Svatební obřad v kostele se mší nebo bez mše?

Zobraz úvodní příspěvek
Máme již krátce před svatbou v kostele ( Praha - Vyšehrad ) a rozhodujeme se, zda zvolíme obřad se mší nebo beze mše. Jakou máte zkušenost? ;-)
Odpovědět
Jusnino, myslim, ze to neni pravda s tim krtem. kdyz ma dite neverici rodice, ale treba jeho prarodice veri a prinesou dite ke krtu, muze byt pokrteno, protoze jeho katolickou vychovu zaruci prarodice, ne?
Odpovědět
Profilova fotka
Jo vidíš, tak to mi nenapadao. Já se ptala na ty rodiče, o prarodičích tam nebyla řeč. Já se schválně zeptám.
Odpovědět
zeptej se, prosim, jinak by mi to prislo uplne uchylne, aby cirkev odmitala "spasu" miminek proto, aby pres ne tlacila na rodice...
Odpovědět
Profilova fotka
Holky, podle zkušeností mých známých pokřtění dítěte záleží na knězi. U nás jsou zrovna dva (každý z jiné farnosti) a mají na to rozdílý názor. Jeden tvrdí, že dítě nepokřtí, protože rodiče neměli svatbu v kostele, a další ho pokřtí úplně bez problémů. Jinak my už máme zdárně za sebou přípravu. Měli jsme 3 sezení a už se sejdem asi týden před svatbou, abychom probrali organizační věci. Jinak náš kněz je v pohodě. Povídal nám o vztahu muže a ženy, o dětech a rozebíral pár úryvků z bible. Můj přítel je nevěřící, ale byl po narození pokřtěný, takže formálně je to u nás bez problémů. Jsem moc ráda, že souhlasí se svatbou v kostele. Jako kompromis jsem svolila k obřadu beze mše.
Odpovědět
no ona je pokřtěná katolička. víte, je to pro mě takové ošemetné, osobně si myslím, že za pár let by ji to mohlo celkem mrzet. naprosto chápu její babičku, která je z toho všeho moc špatná... já osobně, ač svoji víru často neprezentuju, si nedokážu představit, že bych měla svatbu jen na úřadě...
Odpovědět
Profilova fotka
Jo, to je teda fakt že hoooodně záleží na knězi. Ten náš je sice naprosto skvělej, ale v nějakých věcech ho holt akceptovat nemůžu.
Odpovědět
jank, tak at na to jdou pres dispens
Odpovědět
díky marciaros, tebe jsem tipovala na to, že mi poradíš a trefila se! dík vám všem!
Odpovědět
:-D diky moc...a hodne stesti :-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
marciaros: S tim zitim v konkubinatu to neni tak zhave. Pokud ma katolik svatbu na urade, protoze jeho partner obrad v kostele odmita, je mozne pozadat o zplatneni obcanskeho snatku. Zpravidla je neverici manzel premlouvan, aby k dodatecnemu cirkevnimu snatku svolil, ale pokud nesvoli, cirkev svou ovecku nenecha ve stychu a ten obcansky snatek zplatni i bez pritomnosti druheho manzela. A mas pravdu - tohle o katolicke cirkvi neco vypovida.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 letech
Profilova fotka
Ahoj holky! Přídá se někdo? Nechci otevírat novou diskuzi. Pročítala jsem tu staré příspěvky a jsem z toho taková poplašená. Já i přítel jsme pokřtěný, ale do kostela nechodíme. Příští rok se chceme brát a já připouštím jen svatbu v kostele. Slíbit něco před Bohem má pro mě váhu a ne si říct jen Ano před nějakým úředníkem. Zároveň ale řeším možnost svatby beze mše. To by asi v našem případě bylo nejlepší, neboť tak 90% svatebčanů jsou nevěřící. No fakt nevím...jáké jsou Vaše zkušenosti?
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
My měli obřad se mší, a nebyl neúměrně dlouhý. Je jen jedno čtení, navíc při svatbě nejsou povinná ordinária, měli jsme jedno čtení a evangelium. Zpíval nám pěvecký sbor (schóla, housle, varhany, trumpeta, kytara...) hráli hezky a opravdu vhodně, nepřetahovali délku písní, to udělalo hezký dojem (nejen na mě). Hodina to nebyla ani omylem, ale samozřejmě následovaly gratulace apod. Dokonce se stal lehce trapas, když jsem šla k přijímání jen já :-) ale nepovažuju to za velké faux-paux. Svatba beze mše je taková useknutá, ale pokud jste nevěřící, tak to opravdu omezte na obřad, a mši vynechte, vyhnete se trapasům (zážitky z jiných svateb).
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Jelikož já jsem katolička a můj přítel není ani pokřtěný, tak nemůžeme mít obřad se mší. Spíše nevím, jestli mít svaté přijímání (já bych šla + celá naše rodina) nebo bez přijímání, když by manžel jen "koukal". ???? Je jasné že záleží na knězi, ale strejda měl obřad se mší dvě a půl hodiny, což bych teda nedala ani já jako věřící člověk. Nám řekli že jen obřad (ať už s přijímáním nebo bez) bude trvat cca 45 minut.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 měsících
@herminka - Mám to úplně stejné, za půl roku máme svatbu v kostele. Také spojím přijímání s obřadem.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?