Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Rada bych si povidala o vsem, co se tyka zivotniho stylu, ktery se trochu vymyka beznym zvyklostem. Jak vas ovlivnuje ve vasem zivote, vyznavani budhismu ci vitarianstvi, proc se vyhybate eckum, pouzivate prirodni kosmetiku a jakou, jste vyznavaci alterativni mediciny, nepouzivate teflon a vyhybate se plastum, perete ve slizu atd ..... ???? To vsechno a jeste mnohem vic snad budeme moci probrat na tomto tematu.
Odpovědět
tak mně začala mamka výbavu sbírat někdy ve 13 letech, pak když jsem začala v 18 chodit s manželem, tak jsem začala hnízdit a ke všemu jsem si přála něco do výbavy :-D což pak bylo super, když jsme se sestěhovali, protože jsem měla komplet nádobí a spoustu dalších věcí.... akorát jsme měli oba ve výbavě peřiny, takže jedny máme záložní :-D jo a máme asi milion ručníků :-N
Odpovědět
Profilova fotka
naši mi začali našťastie kupovať výbavu až keď sme si s priateľom kúpili byt (aj tak sme na neho čakali ešte vyše rok a pol, takže napríklad periny celú tú dobu zaberali doma miesto a prekladali sme ich každú chvíľku podľa toho či sme potrebovali si sadnúť na gauč alebo ležať v posteli, holt, s našim dvojizbákom ich nebolo kam schovať :-D)...ale priateľova babka má tiež pre neho odložené periny, ehm, čo bude s tými tak to netuším :-N svojim deťom radšej založím nejaké stavebné sporenie, to určite zužitkujú ;-) allegria, možno by to bolo fajn predať cez ebay alebo niečo podobné, nejaký zberateľ sa tam asi nájde :-) ak si teda rodičia uvedomujú že ty to veľmi nezužitkuješ :-N
Odpovědět
Kessi: jo asi většinu zužitkuju. Není to sice přesně podle mých představ, ale na druhou stranu jsme do vybavení bytečku nevrazili skoro nic (jen nějaké pěkné dekorace) a šetříme na domeček ;-)
Odpovědět
Vy jste měli teda uvědomělé rodiče. Já se vdávala s holým zadkem :-D Teda ne tak holým, jedno skromné stavební spoření, od jedné babičky vkladní knížka a od druhé penízky. Jedna babička taky začala nakupovat výbavu, když mi bylo asi 6 let (dokonce měla na papírku napsané, co kdy koupila), ale byla tak uvědomělá, že mně i sestře ji předala, když jsme odcházeli z domu za prací a nečekala do svatby. A ve výbavě byly ručníky, povlečení a hrnky, všechno použitelné. Tady je zajímavé video, jmenuje se to příběh věcí http://video.google.com/videoplay?doc...
Odpovědět
Taky jsem se vdávala "jen" se stavebním spořením (a jsem za to ráda, nějaké předrevoluční krámy bych asi nepřežila :-D), ovšem vynahradily to některé svatební dary :-S (kdyby někdo řekl "chceme vám dát povlečení, jaké by mělo být?", neřeknu ani popel, ale dostali jsme dvoumetrové krepové povlečení, které na naše 220 cm dlouhé přikrývky nenavleču, navíc krep nesnáším). Příběh věcí jsem viděla nedávno. Je dost napasovaný na Ameriku, ale je v něm dost pravdy.
Odpovědět
Hermi: Nojono :-D Naši asi chudáci v roce 1985, kdy jsem se narodila netušili, co přijde a mysleli si, že broušené číše sehnané někde pod rukou budou hit a vzácnost i za 20 let :-) Ale je to od nich hezký... :-)
Odpovědět
s vybavou to mam podobne..od jedne babicky uz jsem desne davno dostala hrnce a noze(kdyz nam to s m trvalo tak dlouho se vzit, tak uz nechtela cekat :-D )..ty hrnce i noze jsou levny a je to na nich videt(i pri pouzivani), ale rekli jsme si, ze nejakou sluzbu udelaj a postupne je obmenujeme za kvalitnejsi veci a pro to ostatni si jeste musim jet, ovsem nevim, co budu delat s tvrdejma frote rucnikama a povlecenim na dve postele(mame jednu spolecnou deku) apod...dokonce si pamatuju, ze jeden ubrus jsme kupovaly s babickou jeste v maji(nynejsi tesco na narodni) a mne bylo tak deset let :-D :-D druhe babicce uz jsem rekla davno, at pouzije, co pro nas koupila nebo rozda a myslim, ze veskera vybava byla vyuzita..doba se meni a hlavne nikdo nepocital s tim, ze se budu vdavat az po tricitce :-p, takze do svatby uplynula silene dlouha doba a ty veci by byly nepouzitelny..designove bych se na ne nemohla ani koukat a hlavne by byly neprakticky(uz vidim, jak se m utira do rucnicku 70x50, kdyz ma ted osusku 2m2 :-D apod) to video je sice radoby zabavny, ale vsechno to moc zjednodusuje..ja sama jsem pro, aby lidi min konzumovali..vzdycky kdyz vidim v makru a tescu, cim maji lidi zahazeny kosiky, je mi z toho blbe...sama jsem se zarekla, ze nebudu kupovat uz zadny kraviny, radsi budem cestovat..treba tuhle jsem venovala mamce zavesny plastovy radio do sprchy, ktery jsem koupila v lidlu..no proste kravina na entou, si radsi priste useknu ruku, nez tohle dam do kosiku 8-( na druhou stranu, co by lidi v tom tretim svete delali, kdybychom my nekonzumovali jak zbesili...no nechci se poustet do debat na toto tema, protoze to je desne slozity a clovek do toho poradne nevidi, v kazdem pripade videa tohoto typu nemam moc v lasce, protoze nereflektujou skutecnou komplikovanou realitu se vsemi navaznostmi
Odpovědět
Catf, myslím si, že i takovéto zjednodušující video k něčemu je, pokud odradí pár lidí od nadměrné konzumace. Ještě vyjádření kamarádky, která studovala chemii: Moc pěkně udělané, se spoustou věcí souhlasím a pokouším se tím v životě aspoň trochu řídit (např. kupovat jen to, co fakt potřebuju). Pro váš klid můžu k tomu dodat např. to, že od roku 2006 platí v Evropě nařízení, které kromě jiného zavádí velmi přísnou registraci (včetně testů, ovšem ne na zvířatech) všech chemických látek, které se vyrábí nebo dováží na území EU v množstvím větším než 1t/rok. Už nyní samozřejmě existují dlouhatánské seznamy látek, jejichž výroba nebo prodej jsou omezeny a zrovna ty bromované zpomalovače hoření, jak o nich mluvila, byly nedávno zařazeny pod Stockholmskou úmluvu o persistentních organických polutantech (to jsou látky, které když např. sníte, tak se moc nestane, ale v těle vám vydrží hodně dlouho a předávájí se potravním řetězcem...), jejímž cílem je tyto látky postupně úplně vytěsnit z výroby. Taky spalovny líčila dost zjednodušeně, samozřejmě jsou tam integrované různé systémy na čištění odpadních plynů, navíc je tam obrovská teplota a celé se to snaží přiblížit dokonalému spalování, ne jako když si doma hodíte do kamen staré hadry!
Odpovědět
herminko, s tim urcite souhlasim, akorat to video neresi, co by se stalo, kdybychom konzumovat prestali a jaka je potrebna mira konzumace, protoze bez spotreby veci by prestala fungovat veskera ekonomika a nastala by obrovska krize..takze moje pointa je spis otazka,kde je ta mira a samozrejme pokud konzumujeme, musime mit na druhe strane i systemy, ktere se s tim odpadem dokazou vyrovnat a ktere budou nahrazovat spotrebovane zdroje(respektive alternativni zdroje apod)..proto jsem psala, ze tahle otazka je slozita
Odpovědět
z jineho soudku..jsem zaregistrovala, ze v dm prodavaj i nechlorovany papirovy kapesniky a vlhky ubrousky (soft and sicher), vlozky jessa natura uz jsou konecne v inteligentnim vydani hodnyho 21. stoleti konecne jsem pri stehovani poradne otestovala ten frosch octovej cistic a na koupelnu je skvelej..hlavne na vodni kamen funguje bezvadne, umyla jsem s nim celou koupelnu vcetne podlahy a otto office ma v nabidce recyklovany papir(pod svoji znackou otto)..ten ted beru do kancelare, je sice o rad min belejsi nez novej papir, coz mi nevadi..stejne mam v planu, az to budou jednou vyzadovat okolnosti, ze dam do zapati hrdou poznamku, ze my tiskneme na recyklovanej x-)
Odpovědět
catf a frosch je taky eko značka?
Odpovědět
Catf, aha, to máš pravdu. On je to holt populární dokument, který nejde až tolik do hloubky. Zrovna jsem se chtěla ptát, co používáte na čištění van a umyvadel. My máme vše docela staré (cca 35 let) a špína se na to strašně chytá, takže používám perkarbonát (nechám chvíli působit na vaně/umyvadle opláchlém horkou vodou a pak vydrhnu), ale nerozpustí se všechen, takže čáetečně působí i abrazivně, což stará sanita ocení, ale novou bych zničila, takže až budem bydlet ve svém, musím se naučit používat něco jiného. Takže Catf doporučuje octový Frosch, kdo má další zajímavý tip? :-)
Odpovědět
Článek se načítá
já mám tekutý prášek Ecover a sice to s ním jde, ale teda mohlo by to být lepší :-N
Odpovědět
Jo, jeho zbytky mám taky, na tom starém to právě moc nedělalo dobrotu, tak jsem přešla na ten perkarbonát (mám ho lacino z Eurošarmu, nějaký drahý bych asi neplýtvala), ale nové by písek Ecover vyčistit mohl bez problémů.
Odpovědět
chaar, frosh tvrdi, ze je prirodni, certifikat nemaji... tady jsem uz davno narazila na zajimavy test a jeste zajimavejsi diskuzi k nemu.. http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?AA...
Odpovědět
No, pokud vím Ecover taky nemá certifikát, jen Vegan. Ecover tvrdí, že podmínky pro certifikaci jsou tak "měkké", že certifikát může dostat každý, a proto ho nechtějí. Jenže pak jsem se dočetla (na popud někoho odsud, ale myslím, že ta holka už sem nechodí), že Ecover testuje na dafniích a králičí krvi |-|
Odpovědět
K té nadměrné konzumaci : Na tohle jsem úchylná. Nekupuju nic, co opravdu nepotřebujeme, kromě nějaké té dobré láhve vína jednou týdně. Vyrostla jsem na vesnici, viděla jak zemědělci dřou, (včetně mých rodičů), kolik práce stojí vypěstovat jedno blbý zdravý jabko, nebo jak dlouho to trvá a jak náročnej je to proces, než zdravým krmivem vykrmíš kuře, zabiješ, oškubeš, vykucháš..... Takže ne, že bych byla šílenec, co kontroluje, jak silný jsou šlupky odkrájený z brambor, ale přemýšlím i nad tím jak a jestli zužitkuju třeba i potraviny co kupuju, nejen další zboží. A desetikoruna v tom nehraje roli - je to pro mě do jisté míry "morální otázka". Dnes jsme celý den probruslili na in-line stezce, co vede kolem nákupního parku a když jsem viděla ty davy a davy lidí, jak tohle krásný nedělní odpo valí strávit do supermarketu, bylo mi z toho blivno :-p In - line a cyklo stezka byla skoro prázdná, stejně jako malinká hospůdka, kde dělají i přírodní šťávy... Jsem fakt vděčná, že jsem si našla chlapa, co tuhle nechuť k rozeřanýmu způsobu života sdílí se mnou... Tak už vypínám pc a jdu za do obýváku ním... ;-) Pěkný večer... :-)
Odpovědět
allegria, nastesti kdyz clovek prejde na zdravej zpusob zivota, tak se ta konzumace sama automaticky reguluje..teda alespon v nasem pripade to tak je..driv jsem vyhazovala spoustu peciva a uzenin a ted vlastne uz nic, protoze kupuju jen specificky veci, ktery jsou navzajem kombinovatelny a hlavne clovek prestane kupovat barevny obaly, protoze zna jejich udesnej obsah..ve zdravych vyzivach mam vlastne radu oblibenejch veci a protoze za to clovek plati znacny castky, tak tim neplytva s kosmetikou je to stejny..protoze jsem si uvedomila, ze na sebe potrebuju patlat minimum veci, tak bych rekla, ze jsem zredukovala kosmeticky zasoby na polovinu u materialnich veci jsem se zarekla, ze uz toho bylo dost!! nemuzu uverit, ze furt vybalujem krabice sprominutim pi**vin ]-( a je to jak hrnecku var..minimalne obsah poloviny krabic jsme rozdali bud tady delnikum, neco si vzali nasi, jeste neco povezem babicce..si pripadam, ze uz se z toho zblaznim, co jsem hlavne ja za ty roky nastradala..tech kvetinacu, svicek, svicnu, ruznejch krabicek, hrnicku a tech igelitek! :-D .. a jeste mam plnou krabici veci, co jsem kupovala jenom kvuli svatbe, no je to cely na hlavu..jeste, ze uz sem prisla k rozumu :-D
Odpovědět
Zdravíčko, no tak som urobila taký menší prvý krok a prechádzam na prírodnú kozmetiku, kúpila som si nejaké výrobky alverde (pričom som zistila že od nich už dávno mám očné tiene a ceruzky :-) ). Väčšinu mojej starej kozmetiky darujem sestre. S manželom začíname spoločnú domácnosť, a je super že som sem zašla, lebo som sa dozvedela že existujú aj eko čistiace prostriedky, doteraz som si myslela, že keď chcem napr. prať, nezaobíde sa to bez tej chémie a jediná náhrada je ručné pranie s mydlom.... ;-) Bola som v tom dm a našla som dosť výrobkov toho ecoveru, ale zatiaľ som žiadny nekúpila, najprv miniem staré prípravky, naraz by to bolo veľa peňazí. Horšie je to s tou stravou, to bude tuhý boj. Predsa len mám vybudované isté návyky a budem si musieť osvojiť úplne iný jedálniček od základu. Aspoň že mi tie zdravé veci aj chuitia. Len ich neviem správne upraviť a zachovať tú pestrosť jedla, totiž každý deň niečo iné. Toto pôjde len veľmi pomaly :-( catf, presne to isté som zistila ja, toľko somarín som mala naskladaných v skrini, aj keď som sa vždy snažila mať len to, čo potrebujem. Pre mňa je problém vyhodiť niečo, čo som dostala od kamošiek na narodeniny, ešte keď som chodila na základnú - všelijaké sošky a ozdoby. Je mi nepríjemné vyhodiť dar, ale zas na druhú stranu, keď sa mi to povaľuje už rok v krabici.... :-|
Odpovědět
Tak jsem si právě přečetla, že "průmyslově chované" kuře je přesně jeden měsíc od vylíhnutí na pultě v obchodě 8-( Odhaduju, že v našem minihospodářství (máme pár slepic, kuřat a králíků - pro potřeby naší rodiny) trvá tenhle proces při krmení výpěstky z našeho pole (pšenice, řepa, kopřivy, tzv. zelené krmení + nějakej ten zbylej rohlík z nemocniční kuchyně) 3 - 4 měsíce. By mě zajímalo, co s těma chudákama v klecích dělají a co do nich cpou, když za 4 měsíce nám naroste normální menší kuře (bez granulí a průmyslových krmiv) ]-(
Odpovědět
Profilova fotka
ahojte :-) allegria, silikonova panev? uff, to na me pusobi tak nejak "kosmicky" :-D :-D btw zastaraly kuchynsky vahy sou boziii :-D Catf, na 7kg pradla 80-100 ml ecoveru, na 3kg pradla kolem 60ti, bacha je hrooozne moc aromatickej tak at se neleknes :-D Doma mam keramickou wok a greenpan normalni a co se tyka upravy tak sou srovnatelny, jenom ta green je silnostenna, takze se na ni lip dela, jo a keramiku muzu dat do mycky ale greenpan nevim jestli muzu... Holky budte radi za vybavy, ja sem se z domu stehovala s kufrem obleceni a par nadobim co sem si sama koupila a m. si nesl par hrncu :-D nastesti moje uzasna babi mi dala panev a par misek a koupila mi sadu taliru :-D Jinak sme nemeli vubec nic, ze zacatku sme dokonce spali ve spacaku na karimatkach a pak sme si poridili dokonce matrace na zem :-D Poradnou postel sme si koupili cca po 5ti letech spolecnyho bydleni, no mazec :-D Hermi, ecover na vany a koupelny pouzivam a supr (takovej ten ve spreji), froscch jsem tedka koupila na zkousku (ecover nemeli) taxem na nej zvedava... U toho ecoveru me zarazi jedna vec ato ze na nekterych jejich vyrobcich neni presne napsany slozeni, to se mi nezda fer :-/ Nevzpomenes si kdes videla ze testuje? To me teda prekvapilo!!!
Odpovědět
Profilova fotka
holky, co mam delat, doblbly se mi hormony a na cele se mi vyrazily bedary (takovy ty co sou jenom vypoukly pod kuzi a nevymackuji se, jenom tam treba dva nebo tri tejdny sou) mam je tam uz treti tyden a vypadam jak pubertak, vzdycky sem mela plet nadhernou a ted toto :-( Tedka zkousim na den ruzovy olej anebo jojobovej krem a na noc nic jenom vycistit, trochu se to zklidnilo ale porad tam sou a sou videt :-( mate nekdo tip?
Odpovědět
Lesnamacicko, počti si tuto diskusi, hlavně pozdější příspěvky od Catf, ona vymýšlí tak dobré recepty, že jen při jejich čtení se sbíhají sliny x-): http://www.beremese.cz/forum/show.php... Abro, zkusím pohledat v IP, ta holka mi tehdy posílala odkaz. Na to čelo bych zkusila masku z acylpyrinu, nedávno jsem ji tu někomu popisovala: koupím acylpyrin za 16 Kč, rozpustím ho na dlani v cca 5 kapkách vody (aby se jen rozpustil, ale neplaval), přikápnu dýňový olej (možno samozřejmě jakýkoli jiný) a na 5 minut napiplu bodově na tvář. Pomáhá mi to, hlavně když se něco klube, nevím, jestli jsem to aplikovala na rozvinutý problém, ale můžeš to zkusit :-)
Odpovědět
Tím "koupím acylpyrin za 16 Kč" jsem měla na mysli, že nekupuji žádný namáklý, ale ten obyč, možná to vyznělo, že rozpouštím celé balení, ale tak to není, stačí mi 1 tableta.
Odpovědět
Profilova fotka
hermi, ja sem na acylpyrin i penicilin alergicka :-( ale i tam bych spis uprednostnila neco co v sobe nema antibiotika, zkousela sem levandulovy obklady a uz to neni cerveny, ale pupeny sou tam furt :-| Ten odkaz mi pak kdyztak posli, me to teda vazne soklo... ted koukam na ten test a asi vyzkousim na prani frosch kdyz vysel tak dobre :-)
Odpovědět
Aha :-( Ty jsi taky alergická na kdeco, že? :-(Tak pak jedině ještě zelený jíl, ten sice taky zabírá hlavně zpočátku, ale třeba by Ti pomohl. Já se ten acylpyrin taky snažím aplikovat jen když to "hoří", kyselina salicylová je sice i třeba ve vrbové kůře, ale beru ho jako silnější kalibr. Odkaz zkusím během dneška pohledat, teď nemám moc času.
Odpovědět
abra a ten dynovy olej jsi zkousela, to myslim, rikala i stazi, ze ji pomohlo pri vysazeni antikoncepce, kdyz se ji zhorsila plet..v dm ho maj za studena lisovany nebo topvet ci nobilis dalsi me pak uz napada akorat tea tree, kterej je silnejsi nez levandule... oleje bych na to nepatlala..ani ruzi ani jojobu.. spis to akorat hydratuj nejakou kvetovou vodou..levandule, ruze, tea tree voda..maji antisepticke ucinky lesnamacicka..co se tyce prestupu na zdravou stravu..zakladem je odbourat potraviny obsahujici bilej cukr, jedlou sul a bilou mouku..coz samozrejme zahrnuje napr vsechny uzeniny a klasicke pecivo, takze to samo o sobe je velkej krok...takze je potreba, abys na to sla hlavne svym vlastnim tempem a sama se pritom vzdelavala v tyhle oblasti, protoze to ti pomuze prehodit mysleni na spravnou kolej, protoze hlavne tobe to musi davat smysl cukr muzes nahradit trtinovym nebo medem(za studena), sul nahradit morskou soli a pecivo kupovat ve zdravych vyzivach, kde je uvedene slozeni a jedna se opravdu o celozrnne pecivo(spaldova mouka, zitna mouka, pohankova mouka, kukuricna mouka..to jsou takove nejcasteji pouzivane) pouzivat celozrnne testoviny, kuskus, bezlepkove obiloviny(jahly, pohanka, quiona, kukurice), ryzove nudle, celozrnna ryze, brambory varit ve slupce zeleninu varit jen lehce do krupava, zahrnout hodne cerstve zeleniny a ovoce(denne par kousku), seminka a orisky plus susene ovoce jist na svaciny nauc se cist slozeni veci, ktere kupujes, protoze pak zjistis, kolik cukru, soli, plnidel(skroby apod) a konzervantu je v potravinach, ktere kupujes...stejne veci koupene ve zdrave vyzive nebudou obsahovat konzervanty a plnidla a sladidla a solidla budou obsahovat ve zdravejsich verzich..napr v dm drogerii je k mani spousta veci za dobre ceny a dokonce v bio kvalite to bych rekla, ze je pro zacatek az az...:-) ..jak pise herminka, v diskuzi o zdravem vareni jsme uz napsali milion jednoduchych receptu a kdyz budes mit dotaz nebo treba nebudes vedet, co uvarit, tak ti nekdo vzdycky poradi ;-)
Odpovědět
jeste jsem zapomnela na lusteniny..cervena cocka, zluta cocka, zelena cocka, cizrna, bile fazole, mungo fazole..to jsou takovy moje nejoblibenejsi a dobre se s nima vari ;-)
Odpovědět
herminka, diky moc za odkaz :-) catf, presne taketo niečo som potrebovala, také krátke zhrnutie čo vlastne konzumovať. Nejaké veci o zdravej strave už viem, ťažšie to bude praktizovať. A teraz sa už idem vrhnúť na tie konkrétne recepty. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
ak je tu niekto z BA prípadne z okolia, kamarát mi poradil jednu úžasnú stránku - bedničky biozeleniny (prípadne aj bioovocia) - rozvoz v rámci BA a okolia zdarma :-) www.biodomov.sk (snáď môžem dať odkaz, ak by zmizol tak cez IP :-)) dlhú dobu som niečo podobné hľadala cez internet, a v sobotu sme boli s kamošmi na opekačke a mali chutnú červenú cibuľu ktorú vôbec neviem zohnať, tak som sa spýtala že odkiaľ majú... ja osobne som týmto objavom nadšená a neviem sa dočkať kuchyne aby som mohla začať objednávať a variť :-)
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?