Svatební obřad v kostele bez mše Brno. Jde to?

Holky, máte některá zkušenosti s domlouváním obřadu v kostele, ale bez mše? Jinak pokřtěný je pouze partner, ale to by neměl být problém. Můžete mi doporučit nějaký kostel v Brně, kde je super farář a dá se s ním vše domluvit? Děkuji za rady. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Brno Husovice, františkáni bratr Filip. Můj dlouholetý kamarád, kdyby ti dělal problémy, napiš mi do IP , seřvu ho :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj, myslím, že by to neměl být problém nikde, ale koukám, že máte svatbu v říjnu, snad bude někde volno - i kostely bývají plné, nejen restaurace :)...
Odpovědět
díky moc za tip chalibdo, v týdnu bysme se tam zajeli zkusit domluvit! :-) snad ne no, snad bude místo... myslím, že říjen neni zas tak hrozně narvanej měsíc, ale je pravda že bude před dušičkama... uvidíme no.. na tu hodinu- dvě na obřad snad místo bude.. :-|
Odpovědět
Profilova fotka
@klaudina22 jak hodinu dvě :) ? Pokud chceš mít obřad beze mše, tak to bude max. 45 min, ale většinou tak půl hodinky.... Ovšem pokud budete mít třeba sbor s velkým výběrem písniček, tak se to protáhne :) Většinou trvá obřad se mší svatou tak cca. 1- 1,5 hod .
Odpovědět
Profilova fotka
Rozhodně můžu doporučit kostel sv. Jakuba. Domluva je super,ale my měli "svého" oddávajíciho odjinud. Ale určitě není problém se domluvit s panem farářem Sloukem.
Odpovědět
@xxevaxx ta půl hodka bohatě stačí :-) počítala sem i focení před kostelem atd. super holky, díky za tipy. příští týden máme v plánu to oběhat a vyřešit už... chci už mít jisté datum. ;-)
Odpovědět
holky a ještě mě napadlo, myslíte že jsou nutné ty schůzky před manželstvím pro snoubence? bývá to většinou šestkrát co sem četla.. je to povinné? má te s tím někdo zkušenosti? zajímalo by mě, jestli je to v pohodě i pro nekatolíky.. :-|
Odpovědět
@klaudina22 Manželův kolega se ženil v Líšni, v kostele sv.Jiljí. Byli jsme se podívat na obřadu a bylo to tam hezké, farář taky sympaťák :-) Měli právě jen obřad bez mše a myslím, že do půl hodiny byl konec. S těma schůzkama ti neporadím, ale to ti určitě řekne i ten konkrétní farář, jak to chodí.
Odpovědět
Schůzky si domluvíš s oddávajícím knězem, většinou jsou "dobrovolně povinné".Neboj kamenovat Vás nebudou.Většinou je vše podané příjemnou formou. Jen by jste si měli ujasnit ,jestli chcete dodržet Vše co ve svatebním slibu budete závazně slibovat.Slib najdete tu http://www.zbynekmlcoch.cz/info/etike... :-)
Odpovědět
Ahoj, ty sliby jsou dva http://www.manzelstvi.cz/Svatba/Vzaje... , můžete si vybrat který budete chtít. Těch sezení se neboj. Nikdo tě tam nebude zkoušet a nikdo tě nebude poučovat o tom, čemu máš věřit a jak se máš chovat. Náš pan farář to pojal takovou formou, že první sezení bylo "úřední", aby byly vyplněné všechny papíry, druhé sezení bylo o tom, že jsme si vybrali svatební slib, on s námi probral všechno, co v kostele závazně slíbíme, přesně jak psala radkaja, vybrali jsme si texty, které bude při obřadu číst, modlitby, přímluvy a tak...(ale my jsme oba věřící a měli jsme i mši, při obřadu si modtliby podle mě vybírat nebudete). Taky jsme se s ním domlouvali, manželovi zemřela maminka, tak aby při kázání a při přímluvách maminku vzpomněl. No a další sezení byli spíš takové povídání. Takovou nenásilnou formou se nás na každém tom sezení přivedl k něčemu, o čem jsme mohli přemýšlet (třeba jestli spolu umíme řešit spory, jestli si uvědomujeme, že i po svatbě musíme zachovat tomu druhému svobodu a prostor pro jeho koníčky a zvyky, nemáme se k sobě chovat neuctivě, taky jsme mluvili o tom, že s tím člověkem, kterého si bereš i bereš jeho rodinu a tu máš ctít stejně jako tu svoji opravdovou rodinu, nemáš tomu druhému bránit ve styku s rodinou a tak....) Ale jak říkám, vše bylo nenásilné, vše bylo podáno tak, abychom se spíš zamysleli my, než že nám něco vnucoval. A nevím, možná je to jen mojí povahou a říkala jsem si, že takové zamyšlení není špatné ani pro nekatolíka....
Odpovědět
Profilova fotka
@klaudina22 Schůzek jsem se taky bála, protože přítel je nevěřící a nevěděla jsem, jak to přežije, a nakonec si to zamiloval a vždycky se tam těší. Na víru ho tam nikdo neobrací, je to spíš takové příjemné popovídání a často nás to přivede k zamyšlení nad věcmi, co by nás jinak nenapadly. A taky jsme si díky tomu řekly věci, co jinak neříkáme, párkrát jsem se tam dojetím málem rozbrečela. :-)
Odpovědět
@assol souhlasím s tebou, taky jsem se tam dověděla věci, o kterých jsme se normálně nebavili a které mě velmi příjemně překvapili. Rozhovor s farářem nemusí znamenat jen nucené obracení na víru a poučování. Taky se nám to líbilo. Navíc to dá takvou váhu těm svatebním přípravám, protože ve skutečnosti to není jen o botkách a šatech, ale o vztahu dvou lidí. Farář nám řekl i spoustu příběhů, které ve svém životě zažil a řešil... neuvěřitelné lidské osudy, na kterých nám vysvětloval to, o čem s námi mluví.
Odpovědět
Článek se načítá
Mám dobré zkušenosti v kostele u Jakuba na Jakubském náměstí v Brně ;-)
Odpovědět
moc díky díky všem za radu a povzbuzení... už se na ty sezeí začínám i těšit! :-) takz si myslím, že jak píše assol, zamyšlení je dobré i pro katolíka a a svatba je hlavně o tom vztahu, tj fakt. už se dost těším, bude to krásné! :-D v pondělí jdu zkusit sv.jakuba ;-)
Odpovědět
@klaudina22 Joo bude to dobré, uvidíte. My na přípravě probírali různá prakitcká témata a nastavování hranic vůči dřívějšku....už ten fakt že svatbou VZNIKÁ NOVÁ rodina která má své soukormí a hranice je někdy pro ty starší špatně stravitelný a je to úkol každého manželství si ty hranice postupně vymezit. Nevymezovala bych je tím, že z trucu nepozvu rodiče na svatbu, protože se nima nejsem schopna / a ani oni nejsou schopni/ konstruktivních řešení a domluvy. Když debata nejde, nejde, ale kvůli tomu není třeba pálit mosty a utíkat před debatou. Podobných situací bude ještě X, a ty hranice si budete muset vytvořit a dát je jasně na jevo. Nepozváním rodiče na svatbu se ocitáte v pozici malého trucujícího dítěte a hranice není- pevným postojem " mami, toto si na své svatbě nepřeju, prosím respektuj to a nekaž mi svatbu, ne nevydírej mě citově, ne, pojdme se domluvit, ano, toto si nepřeju, děkuji" si ty hranice nastavujeme, chováme se jako dospělý který neutíka od problému a máme napůl vyhráno..... ;-)
Odpovědět
oops, omlouvám se o tom " z trucu nepozvu na svatbu".....toto téma se řešilo jinde, ne zde a nevím proč jsem to zde zmínila, to jsem nechtěla, omluva ale jinak , fakt nezbejvá než si ty hranice utvořit a nebát se opakovaně slušně žádat o jejich respektování metoda gramofonové desky na tohleto funguje velmi výborně :-)
Odpovědět
tj zajímvý, připadá mě že ty schůzky s farářem fungují dost jako předmanželská poradna, že? Fakt se těším :-) akorát snoubenec je trochu vydešenej, ale pravidelně mu předčítám vaše zkušenosti a o co tam půjde, tak ví, že obavy sou zbytečný. ;-) . Jinak v noci sme si říkali, že půjdeme ke sv., jakubovi, ale pak přítele napadlo, že bysme se mohli oddat u nás v kostele ve Starém lískovci (sme oba bohuničáci :-) ) tak ať to máme v rodném místě.V noci sem z toho bvyla tak nadšená, že sem nemohla skoro usnout! Dneska ráno sme tam hned šli, farář úplně super, neví teda akorát li mám toho 22.10. volný termín, řekne nám ve čtvrtek, teď jede na tábor. Ale sem nadšená! určitě to vyjde! Jsem si tím jistá, stejně jako sem si jistá tím, že sem si vybrala ty správné šaty! :-D akorát nás překvapilo, že přípravy na obřad začínají 2-3 měsíce předem... trochu nám to nevychází, když bereme v úvahu, že sezení v kostele je šest.. uvidíme no. ;-)
Odpovědět
@klaudina22 ono nikde není napsané, že musíte jít na 6 sezení. Záleží na tom, jak se domluvíte s farářem. Je to tak, že jsou určitá témata, která s vámi farář probere, ale může těch sezení udělat víc nebo míň. Moje sestra asi dva měsíce před svatbou zjistila, že je těhotná, ležela v nemocnici na rizikovce a přípravu zvládli za 4 sezení. I farář má jiné povinnosti, takže třeba přijde týden, kdy se Vám nebude moct věnovat, bude nemocný, bude mít jinou svatbu...Pokud by farář, se kterým jste mluvili neměl čas, můžete zajít za jiným a svatbu mít ve Starém lískovci. Je to všechno na domluvě. My jsme měli svatbu v místě mého bydliště a oddával nás farář z bydliště manžela.... Takže stačí pokud je volno v kostele, fárář by se určitě našel :-). Ať Vám to všechno vyjde!
Odpovědět
@jjustyna díky, snad jo. ve čtvrtek bysme měli volat farářovi, co tn konkr. termín, tak uvidíme. ;-)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?