Harmonogram svatebního dne

  • 17. čvc 2017
  • Michaela Forrová
  • isifa / Shutterstock

Abyste se v den svatby vyhnula zbytečnému stresu a chaosu, rozvrhněte si jednotlivé povinnosti do časového harmonogramu. Seznam povinností je vhodné sepsat v dostatečném časovém předstihu, abyste na nic nezapomněla.

V následujících řádcích vám přiblížíme, jak by takový harmonogram svatebního dne měl vypadat. Uvedený harmonogram by měl sloužit pouze jako inspirace a každá nevěsta by si ho měla upravit přesně podle vlastních představ.

7.00 – Budíček

Přestože motýli v břiše vás pravděpodobně vzbudí ještě za tmy, nezapomeňte si pro jistotu nastavit budík. Ideální je vyskočit z postele s časovou rezervou, abyste si v klidu vychutnala ranní kávu.

8:00 – Make-up, účes, nehty

Po ranní dávce kofeinu budou vaše kroky s největší pravděpodobností směřovat ke kadeřnici, vizážistce, popřípadě k manikérce. Pokud chcete ušetřit pár vzácných minut, domluvte se předem s profesionály tak, aby vás přišli zkrášlit k vám domů. Čas, během kterého budete v rukou kadeřníka a vizážisty, mohou vaši příbuzní využít k vyzvednutí svatebních kytic nebo na dozdobení vašeho příbytku či svatebního auta.

10:00 – Oblékání svatebních šatů a odjezd na svatební focení

Příjezd ženicha a svatebních hostů do domu nevěsty, upevnění voniček, výzdoba svatebních aut. Vítají se svatební hosté, podává se občerstvení v domě nevěsty (cukroví, koláčky, chlebíčky, obložené mísy).

11:30 – Poděkování / požehnání

Oficiální poděkování rodičům za nevěstu/ženicha, předání kytic maminkám a nevěstě. Rodiče požehnají mladému páru.

12:00 – Shromažďování svatebčanů na místě konání sňatku

Přibližně půl hodinu před zahájením obřadu se hosté postupně začnou shromažďovat před kostelem nebo úřadem, ve kterém se sňatek bude konat. Před zahájením sňatku je třeba ověřit doklady snoubenců a svědků.

13:00 – Obřad

Volba času svatebního obřadu je jen na vás. V případě, že se v daný den koná několik sňatků, může se čas zahájení obřadu mírně posunout. Trvání svatebního obřadu se odvíjí podle toho, jaký druh obřadu zvolíte (civilní obřad je obvykle kratší než obřad v kostele).

13:30 – Gratulace

Po skončení obřadu následují gratulace od všech svatebních hostů a jejich focení s novomanželi.

14:30 – Příjezd na místo konání svatební hostiny a uvítací ceremoniál

Příjezd na místo svatební veselice bývá také doprovázen různými tradicemi. Před vstupem do sálu bývá zvykem přípitek a uvítání novomanželů, které zahrnuje rozbíjení a následné zametání talířů. Nevěsta do sálu „vstupuje“ v ženichově náručí.

15:00 – Svatební oběd

Po usazení přítomných hostů by měl následovat svatební proslov či modlitba, přípitek a svatební oběd. Ten je zahájen předkrmem. Doba, kdy personál odnáší prázdné talíře a přináší mísy s polévkou, může být využit na uvázání bryndáčků na krk novomanželů. Následuje vzájemné krmení se nevěsty a ženicha.

16:00 – Zahájení svatební zábavy

Když už mají všichni svatební hosté plná bříška, může začít pravá svatební veselice. Svatební zábava by měla být odstartována prvním manželským tancem, během kterého patří parket výlučně nevěstě a ženichovi.

Po skončení prvního manželského tance následuje rodičovský tanec. Po jeho skončení jsou na parket pozváni i všichni ostatní hosté. Jelikož první taneční kolo následuje hned po obědě, mělo by sestávat jen ze čtyř či pěti písní, po kterých by měla následovat menší pauza.

18:00 – Krájení svatebního dortu

Po vydatném obědě a prvním tanečním kole by měli novomanželé společně rozkrájet svatební dort a rozdělit ji mezi přítomné hosty.

19:00 – Pokračování svatební zábavy

20:00 – Večeře

Kolem 20. hodiny je obvykle čas na svatební večeři. Tento chod bývá většinou teplý, například ve formě bufetu, doporučuje se též forma rautu.

21:00 – Svatební hry

Po opětovném posílení v podobě chutné večeře následují různé svatební hry. Seznam her je vhodné připravit si předem.

Oblíbenou tradicí mladých hostů je únos nevěsty. Přestože se této tradici nevyhne skoro žádná nevěsta, doporučujeme předem se na únosu nevěsty dohodnout se svatebním organizátorem. Nesprávné načasování totiž může narušit harmonogram celé svatby.

23:30 – Házení svatební kytice

Házení svatební kytice či podvazků je milou tradicí, která nesmí chybět na žádné svatbě. Hod kyticí by nevěsta měla stihnout ještě před půlnočním začepením.

23:45 – Začepení nevěsty

Začepení nevěsty je vrcholem svatební zábavy. Tato tradice se koná kolem půlnoci a novomanželé jí ukončí den, do kterého vstoupili jako svobodní, a nový den už oslaví svázáni poutem manželství.

Během tohoto obřadu je z nevěsty i ženicha sejmuto symboly svobody, jako jsou vínek či pírko. Začepení je doprovázeno krásnými písněmi a vystoupením folklorních souborů.

00:00 – Ohňostroj

Současné mladé páry oslavují první den manželství velkolepým ohňostrojem nebo pouštěním lampionů štěstí.

00:15 – Výměna šatů

Mnohé nevěsty vymění kolem půlnoci své bílé svatební šaty za jiný společenský model. Převlékání nevěsty by nemělo trvat příliš dlouho a mělo by být předem přesně naplánováno, kdo a čím bude během nepřítomnosti novomanžele bavit hosty.

00:45 – Studená večeře

Po půlnoci je hostům vhodné nabídnout další občerstvení. Jelikož ne všichni hosté jsou zvyklí jíst v takových pozdních hodinách, ideální volbou jsou švédské stoly.

01:15 – Kloboukový tanec

Kloboukový tanec je další z typických tradic, jejímž cílem je finančně podpořit novomanželů.

01:30 – Volná zábava

02: 30-04:30 – Závěr svatby

Závěr svatby je v první řadě důležité správně načasovat. Pokud se většina hostů neúnavně baví, je dobře závěr svatební veselice o půl hodinu až hodinu posunout. Naopak, když vidíte, že hosté jsou unavení a pomalu se sklízejí k odchodu, můžete zábavu pomalu ukončit.

Na závěr svatební hostiny se nezapomeňte všem aktérům (svatební organizátoři, hudebníci, DJ, kuchaři, číšníci) a zúčastněným hostům poděkovat.


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?