Je zvykem platit knězi za vykonání obřadu?

25. dub 2019120

Ahoj holky,
jsem tu poprvé a ráda bych se zeptala na Váš názor a zkušenosti: setkaly jste se s názorem, že je slušností dát knězi za vykonání obřadu svatební bohoslužby peníze? Zaslechla jsem to od táty, že prý když se s mamkou brali v kostele před 35 lety (římskokatolickém), tak to tak bylo a prý je to zvykem dodnes. My se budeme brát u evangelíků, je možné, že pro ně je to jinak? Úplně mě to šokovalo, vím, že je zvykem dávat knězi výslužku a pozvat ho na hostinu bych taky považovala za hezké, ale peníze, to mi přijde nechutné...vždyť mají plat a toto je součást jejich práce, vč.svatebních příprav...
Děkuju za názory, zdravím všechny a přeju bon courage při přípravách!🙂

 • Tak se na to zeptejte přímo kněze. Také máme evangelického a platí se poplatek církvi, za cestu faráři a něco navíc přímo faráři. "Nechutný" mi přijde Váš přístup.

 • Moje zkušenost je taková, že je obvyklé dávat knězi příspěvek na farnost.

 • dává se příspěvek na farnost, na kostel, částka je na vás.

 • Sponzor fóra
 • My sme platili za obrad v kostole asi 6tisic - za "prenajom" kostola, plat fararovi, kastelanke a este aj jednemu hudobnikovi co sme tam mali. Tiez evangelicky kostol. Ale nebola to ziadna "nasa" farnost, normalne do kostola nechodime.. Inak ciastky nam rovno takto farar povedal, pevne.

 • Ano, je to zvykem. Doporučuji zjistit si, kolik takový kněz bere, on pak ten pocit, že "za to má přece plat" rychle zmizí.

 • Ano, platí se,je to zvykem,u svatby i u křtin. Platí se obvykle v řádu tisicikorun ( záleží i na tom jak honosnou slavnost máte, mně by přišlo nechutné dělat svatbu za 100 000 a kněží za režii, výzdobu,hudbu apod dát pár korun nebo nic. ) Je to " příspěvek na kostel" a taky takové poděkování za čas, energii a organizaci. Plat bych do toho netahala.

 • Svatbu v kostele jsme neměli, ale třeba na svatbě kamaráda, kde mu manžel svědčil, tak měli pro faráře připravenou obálku s pěti tisícovkou. Na jiné svatbě dával kamarád (ženich) dva tisíce.
  Osobní zkušenost mám pouze se dvěma pohřby v kostele a i tam jsme dávali tzv. "na kostel".
  Nechutný je spíš nad tím takhle uvažovat 😉

 • Zjisti si, kolik kněz bere, a pak popřemýšlej nad tim, co je ‚‚nechutný‘‘.

 • Kněz není váš otrok a měli byste se stydět, že nad tím vůbec uvažujete mu nic nedát.

 • Obecně se dává příspěvek na farnost (ono provozovat kostel nebude úplně levné a věřící by asi neměli být úplně neochotní "pustit chlup"😉. Je to taková pozornost. 🙂

  Spíš mě ale zaráží některé zdejší názory "zjistěte si kolik bere a pak se styďte". Protože on za to skutečně plat má, byť není velký. Na druhou stranu má ubytování zdarma a neživí rodinu. Single takto vyjde hezky. Knězem se člověk nestane pro peníze, ale je to poslání. A pokud jsem alespoň nějaké části NZ pochopila správně, bohatství by nemělo být jejich cílem, ale poznávání Boha a to i skrze trochu asketičtějšího života.

 • Už ho platíš formou svých daní, to se vůbec neboj. Na druhou stranu, bylo by opravdu krásné, kdyby "pouštěli chlup" za ty neocenitelné služby církve opravdu jen věřící, a ne povinně i všichni, kdo by tyto polozločinecké organizace nejradši zrušili.

 • My jsme peníze knězi dali, ale zcela dobrovolně a velmi rádi. Sám po nás při domlouvání svatby nechtěl ani korunu a myslím, že pokud jsou lidi věřící, tak by po nich nic chtít ani neměl, je to služba věřícím, mají na svatbu v kostele nárok, ale dost možná jen v místě bydliště, dál už je to asi na domluvě, my se ale brali v místě, kde ani jeden z nás nemá bydliště a problém s tím nebyl. Náš kněz si dokonce nechtěl po svatbě tu obálku vůbec vzít, zastavili jsme se za ním cca za dva týdny, po svatební cestě a už se nám to tedy pěkně rozleželo a dali jsme mu nakonec i víc peněz, než jsme plánovali. Měli jsme díky němu nádhernou svatbu, ač byl obřad i s celou mší a víc jak polovina hostů nebyla věřících, tak z toho byli nadšeni a celý obřad si moc pochvalovali, farář měl skvělé kázání a dokázal odlehčit atmosféru, když se manžel sekl při odříkávání slibu 🙂 Krom toho jsme měli vyzdobený kostel, pravda, byli jsme dost nenároční, ale už jen vdávat se v tom kostele jako takovém pro mě byl sen 🙂 Taky jsme měli zajištěnou nádhernou hudbu (varhany, housle, zpěv) po celou dobu obřadu a když nám ke konci vyzváněly zvony, tak jsem málem brečela 🙂 Zkrátka nám nejen ušetřil hodně starostí, ale ještě navíc přispěl k té úžasné atmosféře toho dne a třeba pro mě s manželem byla ta hodinka v kostele ten nejdůležitější a nejsilnější okamžik celé svatby.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat
  Doporučení dodavatelé
  Areál situován uprostřed lesů mezi Ostravou a Opavou se zaměřením na vše kolem svateb. Pořádáme svatební hostiny, včetně venkovních, svatební obřady,
  Svatební kytice a květinové dekorace na Vaše přání...
  Nabízíme také svatební vývazky, autokorsáže, jmenovky, svícny, oznámení...
  Každá svatba je jedinečná a každý pár má jiné představy o svém dnu D. Mým úkolem a velkým potěšením je naplnit ty Vaše.
  Články od našich partnerů
  Na jazz a swing se dá tančit až do rána! Nikdo nezůstane sedět!
  Buďte na své svatbě dokonalá! Napravit se toho dá hodně i pár dnů před
  Obálky na svatbě jsou minulostí – Svatební inovativní aplikace Modrá stužka
  Archiv článků od partnerů