Svatba s Portugalcem/Španělem, problémy s příjmením

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, budu si v srpnu brat portugalce a mame neskutecne problemy s prijmenim. Chtela bych totiz prijmeni manzela, ale jizane maji prijmeni dve, a to po matce i otci. Ale jen to po otci by se davalo neveste. U nas to je pomerne problem, protoze kdybych si vzala ove jeho prijmeni, jsem jako jeho sestra, ne manzelka. Tak by me zajimalo, jestli mate nektera podobny problem a jak ho resite? Chtela bych totiz manzelovo prijmeni, at uz samotne nebo v kombinaci s mym vlastnim.
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
@barbora2019 podívám se zítra v práci, jestli najdu nějaké informace. Z hlavy to nevím.
Odpovědět
Profilova fotka
@l_a_u dekuju moc, napsala jsem pani Halove a nasla jsem stary clanek od Knappove, tak uvidime :)
Odpovědět
Profilova fotka
@barbora2019 Nevím, jestli Tě potěším. Nic moc nového jsem nenašla. Zmínku výslovně o španělském příjmení jsem našla na https://www.kr-olomoucky.cz/zapisy-z-... v zápisu z Porady MVČR konané ve dnech 30. a 31.05.2017, str. 41. Je to ale případ z doby před nabytím účinnosti Nového občanského zákoníku. Mohla bych poprosit také o zaslání vyjádření JUDr. Hálové? (Adresu přes soukromou zprávu.) Mám pocit, že tady jsou proti sobě 2 názory: - muž má 2 příjmení, pak musí i žena mít 2 příjmení (striktně dle zákona) - tradice španělských příjmení je, že si žena může vzít jen jedno příjmení, a tak je to možné i u nás (podle ÚJČ AV ČR) A teď kdo má pravdu... Vykládat zákon může jen soud, všechno ostatní jsou jen právní názory. Ale komu by se chtělo kvůli tomu soudit...
Odpovědět
Profilova fotka
@l_a_u soudit se kvuli tomu nebudu, to by se mi vazne nechtelo :D ale chtela bych aspon zkusit na matrikarky nejaky sofistikovanejsi argument nez "eee aha?!" :D ten clanek od Knappove me trochu probral v tom, ze ale spanelska jmena se deli, coz mi vcera urednice rikali, ze to prece nejde rozdelit! Ale deti si vlastne berou jen jedno jmeno od rodicu a za dedicne se povazuje jen to prvni.... uz to je dobry argument, ktery zkusim. Pokud pani Halova napise, urcite ti to preposlu :) Kazdopadne dekuji!
Odpovědět
Profilova fotka
Vývoj krizové situace: Volala jsem paní Dvořákové, Ústav pro jazyk český, řeší právě onomastiku etc. Přečetla mi (a poslala pak foto) z knihy Naše a cizí příjmení v současném českém jazyce. Odstavec vychází z článku paní Knappové ( odkaz: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php... ) a vyjádřila se tak, že můžeme A) převzít obě manželova jména, nebo B) dohodnout se na užívání jednoho společného jména, tedy dědičného po otci. Vycítila jsem problém - znamená to, že muž se musí vzdát druhého jména (toho po matce)? Dle paní Dvořákové nikoliv, protože je cizinec, takže na něj se české zákony o jménech nevztahují a jako Španělovi mu normálně zůstane dvojí příjmení. Jen pokud by zažádal o české občanství, v tu chvíli by se vycházelo z toho, na čem jsme se dohodli u svatby a měl by tedy pouze jedno. Volala jsem na matriku, abych jim myšlenku přetlumočila. Paní matrikářku jsem trochu popudila tím, že se odkazuju na něco, co se k nim nedostalo. Argument, že tam ale mají tuhle knihu mít jen přilil olej do ohně, nakonec mi s telefonem málem flákla, že teda ok, pak to podepíšete znova. Následně mi ale volala vítězoslavně znova, že už to našla, a že to ale znamená, že musíme mít oba jen jedno jméno a že jinak to bude proti zákonu. A to teda ne, buď obě, nebo se on musí toho druhého vzdát. Nakonec jsme to uzavřely s tím, že ona se poptá kolegyně, která má teď dovolenou a je přes jména větší odbornice, a já počkám, zda se vyjádří paní Hálová k celé věci. Začínám se smiřovat s tím, že budu mít dvě jména a že celý vesmír stojí na vůli a nevůli matrikářek...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
Profilova fotka
@barbora2019 Ahoj, jak to prosím dopadlo s příjmením? Máš nakonec jedno, tzn. které má manžel po otci? Čeká mě řešení stejné situace, beru si Brazilce a chtěli bychom používat také jen jedno společné příjmení, a to to, které má po otci (příjmení po matce si ale chce nechat s tím, že já jej používat nebudu). Prozatím nemám od matriky jednoznačnou odpověď. Děkuji :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@wenu Zklamu tě, tahle varianta nejde. možnosti: A) necháte si každý svoje jméno, on svoje dvě, ty svoje rodné B) Vezmeš si jeho jména, takže obě, pouze jedno nelze C) on se zřekne matčina jména a oficiálně se přejmenuje - bude používat jen otcovo. Pak ty si vezmeš jeho jméno, tedy jedno už. jiná cesta prostě není. takže já mám nakonec obě jeho jména a postupně narážím na to, jak neskutečně zkostnatělé české úřady jsou. Připrav se třeba na to, že na úřadě se budeš muset podepisovat oběma jmény. Nedává to sice smysl, ale zákon to tak říká. kontaktovala jsem ve věci jmeni několik lidí, nakonec se bohužel všichni shodli, že sice ve španělsku (brazíli) je dědičné jen první jméno, ale pokud se bereme tady a já chci jeho příjmení, musím si vzít obě. Vyjádřila se mi k tomu paní Hálová, i paní Knappová, samé odbornice na dané téma.
Odpovědět
Profilova fotka
@barbora2019 Achjo, tak to je teda s prominutím dost na pytel... ale moc děkuju za informace
Odpovědět
@wenu Ahoj, čtu tady ten problém s příjmeními a přijde mi, že si to holky děláte zbytečně složité s nikam nevedoucíi hádkami s ouřadama :-) Prostě se vemte bez změny jména a po svatbě si zažádej o změnu příjmení a do kolonky, jaké chceš mít, uveď jen kýžené příjmení. Příjmení si u nás může změnit, kdo chce kdy chce, a pokud tam nejsou nějaké podivnosti, tak to prakticky vždycky povolí. A je jedno, jestli se chceš jmenovat Nováková, Vomáčková, nebo Lopézová. Napíšeš do žádosti, že ses dodatečně rozhodla vzít si manželovo příjmení, ale tam už nikoho zajímat nebude, že manžel má dvě ;-) Platí se za to tisícovka, ale je to lepší, než se snažit přesvědčit státní moloch, ať udělá něco mimo zajeté koleje.
Odpovědět
Profilova fotka
@awenor hele, nevim, tohle me taky napadlo, ale kdyz jsem se na to zeptala na te matrice, rekli mi, ze to nejde. Ze se proste jako rodina musime jmenovat stejne (coz je vlastne nesmysl, ja vim), ale proste ze si jmeno zmenit nemuzu, po svatbe. Ze tam podepisuju, ze si beru jeho jmeno a hotovo. Jedina cesta tohoto typu, ktera me napadla, je zmenit jmeno PRED svatbou, a pak si kazdy nechat "svoje". Proste ne, neni to tak jednoduchy. Respektive (poradne docitam), nevim, zda by fakt nezkoumali jake je jeho prijmeni. Proste dovedou byt desne zatuhli.
Odpovědět
@barbora2019 Mno, tak to je fakt blbost. Ohled by se bral jen na to, kdybyste už zvolili jméno stejné, tak by si ho museli změnit buď oba, nebo nikdo. Vím, že hádat se s úředníkama je někdy o nervy, ale tady byste byli opravdu v právu, zatímco na přijetí příjmení při uzavření manželství platí jiná pravidla. (Nad druhou stranu můžete i zkusit tu změnu před svatbou, ono je asi jedno, kdy přesně to nastane.) Četla jsem o případu, kdy měli nesezdaní lidé děti a dohodli se, že kluci, co se jim narodí, budou mít příjmení po tatínkovi a holky po mamince. Nejdřív měli holku, jméno ok, pak měli kluka, ale úřednice jim tvrdila, že všichni sourozenci musí mít stejné příjmení, a proti jejich vůli tam zapsala matčino příjmení. Ale stačilo prostě podat stížnost nadřízeným a zpětně jim to jméno opravili a vydali i opravený rodný list.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 měsících
@awenor Presne! Tohle reseni me napadlo taky. Jmeno si muze zmenit kazdy (jen to pak nejde vratit zpatky.) Nektere matrikarky sice delaji problemy, ale je to jen o tom nedat se, pripadne si predem dukladne prostudovat zakon o matrikach.
Odpovědět
Článek se načítá
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?