Jak se jmenuje nebo bude jmenovat Vaše dítě?

Zobraz úvodní příspěvek
Jak se jmenuje nebo bude jmenovat Vaše dítě? Jste zastánkyně tradičních jmen nebo spíše něco pikantnějšího? A zaobíráte se tím, jaké se ke jménu váže jméno? Je pro Vás důležité, jak se bude na děti volat nebo prostě dáte jméno podle úvažení? Pojďme se poprat :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@kajovaevicka no, proti gustu zadny disputat :-) ja myslim, ze rodice tim, ze daji diteti neobvykle jmeno, se snazi mit vyjimecne dite, ktere proste nezapadne do davu a bude necim vynikat. (vetsinou vyjimecni jedinci se v zivote prosadi lepe nez prumerni lide) Obcas si rikam, ze se asi rodice "radi vytahuji" :-p Alespon jsem neco v tom smyslu nekde na to tema cetla. Je fakt, ze nekoho s neobvyklym jmenem si casto spise pamatujeme, nez naopak. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@princezna_kp Však ano, já s tím souhlasím, že si ho zapamatuješ. Otázka je, jestli ta zapamatovatelnost pro to dítě bude vždy přínosem. A taky s tebou souhlasím- proti gustu... Ať si každý pojmenovává děti dle svého vědomí a svědomí. Třeba mi jednou moje dítě vyčte, že se jmenuje obyčejně mezi všema Lilianama, Oliverama a podobnýma jménama. Může se stát...
Odpovědět
Profilova fotka
@kajovaevicka :-D znam jednu holcinu, co ji pojmenovali doma Marie a ona to jmeno nesnasela. Tak kdyz byla plnoleta, nechala se prejmenovat na Lindu. Ja ji poznala jako Lindu a musim rici, ze mi k ni to jeji puvodni jmeno ani nesedelo. :-) No, je mozne, ze diky ruznorodosti jmen ted posledni dobou zrovna typicke ceske jmena budou ty "vyjimky". ;-) Kdo vi. Kazdy at si vybere srdcem. Jenom je skoda, ze v CR nenechaji vybrat jmeno az teprve po narozeni ditete. Co by za to nektere maminky daly (rozumej "ty nerozhodne" :-D), kdyby se na toho prcka mohly nejdrive podivat a pak si ho pojmenovat. ;-) V zahranici je to bezne a tam se naopak divi, co ze to mame za zvlastni jmenovaci procedury pred narozenim. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@princezna_kp Přesně tak, s tím souhlasím. Teď to bude naprosto debilní přirovnání. Ale psovi jsem vybrala jméno a pak mu ho změnila, jakmile jsem ho viděla. Prostě si myslím, že můžu mít stokrát vybrané jméno a pak to nebude sedět. Nu což... Myslím si, že výběr jmen je opět a jen módní vlna a já v tomhle budu konzerva:D
Odpovědět
Profilova fotka
@kajovaevicka je to naopak dobre prirovnani si myslim ;-) ja jsem take chtela dat jako priklad to, ze vetsina majitelu pejsku jim jmeno dava, az teprve kdyz je poznaji. Tak jsi mne predbehla! ;-) No, ale to jsem od tematu pojmenovani ditete hodne daleko. Byla by to vsak dobra zmena mit moznost vybrat jmeno az teprve po narozeni ditete. Rodny list se stejne nevystavuje hned, alespon co vim z doslechu. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Já měla pro holky už dlouho vybraná jména Anna a Marie. No a moji dva švagři si našli holky a ty se jmenují Anna a Marie. To mi teda naštvali :-D Takže rozhodně bude změna...
Odpovědět
Profilova fotka
@ykachnicka Mě švagrová taky "vyfoukla" Dominika :-D Ale je pravda, že když to dítě vidím, tak by mi k němu ani nešlo nic jiného než Domča, je zvláštní jak občas ty jména k těm lidem prostě sedí...Ještě chtěli stejné jméno pro holčičku - taky Anička,ale nakonec od toho upustili naštěstí :-)
Odpovědět
@krizecek No mně prostě jen zajímalo, jaké příjmení se podle tebe nehodí ke jménu Albert, ne že by mě nějak zajímala příjmení vaší rodiny. Nicméně chápu, že to nechceš říct. Ono s tím vyjadřováním negativních reakcí je to těžké. Někdo prostě kritiku neustojí (i když je vyjádřena slušně) a nebo je snadno ovlivnitelný, a proto pod tlakem reakcí okolí jméno změní. Jednoduše to neustojí.
Odpovědět
@krizecek @kajovaevicka Holky, jak jsem psala už výše, také mám doslova averzi na určitá jména, nebudu se opakovat, ale jedná se víceméně o ta moderní "originální". Vy zde řešíte, že třeba některá řekněme angloamerická jména v kombinaci s českým příjmením jsou prapodivná, že dítě bude terčem útoků dětí, že jste měli někoho ve třídě s exotickým jménem a neměl to lehké apod. Ale napadlo vás, že když těch "exotických" jmen bude vě třídě víc (a to bude, vzhledem k současnému pojmenovávacímu trendu), tak už to těm dětem nebude vůbec připadat divné, protože se tak bude jmenovat minimálně půlka třídy? Vlastně to vede k tomu, že exotem bude Honza a Maruška, nebo Pepa a Věra apod. :-)
Odpovědět
K tym komentarom na vybrane mena: kamaratka mala vynrate 3 mena pre svoju prvu dcerku, Jedno z mien bolo Saskia; na co jej kolegyna povedala, ze pri tom mene si predstavi vasnivu sexi mladu zenu- zvodkynu; po takomto opise sa rozhodli meno nedat, lebo vraj ako si to vypocula, mala pri tom mene rovnaku vidinu a uz sa jej na babatko nehodilo- jednoducho jej to meno kolegyna pokazila;
Odpovědět
@krizecek Vy jste Židé, že dáte jméno Jakub?
Odpovědět
Profilova fotka
@krizecek nejde o to že řekli, že se jim nelíbí, ale proč neřekli ,, ty jo Kryštof se mi moc nelíbí mě se líbí třeba Belzebub :D " ale takové řeči být těhotná tak jsem asi fakt hodně naštvaná...
Odpovědět
Článek se načítá
@sasha.zimmermann Ehm, promiň, že se do toho pletu, ale s prominutím, proč by měli/neměli být Židé? To je snad jedno, ne?!
Odpovědět
@candyfloss No a to je právě ono. Prostě někdy je asi lepší držet jazyk za zuby a nechat si svoje názory pro sebe, protože druhým to může ublížit nebo jméno znechutit. Jednou rodiče jméno z nějakého důvodu vybrali a asi se jim líbí. A nám ostatním je po tom houby a svoje výlevy si můžeme nechat na doma. V dané situaci je pak asi lepší se zdržet komentářů a mají klid všichni :-)
Odpovědět
@orangela asi tak, my este mena vybrate nemame, ale nemyslim, ze ich budeme oznamovat dopredu, kedze pochybujem ze si budeme isti vyberom pred porodom- vyberieme 2-3 mena pre chlapca a a 2-3 pre dievca a v porodnici sa uvidi ake meno sa babatku najviac hodi :-D
Odpovědět
@candyfloss Já na oznamování dopředu nevidím nic špatného (například když se mě zeptá maminka), ale občas by se někteří lidé spíš měli krotit s těmi kritikami. Já už jsem vybraná jména několikrát měnila - kvůli četnosti či změně názoru. Teď mám vybraná, ale nic není definitivní, ještě se to může změnit :-)
Odpovědět
@orangela mne sa to zda zbytocne ludom hovorit, lebo o mene sa aj tak rozhodne pri/po porode, takze vsetko ostatne su spekulacie...jasne ked sa spytaju rodicia ci blizki znami, nebudeme tajit uzsi vyber- ale zase ich pozname a vieme, ze nebudu mat hlupe komentare :-D
Odpovědět
@sasha.zimmermann :D:D vzpamatuj se:D:D To je pak asi i několik desítek tisíc Čechů Židy, když je jméno Jakub tak oblíbené:D
Odpovědět
@jajinka.princezna jj, jde i o tu formu.Ne jako zrovna, no fuj, to je hnusné jméno
Odpovědět
@krizecek A i kdyby bylo několik desítek tisíc Čechů Židy - a co jako? Nějak jsem asi nepochopila nesmyslnost její narážky... :-D
Odpovědět
Profilova fotka
My máme s manželem jasno u kluka, to bude Ondřej a co se týče holčičího, tak to už jsme několikrát změnili, vždycky objevíme nějaké nové a krásnější :-) . Teď máme dvě favoritky - Julii a Apolenku. Tak uvidíme... :-)
Odpovědět
až se mi jednou to těhotenství zadaří, tak máme doma jasno Chlapeček bude Tobiáš a holčička Viktorka, akorát si v poslední době myslím, že to zůstane jen u těch jmen :-(
Odpovědět
Profilova fotka
@colibra hlavu vzhůru, určitě to dopadne!!! Taky se teď snažíme a věříme. Jinak jména jsou moc hezká...
Odpovědět
@orangela no tak jsem to myslela:D také nechápu:D
Odpovědět
Profilova fotka
@princezna_kp jen tak si brouzdám a příspěvek mne zaujal. Vím, že jsem hodně jméno prvního dítka "řešila". Aby se hodilo k miminku, aby bylo mezinárodní, protože tatínek je cizinec, aby ale jméno nebylo příliš atypické v Česku, protože žijeme v Česku a jméno musí zapadnout i do naší kultury. Velmi důležitý aspekt byl význam jména, přišlo mi to důležité, aby dítě bylo provázeno jménem, které má dobrý význam. Na prvním jméně jsme se shodli hned, druhé křestní jméno jsem dělala výběrem z asi 15 vybraných jmen. Volila jsem jména v portugalské verzi, aby měl syn sepětí i s kulturou jeho tatínka, ale zároveň jména, která zde nezní směšně. A pak , jak osud dá, skončila jsem v porodnici přdčasně, jedno jméno jasné, jako druhé jsem měla dvě jména a i když to není můj styl, neuměla jsem se rozhodnout. Význam mi vůbec nepomohl, kamaráda jsem z porodnice zaurgovala, ať na univerzitě, kde učí, zjistí význam jmen, a dozvěděla jsem se, že obě jména pocházejí od stejného kořene, od jména Theodor (přitom jedno bylo Matias a druhé Tadeu), tak jsem byla zase na počátku. A tak jsme se spolupacientkou vzaly já svůj prstýnek, ona půjčila řetízek, jména jsem napsala na papírek a tahle provizorní "virgule" ukázala, že Matias je ta správná volba. A tak přišel na svět můj exotický chlapeček Alex Matias. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@leiladelly no, nekdy to rozhodnuti fakt neni jednoduche.. ja to v okoli take zazila, kdy maminka nevedela pro jake jmeno se rozhodnout. Hlavni je, ze jsi to vyresila k Vasi spokojenosti a jak uz k tomu clovek dojde, to je fakt individualni. Dam k dobru historku od kamaradky z rodiny. Pochazi ze tri sourozencu a kdyz pry jeji maminka byla poprve v porodnici, tak nemela vybrane jmeno, protoze proste nevedela. Ptali se ji v porodnici, jak chce dite pojmenovat, a ona zvedla hlavu a videla na nastence rozpis sluzeb. Prvni jmeno na nastence bylo "Marie" a presne tak svoji prvorozenou dceru pojmenovala. Dalsi dve deti uz maji promyslenejsi a mnohem hezci jmena (to si mysli vsichni sourozenci alespon). Pry ta nejstarsi to mamince nemuze zapomenout, ze ji nedala jmeno promyslene, jako nasledujicim detem, ale ze ji dala prvni jmeno, ktere uvidela, kdyz se musela rozhodnout. :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@sasha.zimmermann Jakoubku kolem znam hodne, ale nespojuji si to jmeno s zidovskym nabozenstvim v nasem kraji. Dokonce si nemyslim, ze nekoho takoveho v blizkem okoli znam. Asi bych byla opatrnejsi pred otazkami viry a nabozenstvi, je to citlive tema.. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
nepoznam @sasha.zimmermann ale myslim, ze viem na co naraza, uz som sa s tym parkrat stretla v tejto teme... dievcata, ktore "by v zivote cudzie meno nedali, pacia sa im tie nase" a potom daju za priklad Jakuba alebo Samuela... ;-) vzdy sa na tom celkom pobavim... u nas to este neni aktualne, ale budeme vyberat mena bez diakritiky, ktore sa nedaju moc zdrobnovat ani skracovat, aby boli dost medzinarodne na to, aby detom nesposobovali komplikacie, keby sme niekedy zili (alebo ony) v zahranici a zaroven dost zrozumitelne na Slovensku, aby ich kazdy vedel napisat a zbytocne nekomolil... dievcenske mame dve zatial, jedno skotskeho a jedno hebrejskeho povodu a chlacenske zatial jedno - tam je povod niekde uvadzany anglicky a niekde francuzsky.
Odpovědět
@laleeta já myslím, že nejde o to, jestli je jméno českého nebo jakého původu. Zvláště u toho Jakuba je to jméno, které se v ČR používá desítky let, zdomácnělo a pokládá se za české. Typická česká jména už snad ani nejsou. Spíše jsme naráželi na modu posledních let, být strašně světoví a dávat dětem "nejnovější" jména..mnoho jmen má židovské či třeba skotské kořeny nebo ne? a tedy nevím, kdo dal za český příklad Samuela?:D
Odpovědět
Profilova fotka
Ono průšvih je, že máloco je české jméno. On i takový Karel je vlastně německé jméno. Takže pak tedy narážka na judaismus (ano, vím, že je to židovské jméno) u jména, které už vlastně zdomácnělo, je zbytečné. @laleeta
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?