité momenty jako je první manželský polibek či výměna prstenů.

Důležitý je i zvuk

Role kameramana ve srovnání s fotografem je ztížena v tom, že kromě obrazu musí dát pozor i na zvuk. Není nic horšího, než když je v pozadí slyšet šum či jiné ruchy, které odvádějí pozornost. Ještě horší případ je, když místo mluveného slova slyšíme jen šum větru a musíme napínat uši, abychom slova zachytili.

Další případ, který se bohužel může stát, je nevhodně zvolená hudba, která se svým tempem nehodí k daným sekvencím. Při nesprávné zvolené hudbě máme pocit, že daný obraz zpomaluje nebo zrychluje a jednoduše cítíme, že tam něco nesedí.

Dobrý kameraman na svatbu

Video od dobrého kameramana má správnou délku, správný střih a dobré načasování záběrů. Správný kameraman se zajímá o celý průběh svatby a zná jej. Také umí ovládat svou kameru, zachází s ní manuálně, nejen automaticky. Pojmy jako vyvážení bílé, clony či ostření mu v žádném případě nejsou cizí.


Autor článku: Stanislava Obložinská / Fotografie: isifa / Shutterstock