Podpis na úřadech po svatbě (dvě jména)

19. říj 202060

Holky, možná jestli tu jste některá právnička, mohly byste mi vysvětlit následující situaci?
Vdala jsem se za cizince, vzala jsem si obě jeho jména. Ano, zpětně si říkám, že mi to za ty starosti snad nestálo, holt stará škola, chci se jmenovat stejně jako chlap. Jenže teď že se musím podepisovat oběma jmény. Poprvé to nastalo na občance, když jsem si ji nechávala dělat. Tam se člověk podepisuje. I podepsala jsem se tím jménem, které prostě stejně aktivně používám, to druhé nepoužíváme ani jeden. A je to můj podpis... Paní úřednice že ne, že se musim podepsat oběma jmény. Naprosto jsem nechápala proč proboha. Tohle je můj podpis, ona se taky podepisuje muří nohou a nikdo z toho nevyluští její jméno, tak proč já bych měla mít z podpisu čitelná obě? Prostě proč? Dobrý, tahle to pochopila a nechala mě žít. Trochu se bouřila, že to je tím, že je ten můj podpis prostě čitelný - no ještě nevypsaná ruka, jsem ráda, že jsem se nepodepsaa rodným příjmením.
Dneska jsem ale byla udělat si pas a tam jsme se teda hodně nesešly. Prostě musíte napsat obě. Tak jim říkám, že ok, ale pak to není můj podpis. Pak to jsou rukou napsaná dvě jména, ale ne můj podpis. "No to je jedno, ale musí tam být obě" - "Ale vy po mě chcete můj podpis. Takže tam mám hůlkovým písmem napsat ta dvě jména a to bude ok?" ... No skončilo to tak, že jsem skutečně napsala obě jména, ale není to můj podpis. Ale na pase to bude v kolonce podpis.
Máte někdo takovou zkušenost? Jak třeba úřednice přistupují k ženským, které si nechaly svoje jména a před to si daly manželovo a podepisují se třeba jen manželovým? Taky prudí? Já hlavně nechápu ten smysl. Každý si to moje jméno z pasu přece přečte strojově, nebude to luštit z rukou psaného exempláře. A není to ani můj podpis, tak jaký účel to tam teda má, že jsem to tam já napsala vlastní rukou?
příjde mi to celé totálně absurdní, maminka se podepisuje iniciálou, někteří totálními klikiháky, ze kterých člověk nerozluští ani písmeno... ale já tam musím vypisovat obě jména? Nebo mi uniká nějaké rozumné vysvětlení?

 • Přidám příhody ze svého života.

  Na základce jsem měla spolužačku Kateřinu. Je to 30 let. Podepisovala se Katka. Učitelka ji vždycky sprdla, že se nejmenuje Katka, ale Kateřina a aby se tedy podepisovala tak, jak se správně jmenuje.

  Při podpisu Protokolu o uzavření manželství se mne snoubenci obvykle ptají, jak se mají podepsat. Vždycky jsem jim říkala: "Podepište se tak, jak jste zvyklí se podepisovat." Od letoška ne. Dostali jsme pokyn, že se musí podepisovat celým jménem a příjmením. Snoubenci jsou zmatení, protože jménem a příjmením se (nikdy) nepodepisují. Ale přesto se tak musí podepsat.

  Když tu mám snoubence a jeden z nich chce dvě příjmení, raději se ptám, jestli si uvědomuje, že v úředním styku bude muset používat obě příjmení. A tím je evidentně i podpis na občance. Jestliže máš dvě příjmení, musíš tedy udělat klikiháky dva.

 • @l_a_u  dekuji za info. Popravde si ale porad myslim, ze podpis je podpis. Jinymi slovy kdyz udelam klikihak inicial, je.to ok. Kdyz ale udelam jeden klikihak, ze ktereho nebude patrne pismenko druheho prijmeni, uz je to spatne. Chapu to dobre? Ale pak to podle me proste neni o podpisu. Podpis je moje sebevyjadreni. V te rovine "styk s urady" to vnimam tak, ze.samozrejme do kolonek vyplnim obe jmena. Ty holky na urade mi to taky.podepsaly "B"... co ja vim, co to je za jmeno.
  Me na tom.proste irituje ta absurdita a nesmyslnost, michani jablek s hruskama. Naprosto chapu pokyn "tady nam rukou napiste svoje jmeno". Ale pak to proste neni muj podpis. Tamhle reditel kdoviceho se taky urcite nepodepisuje krasopisne "novak", ale ma tam jen nejakej klikihak. Tak proc ja musim mit klikihak davajici najevo dve prijmeni?
  Jinymi.slovy je na case vymyslet si a naucit.se.podpis, ktery bude fungovat jak jako podpis, tak uspokoji uredni siml. Protože naděje, ze by ceske urady mohly trochu pohnout starymi strukturami a.udelat si v tom poradek, co je co, je asi marna 🙂

 • Obávám se, že se s tím budeš muset smířit, že je podpis a podpis. Jeden úřední - obě jména a pak třeba jak to nazvat "používaný" tam kde to nikdo neřeší, třeba na poště nebo na domácí úkol dětem, tam stačí ta muří noha🙂.

 • Sponzor fóra
 • @l_a_u  Máte tento pokyn k podpisu celým jménem písemně?Kdysi jsem toto řešila se svým právníkem a bylo mi řečeno, že pokud používám při podpisu výhradně zkráceninu svého křestního jména,je to ok.

 • @snahnah  ty jo, tak to by ty holky u pasů nedaly 😃 Ale to je přesně ono, znám člověka, který se podepisuje jen křesním jménem. To je jeho podpis. A teď jako co s tím dál?

 • @barbora2019  Davnej kamos mel jednu dobu v obcance na miste podpisu krizek, protoze se musel podepsat, a mel zrovna celou ruku v sadre. Na vic se nezmohl. 😃

  Ja se podepisuju takovym klikyhakem, ze tam nejde poznat jediny pismenko, a nikdy s tim taky nikdo problem nemel. Maximalne si pri podepisovani overovali, jestli klikyhak na lejstru odpovida klikyhaku v obcance.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat
  Doporučení dodavatelé
  SoniaDekor
  Šumperk
  VŠE PRO VAŠE OSLAVY.
  KOMPLEXNÍ SERVIS PRO VÝZDOBU SVATEB A SPOLEČENSKÝCH AKCÍ.
  PŮJČOVNA DEKORACÍ
  Nabízíme originální tipy a denní i večerní programy na rozlučku se svobodou pro dámy a pány. Balíčky na míru, osobní přístup a kvalitní služby.
  Svatby na míru pro 2 až 50 osob, zajištění všeho od ubytování po fotografa, květiny i vizážistku, osobní přístup, NEUTRATÍTE NESMYSLNÉ PENÍZE!